Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 28.03.2024)
439970
осіб
347
літаків
325
гелікоптерів
6914
танків
13237
ББМ
10963
артилерія
729
ППО
1021
РСЗВ
14595
машин
26
кораблі і катери
Судова реформа в Україні – основні моменти
Опубліковано Оновлено: 04.02.2017

Судова реформа в Україні – основні моменти

Рік тому кабінет міністрів ухвалив концепцію повного перезапуску судової реформи. За словами колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, «це означає, що в Україні повинні бути набрані нові судді – за тим же принципом, за яким була сформована нова національна поліція України».

 

Реформа складається з декількох етапів, першим з яких є перезавантаження судової системи, обрання нових суддів на прозорому та незалежному конкурсі і як наслідок – формування нових українських судів.

 

Другий елемент реформи – формування трирівневої судової системи, яка включає місцеві суди, апеляційні суди і Верховний суд. Таким чином, з судової системи зникнуть вищі спеціалізовані суди (Вищий адміністративний, господарський і Вищий спеціалізований). До складу Верховного суду буде входити не більше 200 суддів, які поділять на п’ять підрозділів: Велика палата, касаційний адміністративний суд, касаційний суд, касаційний кримінальний суд і касаційний цивільний суд.

Проект передбачає також поступове оновлення і новий набір суддів місцевих судів, також з часом перезапускатимуть і суд з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Як було сказано, судді будуть обиратися за результатами конкурсу. Для того, щоб стати суддею, суддівський досвід не обов’язковий – подаватися можуть адвокати, науковці та правозахисники. Умовами для подачі своєї кандидатури є вища юридична освіта та стаж професійної діяльності в сфері права не менше п’яти років.

 

Наступний етап реформи передбачає повне позбавлення політичного впливу, як для Вищої ради юстиції, так і інших органів, які проводять контроль судової системи, обрання суддів і їх призначення. Крім цього, законопроектом передбачається позбавлення Президента повноважень створення і ліквідації судів.

 

Нині існуюча Вища рада юстиції буде виконувати свої колишні функції, поки не буде створено нову Вищу раду правосуддя протягом двох років. В той же час на створення оновленого Верховного Суду є всього шість місяців, а ось на реформування апеляційних судів відведено час не більше трьох років.

Відео-презентація реформи:

 

Стосовно суддівської недоторканності: в законі прописано низку антикорупційних механізмів для суддів, зокрема, зобов’язання щорічно подавати декларації про доходи і декларації родинних зв’язків і доброчесності. Також вводиться механізм постійного моніторингу способу життя суддів та рівня їх витрат. Однією з нових підстав для звільнення стане відмова судді довести законність джерел походження майна.

Ще однією позитивною зміною є створення інституту приватних судових виконавців. При цьому в законі вказується перелік судових рішень, які вони виконувати не можуть: рішення, за якими боржником є держава, держоргани, органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства; рішення про виселення фізичних осіб та ін. Передбачено формування відкритого Єдиного реєстру боржників і можливість реалізації арештованого майна на електронних торгах.

 

Етапи реформування судочинства на інфографіці:

Етапи реформування судочинства
Етапи реформування судочинства (джерело інфографіки: Український кризовий медіа центр uacrisis.org)

 

Оплата праці суддів

Не можна не відзначити позитивний ефект підвищення заробітної плати для суддів різних рівнів. Зараз судді низьких судів отримують лише 10 мінімальних зарплат, а високих – 13 (до слова, зараз «мінімалка» в Україні становить 1450 грн.). Передбачається, що більш високий оклад стимулює суддів не ризикувати посадою і не брати хабарі.

Таким чином, прийнята судова реформа передбачає поетапне збільшення посадових окладів суддів з 15 мінімальних зарплат з 01 січня 2017года до 30 мінімальних зарплат до січня 2020 року. Зарплата суддів апеляційного суду та Вищого спеціалізованого суду також виросте, починаючи з 25 мінімальних окладів 2017года і до 50 мінімальних окладів в 2020 році. Відповідно до закону, передбачається збільшити зарплату суддів Верховного суду з 13 до 75 мінімальних окладів до 1 січня 2017года. До базового окладу будуть доплачувати від 10% до 25% за роботу в великих містах і за вислугу років – від 15% до 80% окладу.

 

Тож про які ж суми йдеться? Розглянемо більш детально.

З урахуванням підвищення зарплати та різних надбавок (за вислугу років, вчений ступінь, роботу з секретними документами) суддя Верховного суду буде заробляти 252 тис., а в Києві ця сума досягне навіть 315 тис. грн.

На думку експертів, підвищення зарплатні може навіть спровокувати імміграцію суддів з сусідніх країн. Наприклад, оплата праці судді Верховного суду в Польщі становить в тричі менше, ніж буде у нас, – 105–120 тис. грн., а в Чехії, Латвії та Литві ця цифра є ще меншою.

 

На завершення відзначимо, що за даними соціальних опитувань, довіра народу до судів поступово зростає, тому дуже вірогідно, що в Україні все ж з’являться чесні та неупереджені суди.

 

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *