Categories: Здоров'я

Коротко про імунну систему людини

 

 

Існує два основних типи імунної системи: вроджена імунна система та адаптивна імунна система.

  • Вроджений імунітет: кожен народжується з вродженим (або природним) імунітетом. Найважливішим захистом організму є шкіра, яка виступає фізичним бар’єром для запобігання хвороботворним мікробам.
  • Адаптивний імунітет: Адаптивний (або набутий) імунітет розвивається протягом нашого життя. Ми виробляємо адаптивний імунітет, коли піддаємось захворюванням або коли ми робимо щеплення проти захворювань.

 

 

Вроджена імунна система – це перша лінія захисту від загарбників (збудників хвороб та інфекцій).

  • Шкіра
  • Рогівка очей
  • Мембрани, що вистилають дихальні, травні, сечові та репродуктивні шляхи

 

Ці бар’єри захищаються виділеннями, що містять ферменти, які здатні знищувати бактерії. Прикладами цього є піт, сльози в очах, слиз в дихальних і травних системах.

 

Наступна лінія захисту включає білі клітини крові (лейкоцити), які проходять через кров в тканини, шукаючи та атакуючи мікроорганізми загарбників.

 

Коли збудник потрапляє в організм, білі кров’яні клітини витікають із судин, щоб вторгнутись в інфіковану тканину. Ці лейкоцити (фагоцити) огортають і знищують бактерії.

Коли збудник вторгся, імунна система може також виділяти хімічні речовини, що підвищують температуру тіла, викликаючи лихоманку. Підвищена температура тіла може уповільнити або зупинити ріст патогенів і сприяє прискоренню імунної відповіді.

 

Коли хвороботворні організми здатні обходити вроджену імунну захисну силу, активізується адаптивна імунна система.

Імунна система використовує клітинні та хімічні захисні засоби для нападу на патогени. Імунні реакції викликаються антигенами, які зазвичай знаходяться на поверхні збудників хвороби і є унікальними саме для цього збудника.

Імунна система реагує на антигени, виробляючи клітини, що безпосередньо атакують патоген, або виробляючи спеціальні білки, що звуться антитілами. Антитіла приєднуються до антигену і залучають клітини, які будуть огортати та знищувати збудника.

Антитіл самих по собі часто недостатньо для захисту організму від збудників хвороб. У цих випадках імунна система використовує клітинний імунітет для знищення заражених клітин організму.

Основними клітинами імунної системи є лімфоцити, відомі як В-клітини та Т-клітини, що виробляються в кістковому мозку.

 

Хоча вроджена імунна відповідь є негайною, адаптивна імунна відповідь не є такою. Однак ефект від адаптивної імунної відповіді є довготривалим, високоспецифічним і підтримується пам’яттю Т-клітин  довгостроково.

 

Після зустрічі з новим збудником адаптивна імунна система часто «запам’ятовує» збудника, що дозволяє їй швидше реагувати, якщо збудник коли-небудь знову атакує.

 

Імунна система неймовірно складна і надзвичайно важлива для нашого виживання. Кілька різних систем і типів клітин працюють в ідеальній синхронії по всьому організмі для боротьби з патогенами.

 

 

 

Імунна система неймовірно складна і надзвичайно важлива для нашого виживання. Різні системи і клітини працюють в ідеальній синхронії для боротьби з патогенами.

Recent Posts

Що таке вита (кручена) пара та де використовується

Сьогодні, в вік високих технологій, дуже важлива швидка та ефективна передача даних. Завдяки швидкому обміну… Read More

21/01/2021

Брюс Лі

Не важливо, як повільно ти рухаєшся, головне, що ти не зупиняєшся - Брюс Лі   Read More

20/01/2021

Google Search Console – Проблема з LCP та як її вирішити

Нещодавно ми писали про нововведення в інструменті для вебмайстрів Google Search Console – Основних веб-показниках.… Read More

18/01/2021

Як змінити HTML код вбудованих елементів WP oEmbed в WordPress?

Починаючи з WordPress версії 2.9 в двигун була додана підтримка oEmbed – формат простого API,… Read More

16/01/2021

Багатофункціональний пристрій коверлок: ключові особливості

Існує багато різновидів швейного обладнання, які відкривають великі можливості для вдосконалення навичок. Один з найскладніших… Read More

15/01/2021

Як зробити відкладене завантаження для HTML, iframe і вбудованого відео

Ліниве (або відкладене) завантаження (Lazy loading) – це популярний метод асинхронного звернення до адреси ресурсу,… Read More

13/01/2021