Категорії: Здоров'я

Коротко про імунну систему людини

 

 

Існує два основних типи імунної системи: вроджена імунна система та адаптивна імунна система.

  • Вроджений імунітет: кожен народжується з вродженим (або природним) імунітетом. Найважливішим захистом організму є шкіра, яка виступає фізичним бар’єром для запобігання хвороботворним мікробам.
  • Адаптивний імунітет: Адаптивний (або набутий) імунітет розвивається протягом нашого життя. Ми виробляємо адаптивний імунітет, коли піддаємось захворюванням або коли ми робимо щеплення проти захворювань.

 

 

Вроджена імунна система – це перша лінія захисту від загарбників (збудників хвороб та інфекцій).

  • Шкіра
  • Рогівка очей
  • Мембрани, що вистилають дихальні, травні, сечові та репродуктивні шляхи

 

Ці бар’єри захищаються виділеннями, що містять ферменти, які здатні знищувати бактерії. Прикладами цього є піт, сльози в очах, слиз в дихальних і травних системах.

 

Наступна лінія захисту включає білі клітини крові (лейкоцити), які проходять через кров в тканини, шукаючи та атакуючи мікроорганізми загарбників.

 

Коли збудник потрапляє в організм, білі кров’яні клітини витікають із судин, щоб вторгнутись в інфіковану тканину. Ці лейкоцити (фагоцити) огортають і знищують бактерії.

Коли збудник вторгся, імунна система може також виділяти хімічні речовини, що підвищують температуру тіла, викликаючи лихоманку. Підвищена температура тіла може уповільнити або зупинити ріст патогенів і сприяє прискоренню імунної відповіді.

 

Коли хвороботворні організми здатні обходити вроджену імунну захисну силу, активізується адаптивна імунна система.

Імунна система використовує клітинні та хімічні захисні засоби для нападу на патогени. Імунні реакції викликаються антигенами, які зазвичай знаходяться на поверхні збудників хвороби і є унікальними саме для цього збудника.

Імунна система реагує на антигени, виробляючи клітини, що безпосередньо атакують патоген, або виробляючи спеціальні білки, що звуться антитілами. Антитіла приєднуються до антигену і залучають клітини, які будуть огортати та знищувати збудника.

Антитіл самих по собі часто недостатньо для захисту організму від збудників хвороб. У цих випадках імунна система використовує клітинний імунітет для знищення заражених клітин організму.

Основними клітинами імунної системи є лімфоцити, відомі як В-клітини та Т-клітини, що виробляються в кістковому мозку.

 

Хоча вроджена імунна відповідь є негайною, адаптивна імунна відповідь не є такою. Однак ефект від адаптивної імунної відповіді є довготривалим, високоспецифічним і підтримується пам’яттю Т-клітин  довгостроково.

 

Після зустрічі з новим збудником адаптивна імунна система часто «запам’ятовує» збудника, що дозволяє їй швидше реагувати, якщо збудник коли-небудь знову атакує.

 

Імунна система неймовірно складна і надзвичайно важлива для нашого виживання. Кілька різних систем і типів клітин працюють в ідеальній синхронії по всьому організмі для боротьби з патогенами.

 

 

 

Імунна система неймовірно складна і надзвичайно важлива для нашого виживання. Різні системи і клітини працюють в ідеальній синхронії для боротьби з патогенами.
Share

Останні пости

Дейл Карнегі

Поводься так, ніби ти вже щасливий, і ти справді станеш щасливішим Дейл Карнегі   Читати далі

12/04/2024

Боротьба з тютюнопалінням на яскравих прикладах соціальної реклами

Кожного року величезна кількість людей передчасно помирає від серцево-судинних захворювань, раку, діабету, хронічних захворювань органів… Читати далі

11/04/2024

Альберт Ейнштейн

Безглуздо продовжувати робити те ж саме та очікувати на інші результати Альберт Ейнштейн   Читати далі

10/04/2024

Бернард Шоу

Чесність і вірність — це дорогий подарунок, якого від дешевих людей не варто очікувати Джордж… Читати далі

08/04/2024

Огляд технології, прикладів та переваг хмарних рішень: SaaS, PaaS та IaaS

Дослідження показують, що бізнес витрачає на хмарні технології дедалі більше грошей, і наразі ця цифра… Читати далі

07/04/2024

Купальник великого розміру: підказки для вибору та самовпевненості на пляжі

Літо — час для відпочинку, сонця та пляжу. І для багатьох з нас це означає,… Читати далі

05/04/2024