Categories: Цікаве

Типи Прокрастинації та як з ними боротися

У психології термін прокрастинація (procrastination) означає схильність до постійного відкладання справ, навіть якщо вони важливі та термінові. Прокрастинатор, усвідомлюючи необхідність виконання конкретних важливих справ, ігнорує їх та переключає свою увагу на дрібні неважливі справи та/або розваги. Прокрастинація не пов’язана з лінню, оскільки лінь відбирає у людини бажання що-небудь робити, але людина при цьому не турбується з цього приводу. А при прокрастинації людина, усвідомлюючи важливість і терміновість роботи, не приділяє їй увагу, знаходячи для цього різні виправдання.

У сьогоднішній статті ми розглянемо основні 5 типів стану прокрастинації, а також способи боротьби з такими станами.

 

 

Прокрастинація (зволікання, відкладання) відбирає у людини дуже багато часу. В такому стані людина, в середньому, втрачає більше 55 днів на рік, витрачаючи близько 3-х годин кожен день на виконання незначних речей. Це той час, який витрачено даремно! Нам всім потрібно боротися з прокрастинацією, і ми зможемо це зробити, якщо будемо знати більше про цей стан.

 

 

5 видів прокрастинаторів і поради для них

Можна виділити основні 5 причин, через які люди відкладають важливі справи. Порівняйте зі списком, і дізнайтеся, до якого, можливо, відноситесь ви:

 

 

1 вид: Перфекціоніст

Це ті, хто приділяють занадто багато уваги другорядним деталям. Перфекціоніст боїться почати виконання завдання, тому що для нього кожна деталь завдання – це додатковий стрес. Такі люди можуть застрягти на початку процесу, оскільки вони просто занадто налякані, щоб рухатися далі.

 

Поради для перфекціоніста:

Замість того, щоб дозволити вашій одержимості деталями займати весь свій час, оцініть цілі ваших завдань і призначте обмеження по часу для кожного завдання. Це змусить вас залишатися сфокусованим і завершити своє завдання у встановлені терміни.

Наприклад, якщо вам потрібно написати звіт, спочатку проясніть мету цього звіту. Якщо його мета полягає в тому, щоб чітко уявити зміни даних за останні кілька місяців, не дуже сильно приділяйте часу написанню другорядних даних, а приділіть більше часу цифрам та діаграм. Переконайтеся, що мета буде досягнута, і вам не потрібно працювати над тим, що не допоможе вам її досягти.

 

 

2 вид: Мрійник

Це той, кому подобається складати ідеальний план більше, ніж вживати конкретних заходів. Такі люди дуже креативні, але їм важко виконувати фактичні завдання.

 

Поради для Мрійника:

Не захоплюйтеся нескінченними мріями, встановлюйте конкретні (і досяжні) цілі на кожен день, ґрунтуючись на методиці SMART (Specific – Конкретність, Measurable – Вимірюваність, Attainable – Досяжність, Relevant – Актуальність, Time-bound – Обмеженість в часі). Задайте мету і розділіть план на невеликі завдання, які ви можете виконати відразу.

Наприклад, якщо ви мрієте про більш раннє пробудження кожен день, задайте чітку мету: «Через 4 тижні я буду прокидатися о 6:00 кожного дня». Потім розбийте цю мету на більш дрібні завдання:

 • З сьогоднішнього вечора я буду лягати спати раніше 23:00
  • Встановити будильник, щоб лягти спати раніше
  • Запланувати справи на ранок, щоб я знав, що потрібно раніше заснути
 • У перший тиждень я буду прокидатися о 7:00 ранку (навіть у вихідні)
  • Бігати (або плавати в басейні) вранці у вихідні дні

… тут список завдань триває.

 

Крім того, ви повинні оцінювати свій прогрес, поки працюєте. Відстежуйте початок і завершення кожного завдання, — так ви зможете легко визначити, які завдання мають невелику ефективність і являють собою лише марнування часу. Це допоможе вам зосередитися на тих завданнях, які приносять дійсно ефективні результати.

 

 

3 вид: Уникач

Уникач боїться братися за завдання, з якими, на його думку, він не впорається. Такі люди вважають за краще відкласти роботу, ніж піддатися осуду інших людей, коли вони допустять помилку.

 

Поради для Уникача:

Не ставте перегляд електронної пошти на перше місце в своєму списку справ. Більшість електронних листів не є важливими. Але вони вкрадуть ваш час і енергію до того, як ви це помітите. Натомість зосередьтеся на самому складному завданні в списку. Проведіть ранок, працюючи над тим, що ви вважаєте найскладнішим. Це дасть вам відчуття важливого досягнення і зарядить вас продуктивністю на цілий день.

Спробуйте розбити свої завдання на більш дрібні підзадачі. Оцініть час і енергію, які вам дійсно потрібні для кожного конкретного завдання.

Наприклад, якщо вас лякає звіт на 3000 слів, розбийте його складання на більш дрібні шматочки. Приблизний план:

 • Введення: близько 1500 слів (25хв)
 • Зміст (10хв)
 • Звіт про фінансовий стан: графік з супроводжуючим текстом на 100 слів (20хв)
 • Тематичне дослідження: 3 види нової бізнес-моделі, описом близько 500 слів кожна (близько 35-45 хвилин на кожний вид)
 • Висновок: близько 1000 слів (45хв)

 

Такий план виглядає вже не таким страшним?

 

 

4 вид: Творець кризи (дедлайнер)

Дедлайнер навмисно відкладає виконання роботи до останньої хвилини. Такі люди знаходять крайні терміни (deadline, дедлайн) захоплюючими, і вважають, що вони краще за все працюють, коли їх піджимає час.

 

Поради для дедлайнера:

Якщо ви завжди залишаєте роботу на останню хвилину, спробуйте використовувати Метод Pomodoro (Метод «Помідора», «техніка Помідора»). Цей метод розробив італійський підприємець Франческо Чірілло, а його суть полягає в розбитті завдань на 25-хвилинні періоди, так звані «помідори», які повинні чергуватися з короткими перервами.

Наприклад, використовуйте таймер і розділіть свою складну роботу на невеликі керовані відрізки. У проміжках між цими невеликими відрізками давайте собі короткий відпочинок для відновлення. Надаючи своєму мозку регулярну перерву, ви можете значно підвищити свою продуктивність і зарядити свій мозок новою енергією.

 

 

5 вид: Зайнятий прокрастинатор

Цей тип прокрастинаторів дуже метушливий. У них є проблеми з пріоритетністю завдань, тому що у них занадто багато таких завдань, або вони відмовляються працювати над тим, що вони вважають негідними своїх зусиль. Вони не знають, як вибрати потрібне їм завдання і просто відкладають прийняття рішень.

 

Поради для зайнятого прокрастинатора:

Ви повинні попрацювати над своїми пріоритетами. Важливі завдання повинні мати більший пріоритет над терміновими, оскільки «термінові» не завжди мають важливе значення. Ви не повинні витрачати надто багато часу і сил на те, що не має значення. Визначте мету вашого завдання і очікуваний результат. Важливими завданнями є ті, які мають певну цінність в довгостроковій перспективі.

Наприклад, уявіть, що ви отримали лист від клієнта, в якому він запитує вас про прогрес проекту, і хоче отримати відповідь якомога швидше. У той же час у вас є ще одне завдання щодо усунення проблеми з логістикою, яка зачіпає всі наявні проекти. З яким завданням ви повинні спочатку розібратися?

Витрати відповіді на електронний лист складають всього близько 5 хвилин, але цінність цього також дуже низька, тому що ви просто задовольняєте один запит одного клієнта. А усунення проблеми з логістикою, ймовірно, потребує набагато більше часу, але цінність цього завдання також дуже висока, оскільки рішення цієї проблеми зачіпає всі проекти вашої компанії.

 

 

 

Короткий підсумок

Як ви, напевно, вже помітили, більшість станів прокрастинації пов’язані з мисленням. Люди відкладають роботу через страх. Саме тому правильний підхід до роботи може допомогти нам зупинити прокрастинацію (відкладання важливих справ).

Зміна мислення може здатися великою і непідйомною роботою. Але роблячи кожен день невеликі речі, ви скоро звикнете до того, що вже легше справляєтеся з роботою – від постановки цілей, до розбивки завдань і оцінки ефективності кожного завдання.

 

This post was last modified on 29/07/2018 20:57

Останні пости

Генрі Форд

Людина має два мотиви поведінки — один справжній та інший, що гарно звучить Генрі Форд…

16/07/2024

Фрідріх Ніцше

Не треба додумувати надто багато. Так ви створюєте проблеми, яких не існувало Фрідріх Ніцше  

11/07/2024

Такий різний інвертор! Вибираємо між кондиціонерами Inverter, Inverter DC та Full DC

Літо в розпалі, а значить якраз час задуматися про покупку кондиціонера. Але як не загубитися…

06/07/2024

Омар Хайям

Справжній друг — це людина, яка в очі викаже тобі все, що про тебе думає,…

30/06/2024

Корисні поради щодо вибору розсувних дверей

Варто знати, що функціональність і дизайн працюють рука об руку, коли ви використовуєте розсувні двері.…

29/06/2024

Геракліт

Єдине, що постійне, — це зміни. Немає нічого постійного окрім змін. Усе плине, усе змінюється.…

23/06/2024