Як використовувати термінал при веб-розробці (основи)

Термінал (також відомий як «консоль», «командний рядок») використовується для керування комп’ютером і файлами на ньому, системними процесами, а також для налаштування програм. А деякі можливості операційної системи так і зовсім не можна включити, не використовуючи термінал.

Ще зовсім недавно використання командного рядка вважалося вищим пілотажем, до якого були причетні лише сисадміни. Але в XXI столітті все дуже швидко змінюється і сьогодні робота з консоллю стає практично невід’ємною частиною робочого процесу середнього веб-розробника.

 

Навіщо веб-розробнику термінал (консоль, командний рядок)?

Ось деякі з основних причин:

  • для встановлення пакетів (програм) сторонніх розробників у своїх веб-проектах
  • для використання компіляторів CSS-препроцесорів (наприклад, SASS або LESS)
  • для роботи з інструментами стиснення (мініфікації) коду JavaScript (наприклад, з Google Closure Compiler)
  • для роботи з інструментами очищення непотрібного або дублюючого коду в CSS-стилях (наприклад, з PurifyCSS)

 

Як відкрити Термінал/Консоль?

Мовою програмістів «відкрити термінал» – це звучить як «запустити термінал». Щоб запустити термінал можна скористатися вбудованими в операційній системі інструментами, або ж використовувати сторонні утиліти. В цій статті ми розглянемо варіант використання лише вбудованих інструментів.

1) Якщо ваша операційна система називається Windows, для запуску консолі здійсніть наступне:

натисніть кнопку Пуск, в полі пошуку напишіть cmd і натисніть кнопку Enter.

Або ж так: натисніть клавіші Win+R (клавіша Win знаходиться на клавіатурі між Ctrl і Alt), потім напишіть cmd у вікні і натисніть OK.

Ще варіант: в Провіднику написати cmd в адресному рядку і натиснути Enter.

Вікно, яке відкриється після цього, і є консоль/командний рядок.

 

2) Якщо ваша операційна система називається Mac OS, для запуску терміналу здійсніть наступне:

Найшвидше: набрати в пошуку слово terminal (або ж термінал) і потім зробити подвійний клік на відповідній програмі.

Або через Finder: перейдіть за адресою Програми – Службові програми (Applications – Utilities) і потім подвійний клік по іконці програми.

Вікно, яке відкриється після цього, і є термінал/командний рядок.

 

Як користуватися командним рядком?

Командний рядок, судячи з назви, працює з командами, тобто його завдання полягає в тому, щоб отримати від користувача текстові команди і потім зуміти їх обробити.

Командний рядок працює з внутрішніми і зовнішніми командами, виконуваними програмами (напр., з розширенням .exe) і пакетними файлами.

Щоб виконати команду в терміналі, її спочатку потрібно ввести (надрукувати) і потім натиснути клавішу Enter.

Спробуйте після запуску консолі ввести команду help і натиснути Enter. Це одна з дефолтних внутрішніх команд, яка виводить на екран перелік основних консольних команд та їх призначення.

Ще одна корисна команда: напишіть в командному рядку терміналу systeminfo і натисніть Enter. Метою цієї функції є вивід на екран основної інформації про систему (операційна система, дата і час її встановлення, використовуваний процесор, розмір фізичної пам’яті – оперативка, версія BIOS і т.п.).

Щоб запустити будь-яку встановлену програму через консоль, потрібно надрукувати повний шлях до її виконуваного файлу та натиснути Enter.

Наприклад, щоб запустити програму Notepad++ (якщо вона встановлена на комп’ютері), необхідно в командному рядку консолі набрати повний шлях до її виконуваного файлу, тобто:

"C:\Program Files (x86)\Notepad++\notepad++.exe"

P.S. Дана команда міститься в лапках, оскільки в її шляху є пробіли.

 

Це все були ази, але веб-розробнику доведеться працювати в більшості випадків із зовнішніми командами в консолі. Наприклад, дуже часто зустрічаються команди в консолі типу:

npm install –g purify-css

Розберемо всі команди в даному конкретному прикладі:

  • npm – це запуск «системи керування пакетами”, або “менеджера пакетів”. Менеджер пакетів – це набір програмного забезпечення, розроблений третьою стороною. В даному прикладі використовується менеджер пакетів npm, який входить до складу Node.js (який, в свою чергу, дозволяє виконувати роль веб-сервера і обробляти команди з JavaSript). Тобто, щоб запустити команду в консолі з таким синтаксисом, в першу чергу вам знадобиться встановити саму платформу Node.js (завантажити її можна на офіційному сайті https://nodejs.org/en/). Після встановлення цієї платформи ваша консоль «навчиться» обробляти команди, які починаються з npm.
  • install – наступна команда, яка перекладається як «встановити», і цим вона і займається – тобто її завданням є щось встановлювати.
  • –g – прапор команди install, який означає, що потрібно встановити пакет з глобальними правами.
  • purify-css – а ця команда містить в собі саму назву інстальованого пакету.

 

Набравши всю цю команду в командному рядку терміналу і натиснувши Enter, ви встановите на свій комп’ютер інструмент для очищення непотрібного коду в CSS стилях під назвою PurifyCSS. Детальніше про роботу з інструментом читайте тут.

 

 

От і все! На цьому основи роботи з консоллю закінчуються. В наступних уроках ми будемо більш детально розбирати кроки веб-розробника при роботі з корисними додатками через командний рядок в терміналі.

Ваші коментарі, питання і зауваження вітаються та приймаються нижче.

Share

Останні пости

Демокріт

Ми потребуємо не стільки допомоги друзів, а більше тієї впевненості, що ми її отримаємо Демокріт… Читати далі

21/02/2022

Майк Тайсон

Коли мені важко, я завжди нагадую собі про те, що якщо я здамся — краще… Читати далі

12/02/2022

25 корисних порад та рішень jQuery, які ви повинні знати

jQuery – це швидка і досить невелика бібліотека JavaScript. Вона спрощує створення інтерактивних та приголомшливих… Читати далі

09/02/2022

Йоганн Вольфганг фон Гете

Кожен чує тільки те, що він розуміє Йоганн Вольфганг фон Гете   Читати далі

03/02/2022

Сайт для перукарні Teti Bond

  Опис проекту: Розробка офіційного сайту для перукарні Teti Bond в місті Житомир. Перукарня орієнтована… Читати далі

29/01/2022

Як повністю і без сліду видалити плагін у WordPress

Плагіни є невід'ємною частиною функціонування WordPress, адже за їх допомогою можна досягти практично необмеженої розширюваності… Читати далі

23/01/2022