Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 16.07.2024)
561400
осіб
361
літаків
326
гелікоптерів
8227
танків
15862
ББМ
15368
артилерія
892
ППО
1119
РСЗВ
20680
машин
28
кораблі і катери
Як використовувати термінал при веб-розробці (основи)
Опубліковано Оновлено: 01.06.2024

Як використовувати термінал при веб-розробці (основи)

 

 

Термінал (також відомий як «консоль», «командний рядок») використовується для керування комп’ютером і файлами на ньому, системними процесами, а також для налаштування програм. А деякі можливості операційної системи так і зовсім не можна включити, не використовуючи термінал.

Ще зовсім недавно використання командного рядка вважалося вищим пілотажем, до якого були причетні лише сисадміни. Але в XXI столітті все дуже швидко змінюється і сьогодні робота з консоллю стає практично невід’ємною частиною робочого процесу середнього веб-розробника.

 

Навіщо веб-розробнику термінал (консоль, командний рядок)?

Ось деякі з основних причин:

  • для встановлення пакетів (програм) сторонніх розробників у своїх веб-проектах
  • для використання компіляторів CSS-препроцесорів (наприклад, SASS або LESS)
  • для роботи з інструментами стиснення (мініфікації) коду JavaScript (наприклад, з Google Closure Compiler)
  • для роботи з інструментами очищення непотрібного або дублюючого коду в CSS-стилях (наприклад, з PurifyCSS)

 

Як відкрити Термінал/Консоль?

Мовою програмістів «відкрити термінал» – це звучить як «запустити термінал». Щоб запустити термінал можна скористатися вбудованими в операційній системі інструментами, або ж використовувати сторонні утиліти. В цій статті ми розглянемо варіант використання лише вбудованих інструментів.

1) Якщо ваша операційна система називається Windows, для запуску консолі здійсніть наступне:

натисніть кнопку Пуск, в полі пошуку напишіть cmd і натисніть кнопку Enter.

Запуск консолі в Windows

Або ж так: натисніть клавіші Win+R (клавіша Win знаходиться на клавіатурі між Ctrl і Alt), потім напишіть cmd у вікні і натисніть OK.

Ще варіант: в Провіднику написати cmd в адресному рядку і натиснути Enter.

Запуск консолі в Windows

Вікно, яке відкриється після цього, і є консоль/командний рядок.

Консоль в Windows

 

2) Якщо ваша операційна система називається Mac OS, для запуску терміналу здійсніть наступне:

Найшвидше: набрати в пошуку слово terminal (або ж термінал) і потім зробити подвійний клік на відповідній програмі.

Або через Finder: перейдіть за адресою Програми – Службові програми (Applications – Utilities) і потім подвійний клік по іконці програми.

Консоль в Mac OS

Вікно, яке відкриється після цього, і є термінал/командний рядок.

 

Як користуватися командним рядком?

Командний рядок, судячи з назви, працює з командами, тобто його завдання полягає в тому, щоб отримати від користувача текстові команди і потім зуміти їх обробити.

Командний рядок працює з внутрішніми і зовнішніми командами, виконуваними програмами (напр., з розширенням .exe) і пакетними файлами.

Щоб виконати команду в терміналі, її спочатку потрібно ввести (надрукувати) і потім натиснути клавішу Enter.

Спробуйте після запуску консолі ввести команду help і натиснути Enter. Це одна з дефолтних внутрішніх команд, яка виводить на екран перелік основних консольних команд та їх призначення.

Ще одна корисна команда: напишіть в командному рядку терміналу systeminfo і натисніть Enter. Метою цієї функції є вивід на екран основної інформації про систему (операційна система, дата і час її встановлення, використовуваний процесор, розмір фізичної пам’яті – оперативка, версія BIOS і т.п.).

Щоб запустити будь-яку встановлену програму через консоль, потрібно надрукувати повний шлях до її виконуваного файлу та натиснути Enter.

Наприклад, щоб запустити програму Notepad++ (якщо вона встановлена на комп’ютері), необхідно в командному рядку консолі набрати повний шлях до її виконуваного файлу, тобто:

"C:\Program Files (x86)\Notepad++\notepad++.exe"

P.S. Дана команда міститься в лапках, оскільки в її шляху є пробіли.

 

Це все були ази, але веб-розробнику доведеться працювати в більшості випадків із зовнішніми командами в консолі. Наприклад, дуже часто зустрічаються команди в консолі типу:

npm install –g purify-css

Розберемо всі команди в даному конкретному прикладі:

  • npm – це запуск «системи керування пакетами”, або “менеджера пакетів”. Менеджер пакетів – це набір програмного забезпечення, розроблений третьою стороною. В даному прикладі використовується менеджер пакетів npm, який входить до складу Node.js (який, в свою чергу, дозволяє виконувати роль веб-сервера і обробляти команди з JavaSript). Тобто, щоб запустити команду в консолі з таким синтаксисом, в першу чергу вам знадобиться встановити саму платформу Node.js (завантажити її можна на офіційному сайті https://nodejs.org/en/). Після встановлення цієї платформи ваша консоль «навчиться» обробляти команди, які починаються з npm.
  • install – наступна команда, яка перекладається як «встановити», і цим вона і займається – тобто її завданням є щось встановлювати.
  • –g – прапор команди install, який означає, що потрібно встановити пакет з глобальними правами.
  • purify-css – а ця команда містить в собі саму назву інстальованого пакету.

 

Набравши всю цю команду в командному рядку терміналу і натиснувши Enter, ви встановите на свій комп’ютер інструмент для очищення непотрібного коду в CSS стилях під назвою PurifyCSS. Детальніше про роботу з інструментом читайте тут.

 

От і все! На цьому основи роботи з консоллю закінчуються. В наступних уроках ми будемо більш детально розбирати кроки веб-розробника при роботі з корисними додатками через командний рядок в терміналі.

Ваші коментарі, питання і зауваження вітаються та приймаються нижче.

 

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *