Categories: Технології

Онлайн-конструктор або офлайн-софт: вирішуємо, на чому краще робити сайт

Створення будь-якого сайту – проблема. І не просто проблема вибору чи створення, це проблема ВСЬОГО. Це «все» починається з підбору платформи або двигуна, з питань по структурі та наповненню, далі йде розкрутка і просування, питання «як, де і що?», набір аудиторії, потім проблеми з хостингом і навантаженням, потім може наступити ідейне вигорання і розуміння неправильно обраної ніші, тощо. Це ціла купа пов’язаних і близькотематичних завдань, в яких потрібно добре орієнтуватися і приймати правильні рішення.

У мережі безліч різних мануалів зі створення сайтів, у кожного «наставника» своя стратегія та свій підхід. Якісь ідеї справді «вистрілюють», а якісь ні. Але ж нікому не хочеться робити сайти просто так? Сайт повинен мати мету та вирішувати свої завдання.

Ми можемо з відповідальністю заявити, що універсальних підходів немає і не може. Це стосується й вибору платформи для створення веб-сайтів. Про цю проблему вибору поговоримо нижче.

 

 

Які взагалі існують варіанти створення власних веб-сайтів?

Досвідчені розробники можуть перераховувати всі можливості годинами, обговорювати їх переваги та недоліки. Показувати різні двигуни та фреймворки, переконувати, чому запропонована платформа краща, і т.п. Але треба розуміти, що для вебмайстрів-початківців вибір насправді не такий великий, як здається.

 

Є лише кілька найімовірніших шляхів:

  1. Готовий популярний двигун (CMS-система) + шаблон + хостинг.
  2. Онлайн-конструктор у комплекті з хмарним хостингом.
  3. Оффлайн-конструктор + сторонній чи наявний хостинг.

 

Якщо вам знайомі всі ці варіанти і просто залишилося вибрати найбільш підходящий інструмент (платформу), огляньте рейтинг кращих програм для створення сайтів.

А якщо потрібно більше подробиць про кожен із способів, то ми викладемо їх нижче.

Про варіанти з розробкою сайту з нуля за допомогою професійних IDE або на базі популярних фреймворків не будемо говорити. Це можуть дозволити собі далеко ще не всі користувачі. Занадто великий поріг входження або бюджет праці розробників.

 

Переваги та недоліки створення сайту на базі популярних CMS

CMS – це система керування контентом сайту, іншими словами, готовий двигун з адмін-панеллю та набором інструментів для підвищення зручності редагування/наповнення сайту. Ви можете написати свій двигун, ось тільки хто займатиметься його супроводом? Багато популярних CMS розробляються роками і ще довше обкатуються, обростають додатковими функціями тощо. Тому логічніше взяти вже готову.

 

Отже, плюси використання CMS:

  1. Це швидко та відносно просто. Більшість движків встановлюється на хостинг у кілька кліків. Потрібно вказати назву сайту, логін/пароль адміна та параметри підключення до бази даних. Все, сайт готовий до роботи. У 99,99% випадків у вас уже буде дефолтна тема (шаблон), з яким можна почати роботу.
  2. Це гнучко. Так, існують вузькоспеціалізовані двигуни, на яких можна запустити лише інтернет-магазин, або лише блог, або лише форум, тощо. Але не про це. Коли «серце» сайту вже вибрано та встановлено, його можна легко кастомізувати/налаштувати під себе. Наприклад, змінити тему, додати плагіни фільтрації спаму тощо. У деяких випадках розширення можуть допомагати у вирішенні більш глобальних завдань, наприклад, до WordPress за допомогою плагіна WooCommerce можна додати підтримку повноцінного інтернет-магазину з необмеженим каталогом товарів, імпортом/експортом та іншими опціями для професійної комерції. Обсяг ручних переробок або налаштувань часто зводиться до мінімуму.
  3. Завжди можна знайти профільних фахівців для підтримки. Особливо багато фрілансерів (розробників, дизайнерів, верстальників, SEO-шників тощо) обертається навколо найбільш популярних CMS, у тому числі комерційних. Чим більше виконавців, тим доступніші ціни на їхні послуги – це правило вільного ринку.
  4. Підходить для масштабних проектів. Оскільки CMS розгортається на вашому хостингу, ви повністю контролюєте доступні вам ресурси. Бракує процесора, пам’яті, місця на диску? Не проблема – просто поміняйте тариф або орендуйте високопродуктивний сервер. Потрібно ще більше потужності? Є хмарні інфраструктури та балансувальники. Проект може зрости до неймовірних розмірів.

 

Найбільші недоліки при запуску сайту на базі CMS.

  1. У деяких випадках використання CMS буде зайвим. Навіщо вам вся міць комплексного комерційного або профільного двигуна, якщо потрібно створити посадкову сторінку або портфоліо на 2-3 сторінки з декількома картинками та відео?
  2. Потрібні базові знання. Так, сучасні хостинги легко і просто налаштовуються, двигуни часто можна встановити в пару кліків. Існують провайдери, які дозволяють розгорнути образ віртуальної машини з встановленим двигуном в хмарній інфраструктурі. Це легко та швидко. Але… лише за наявності відповідних знань та досвіду.
  3. Володіння сайтом на базі CMS – не найдешевше задоволення. Навіть якщо ви виберете не комерційну (платну) платформу, а безкоштовний двигун, наприклад, WordPress, Joomla, Drupal тощо, то витрати на хостинг, преміум-шаблони, професійні доповнення, домен, підписку на CDN (для прискорення завантаження) та інші нюанси можуть досягати серйозних сум. При цьому розробники все частіше віддають перевагу не разовій оплаті, а моделі передплати (зазвичай за техпідтримку або за доступ до розширених функцій).

 

Переваги та недоліки створення сайту на базі онлайн-конструкторів

Онлайн-конструктори – це готова хмарна інфраструктура (SaaS), у передплату якої вже включено все, що потрібно для запуску якісного сайту.

 

Основні плюси запуску сайту в онлайн-конструкторах:

  1. Не потрібні профільні навички або вхідний рівень значно нижчий, якщо порівнювати з CMS-системами. Багато платформ забезпечують свої редактори інтерактивними підказками: «клацни тут», «це працює ось так», «тут заповнюється це» тощо. А найбільші та просунуті конструктори взагалі пропонують допомогу штучного інтелекту (наприклад, Wix).
  2. Маса вбудованих допоміжних сервісів для роботи з сайтом (за принципом “все під ключ”). Розсилки, інтеграції платіжних систем, онлайн-чати, повідомлення про події, форми, CRM тощо. Все або вже є, або активується/налаштовується в кілька кліків. Часто можна зустріти спеціальні комплексні рішення для певних завдань, наприклад, для бізнесу (uKit), для лендингів (mottor), для дизайнерів (Tilda) і т.д.
  3. Технічні питання вирішуються постачальником послуг. Вам не потрібно думати про налаштування хостингу, оновлення двигуна і плагінів, за всі ці питання відповідає сервіс. Ви просто користуєтеся всім готовим.
  4. Техпідтримка. Щось зламалося, незрозуміло, як пересунути кнопку, як завантажити картинки тощо? На цей випадок є детальна технічна документація та живі спеціалісти техпідтримки. У багатьох конструкторів чат з менеджерами вже вбудований в панель управління.

 

Мінуси конструкторів:

  1. Функціонал “як є”. Навряд чи хтось писатиме спеціально вам потрібну функцію або терміново налаштовувати інтеграції, яких немає. Популярні сервіси регулярно допрацьовують та покращують свій функціонал, але вони не роблять це за заявками одного користувача. Частково проблема може бути вирішуваною за наявності API та інших “фішок” для програмістів.
  2. Що більше функцій, то вище вартість передплати. Майже всі онлайн-сервіси використовують модель монетизації з градацією за доступними можливостями платформи. Вам потрібне щось більше, наприклад, доступ до модуля інтернет-магазину? Будь добрий – доплати.
  3. Важкі сторінки та повільне завантаження. Сайти в конструкторах збираються із готових блоків. Більшість параметрів у них вже закладені, тому в плані верстки в такі макети вкладено все, що можна, і навіть більше. Для виключення повторень використовуються довгі ідентифікатори та класи. Все це значно збільшує обсяг коду і, відповідно, обсяг сторінки. «Чистий» та красивий код в онлайн-конструкторі – це недосяжний ідеал. Хоча багато великих гравців (наприклад, uKit, Tilda) попрацювали над цим питанням і їхні сторінки можуть показувати дуже вражаючі результати при тестуванні на швидкість завантаження.
  4. Приховані витрати. Не всі, але багато власників платформ вичавлюють з користувачів все, що можна. Потрібно приховати копірайт чи додати гарний домен? Плати. Потрібна розсилка повідомлень? Поповни окремий баланс. Бажаєш побачити докладну статистику? Треба перейти на покращений тариф тощо. З іншого боку, у CMS-системах доводиться доплачувати за плагіни.

 

Переваги та недоліки створення сайту на базі офлайн-конструкторів

Ринок класичних stand-alone програм, що встановлюються на ПК для простої розробки сайтів, майже вимер. Вся проблема в тому, що отриманий результат користувачеві потрібно десь розмістити. А такі дії мають на увазі певні технічні навички. Навіщо їх отримувати, якщо є онлайн-конструктори?

 

Плюси офлайн-програм для створення сайтів:

  1. З однієї ліцензії програми можна створити будь-яку кількість сайтів та сторінок.
  2. Ви можете вибрати будь-який зручний вам хостинг та легко змінити його за потреби. Сам хостинг потрібен найпростіший (без підтримки PHP або бази даних).
  3. Вимоги до рівня технічних знань користувачів мінімальний. Сторінки легко збираються із блоків, як у онлайн-конструкторах.
  4. Ви повністю контролюєте вихідний код сторінок, тому можете підключити будь-які сторонні скрипти, вбудувати сюди свої HTML-блоки і т.д.

 

Мінуси:

  1. Такі програми зазвичай платні. Потрібно купувати ліцензію або оплачувати передплату. Навіть якщо основну програму-конструктор можна отримати безкоштовно, то в ній обов’язково будуть обмеження (не весь набір блоків, вимкнено важливі функції тощо).
  2. Потрібні технічні знання для вивантаження сайту на свій хостинг (хоча найбільші розробники часто пропонують свій варіант хостингу, але коштуватиме він, швидше за все, дорожче, ніж у середньому по ринку).
  3. Потрібно стежити за оновленнями. Сьогодні одна функція “зламалася”, завтра – інша. Розробники зберуть зворотний зв’язок від користувачів та викотять патч. Вам доведеться заново завантажити програмне забезпечення, перевстановити його, налаштувати. І так нескінченно, поки вам потрібна свіжа версія програмного забезпечення, що підтримує всі актуальні функції.
  4. На ринку залишилося мало добрих рішень. Більшість розробок занедбані. А ті, що є, слабо адаптовані під ринок України: немає перекладу на українську або він зовсім кострубатий.
  5. Усі інтеграції сторонніх сервісів вам доведеться реалізовувати своїми руками – правкою HTML та/або додаванням сторонніх кодів. Ті самі онлайн-форми буде дуже складно реалізувати без інтерактивного хостингу. Часто при цьому використовуються проміжні послуги. Але все це не більше ніж «заплатки».

 

Тож, що краще: онлайн-конструктор чи офлайн-софт?

Як ви встигли помітити, при розробці сайтів не може бути явних фаворитів чи аутсайдерів. Є лише конкретні інструменти. І підбиратися вони повинні виходячи з наявних завдань.

 

Безглуздо встановлювати повний комплекс скриптів на хостинг разом з CMS-системою, якщо вам потрібно створити лише пару сторінок із найпростішими онлайн-формами.

З іншого боку, ви навряд чи зможете запустити масштабний сайт, якщо оберете онлайн-або офлайн-конструктор. Це буде фізично тяжко через їхні особливості. Плюс, хмарні платформи часто мають свої технічні ліміти, в які ви можете впертись з часом.

Але якщо порівнювати онлайн та офлайн конструктори в одній ніші – для створення малосторінкових сайтів, – то онлайн-рішення будуть попереду за зручністю, простотою та комплексною пропозицією супутніх послуг. Саме тому офлайн-конструктори вироджуються як клас ПЗ. Вони мало кому цікаві і підходять для вузьких завдань.

 

Recent Posts

Вуді Аллен

Якщо хочеш пізнати людину, не слухай, що про неї говорять інші, послухай, що вона говорить…

3 дні ago

Еріх Марія Ремарк

Вибачення — не означає, що ти не правий, а інша людина має рацію. Це всього…

2 тижні ago

Джим Керрі

Той, хто вміє усміхатися щодня, вміє жити Джим Керрі  

3 тижні ago

Хань Сян-цзи

Допомагаючи ледачим людям, ти допомагаєш їм сісти на свою шию Хань Сян-цзи  

3 тижні ago

Як працює електронна книга

Атмосферу паперової книги, запах свіжого чорнила і паперу, що трохи залежався, складно замінити гаджетами. Але…

3 тижні ago

Робін Шарма

Дій так, ніби невдача просто неможлива, а успіх забезпечений Робін Шарма  

4 тижні ago