З першого січня 2018 року в Україні введуть нові правила надання медичної допомоги. Щоб українці не витрачали час на вичитування малозрозумілих текстів законів, у ІА ЛІГАБІЗНЕСІНФОРМ підготували огляд наданих відповідей Міністерством охорони здоров’я щодо того, як записатися до сімейного лікаря, як буде оплачуватися робота лікаря і за що потрібно буде платити в поліклініках.
Принцип фінансування системи охорони здоров’я для первинної та екстреної допомоги зміниться з 1 січня 2018 року, з 2019-го буде впроваджуватися оплата з бюджету за спеціалізовані та високоспеціалізовані медичні послуги. А вже в 2020 році лікарям і медичним закладам почне безпосередньо платити Національна служба здоров’я.
Сімейні лікарі і терапевти повинні будуть попереджати розвиток хвороби і запобігати необхідності в госпіталізації, будуть періодично обстежувати пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку гіпертонічної хвороби, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, бронхіальної астми, ВІЛ/СНІД, туберкульозу, раку; проводитимуть вакцинацію. Профілактику ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, гепатитів, інфекцій, що передаються статевим шляхом, вірусу Зіка проводять Центр громадського здоров’я МОЗ та його регіональні центри.
Ні, додаткові податки на охорону здоров’я не вводитимуться. Гроші на медицину збиратимуть із загальних податків.
Більше грошей отримає та лікарня чи поліклініка, в якій будуть лікуватися більше пацієнтів. Це має змусити лікарні боротися за найкращих медиків, до яких йдуть пацієнти, збільшуючи зарплати і покращуючи умови роботи.
Сімейний лікар:
Також може надати паліативну допомогу: оцінити ступінь болю і виписати рецепт на знеболюючий засіб.
В рамках первинної допомоги пацієнти безкоштовно отримають аналізи:
Сімейний лікар також оформляє довідки і лікарняні листи.
Лікарні зможуть вільно господарювати, в тому числі підписувати контракти, мати свій рахунок і встановлювати рівень зарплати.
Більше грошей отримає не той заклад, де більше ліжко-місць, а той, що надає більше якісних послуг.
Головні лікарі будуть обиратися на відкритих конкурсах за участю громадськості та представників влади. Контракт з головним лікарем підписуватимуть на обмежений термін.
Національна служба здоров’я (НСЗУ) – центральний орган виконавчої влади, який буде підписувати контракти на закупівлю медпослуг та укладати договори з медичними закладами та лікарями-ФОП.
НСЗУ буде стежити за якістю обслуговування. Наприклад, буде втручатися, якщо замість чотиримісної палати пацієнта поклали в шестимісну, або якщо пацієнту сказали, що немає ліків, хоча гроші на їх закупівлю виділили.
Роботу самого НСЗУ контролюватимуть Рахункова палата, Державна аудиторська служба, Національне антикорупційне бюро і Нацагентство з питань запобігання корупції.
З 2019 року НСЗУ буде перераховувати лікарням гроші за послуги за єдиними для всієї країни тарифами, в яких врахована оплата праці медперсоналу. За тарифом медпрацівникам будуть платити не менше 250% середньої зарплати в Україні за липень попереднього року. Якби тарифи затверджувалися в 2017 році, це було б 13400грн. без врахування податків.
У комунальних і в приватних медустановах кожен працівник буде домовлятися з керівництвом про розмір зарплати індивідуально.
Тариф на надання первинної медичної допомоги включає:
НСЗУ буде оплачувати надані послуги і ліки на підставі інформації, внесеної в електронну систему охорони здоров’я eHealth.
Звіт в системі eHealth буде складати лікар, де вкаже обсяг послуг, який він надав, і які ліки виписав.
Виплачувати гроші будуть в порядку черговості надходження таких звітів.
Лікар, з яким пацієнт підпише декларацію, зобов’язаний зареєструвати його в системі e-Health. Туди записуються всі діагнози пацієнта, результати дослідження і рецепти ліків, прописаних лікарем. Вся інформація буде зберігатися в електронній базі, а не в медкарті пацієнта.
В Україні система E-Health буде складатися з центрального компонента, який буде відповідати за централізоване зберігання і обробку інформації, і медичних інформаційних систем (МІС).
Медзаклади зможуть вибирати будь-яку інформаційну систему, яка пройшла перевірку і підключилася до центрального компоненту. За використання eHealth відповідатиме спеціально створене держпідприємство.
Центральний компонент контролюватиме НСЗУ, яка зажадає від розробників МІС строго дотримуватися вимог до конфіденційності даних, якими їх системи обмінюватися з центральним компонентом.
Система також пройде сертифікацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації.
З 1 січня 2018 кожен пацієнт зможе отримувати первинну допомогу абсолютно безкоштовно.
Якщо з сімейним лікарем, що працює в статусі ФОП, укладуть договори 2000 пацієнтів, в місяць він буде отримувати до 18 000 гривень, медсестра – до 12 000 гривень.
Лікар первинної ланки за кожного пацієнта буде отримувати 370 гривень/рік. Середній тариф коливається. Наприклад, якщо серед пацієнтів будуть діти до п’яти років або пенсіонери у віці старше 65, тариф буде майже вдвічі вище. Це означає, що лікар первинної ланки буде отримувати в рік близько 700 000 гривень, якщо набере максимальну рекомендовану кількість пацієнтів у 2000 чоловік. Очікується, що в 2019 році за кожного пацієнта лікар буде отримувати в середньому по 450 гривень/рік. Ця сума з кожним роком буде поступово збільшуватися.
Заходи боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної та судово-психіатричної експертиз будуть фінансуватися окремо за рахунок держбюджету. Інфекційним відділенням будуть платити за надані послуги. Витрати на патологоанатомічне бюро будуть входити в загальні витрати установи, підрозділами яких воно є.
До 2020 року вся система охорони здоров’я повинна перейти на прямі оплати від НСЗУ лікарям і медичним закладам усіх напрямків спеціалізації.
Українець зможе вибрати будь-якого сімейного лікаря, незалежно від місця проживання або реєстрації. Якщо вас вже лікує лікар, якому довіряєте – просто підпишіть з ним декларацію, а НСЗУ буде платити йому.
Де шукати?
Визначилися з лікарем. Що далі? Ви зможете підписати декларацію з сімейним лікарем, як тільки охоплений про початок приписної кампанії. Декларація діє до моменту, поки ви не вирішите змінити лікаря.
У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Не заборонено за окрему плату надавати громадянам додаткові послуги.
На первинному рівні і при екстреній ситуації держава буде оплачувати 100% всього необхідного лікування і медикаментів. Первинна медична допомога буде покривати близько 80% всіх звернень за медичною допомогою. На вторинному і третинному рівнях держава гарантує 100% оплату медичної допомоги та ліків, необхідних для лікування та визначені програмою медичних гарантій.
З тексту законопроекту №6327 вилучили норми про співоплату частини медичних послуг. У МОЗ з цим не згодні, тому що система співоплати допомогла б надати громадянам більше послуг. Важливо повернути співоплату для спеціалізованого лікування, яке почнуть реформувати в 2019 році.
Метою медреформи не є закриття лікарень і звільнення персоналу. Спочатку НСЗУ підпише договори з усіма лікарнями, але з часом конкуренція призведе до того, що мало завантажені лікарні, а також такі, де просто небезпечно лікуватися, будуть перепрофільовані під реабілітаційні, діагностичні центри, госпіси.
Кращі лікарні навпаки отримають хорошу техніку, туди перейде працювати більше фахівців. Без роботи можуть залишитися тільки ті лікарі, у яких не захочуть лікуватися люди. У лікаря-професіонала завжди буде потік пацієнтів і гідний рівень зарплати.
Які лікувальні установи потрібно посилити, а які перепрофілювати, вирішуватиме місцева влада.
Медзаклади самі вирішать, які фахівці їм потрібні для надання послуг, які замовляє держава. Очікується, що з часом до вузьких спеціалістів звертатимуться рідше, а ось кваліфікація сімейних лікарів буде підвищуватися.
Лікар буде або по телефону, або через мережу Інтернет сам вирішувати, чи є необхідність виїжджати до пацієнта.
Стоматологія, крім екстреної та дитячої, не буде оплачуватися Національною службою здоров’я. Витрати на лабораторні аналізи, рентгенологію, флюорографію є частиною тарифів багатьох послуг, які оплачує НСЗУ.
Оптимальний формат і довжину прийому пацієнта вибирає лікар. Довжина робочого дня регулюється трудовим кодексом.
Приватна лікарня також може укласти договір з НСЗУ, і їй будуть платити за послуги за однаковими для всієї країни тарифами.
З початком медреформи більшість медичних послуг будуть безкоштовними для пацієнта: за них платитиме держава.
Верховна Рада щорічно буде розраховувати, скільки грошей з держбюджету піде на медицину. Чим більше грошей виділять з бюджету, тим більше безкоштовних послуг нададуть населенню.
Перша програма медичних гарантій буде прийнята в 2019 році на 2020 рік. До цього часу в уряді і парламенті повинні порахувати, скільки буде коштувати кожна послуга.
Перелік послуг, які не оплачуються державою, поки не затверджений. Органи місцевого самоврядування можуть виділяти гроші з місцевих бюджетів на закупівлю додаткових послуг, якщо це потрібно для місцевого населення, а також на техніку для медустанов або додаткові премії для лікарів.
Вартість роботи всіх медичних працівників буде закладена в тариф надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медпослуги. НСЗУ платить гроші за надані послуги безпосередньо лікарні, а та вже оплачує з цих грошей роботу медичних працівників, в тому числі медсестер і фельдшерів.
Лікар не може відмовитися підписувати декларацію з пацієнтом через те, що у пацієнта є хронічне захворювання, через його вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище, зареєстроване місце проживання.
Лікар має право відмовитися від ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку лікарні, але тільки в тому випадку, якщо це не загрожує життю хворого і його здоров’ю.
Автор: Яна Степанковська ЛIГАБiзнесIнформ
Переклад українською: SebWeo
Якщо ви плануєте розмістити веб-сайт в мережі Інтернет, дуже важливо знайти для нього швидкий і…
Навчання за кордоном вже давно асоціюється з якісною освітою, новими можливостями та безліччю перспектив. Але…
Вибір майстра для ремонту та перетяжки меблів – завдання, яке потребує вдумливого підходу. Адже від…
Вибір ідеального хостингу під свій сайт може бути досить заплутаною справою, особливо коли існує багато…
Щоб уникати помилок, потрібно набиратися досвіду; щоб набиратися досвіду, потрібно робити помилки Лоуренс Пітер
Коротке визначення Чорного SEO Чорне СЕО (або Чорна оптимізація) — це будь-яка практика, метою якої…