Categories: Здоров'я

Реформи в Україні: медицина та охорона здоров’я

Незважаючи на те, що Міністерство охорони здоров’я України ще в липні 2015 року подало на розгляд Верховній Раді пакет законопроектів щодо реформування системи охорони здоров’я, станом на 18 жовтня 2015р. вони ще не розглянуті. Що ж передбачає собою реформа медицини в Україні? Спробуємо розібратися.

 

За інформацією Національної Ради Реформ, ключовими складовими реформи є:

 • Автономізація медичних закладів, перехід від утримання лікарень до контрактних відносин з ними (втілення принципу “гроші йдуть за пацієнтом»);
 • Дерегуляція фармацевтичної галузі з метою зробити ліки більш доступними, а їх вибір – ширшим;
 • Модернізація системи закупівель, виведення цієї функції з Міністерства охорони здоров’я;
 • Реорганізація мережі лікарень, приведення її у відповідність до потреб людей в медичній допомозі;
 • Створення сучасної служби громадського здоров’я.

 

Що змінить реформа охорони здоров’я в Україні:

Автономізація. Бюджетна автономія медустанов, яка має на увазі, що лікарні та поліклініки перейдуть від форми бюджетних організацій до форми комунальних або держпідприємств. Організаційно-правову форму медустанови буде вибирати місцева влада, а лікарні зможуть самостійно розпоряджатися своїми коштами та навіть залучати спонсорів.

Міністр МОЗ Олександр Квіташвілі планує, що 2016 рік стане перехідним – замість фінансування ліжко-місць у лікарні буде введена оплата безпосередньо за медичні послуги. А медпрацівники отримуватимуть не фіксовану зарплату, а оплату саме за надані послуги, а також зможуть укладати контракти відразу з декількома лікарнями.

 

UPDATED (09/02/2017):

Одним із елементів реформи у сфері охорони здоров’я є формування госпітальних округів. Багато хто не розуміє, що таке округ, для чого він створюється, і хто вирішує долю існуючих на його території лікарень. Ось деякі пояснення від уряду:

 • Госпітальні округи створюються для впорядкування мережі медзакладів, які надають людям спеціалізовану медичну допомогу. Межі округу пропонує МІСЦЕВА ВЛАДА, уряд їх тільки затверджує.
 • В кожному госпітальному окрузі буде принаймні одна лікарня інтенсивного лікування, оснащена всім необхідним обладнанням, щоб надавати спеціалізовану медичну допомогу цілодобово. Відстань до цієї лікарні буде такою, щоб людина змогла доїхати туди максимум за 1 годину.
 • Кількість інших медичних закладів в окрузі та їх спеціалізацію визначать самі місцеві громади. З представників міст обласного значення, району та об’єднаних територіальних громад створять Госпітальну раду. До кінця 2017 року вона має розробити план розвитку госпітального округу на 5 років. В документі чітко визначать мережу медзакладів, маршрути доїзду пацієнтів, обсяг інвестицій, необхідних для ремонту чи будівництва доріг до лікарень, оснащення їх сучасним обладнанням.
 • Громади самостійно приймають спільне рішення щодо того, як зробити свої лікарні більш сучасними та спроможними надавати якісні послуги. Саме вони визначають, які лікарні треба перепрофілювати, які додатково створити, а центральна влада в цей процес не втручається.
Госпітальний округ – інформація з Урядового Порталу

 

Удосконалення першої медичної допомоги. Планується, що, умовно кажучи, кожен українець отримає “сертифікат” на певну суму. При необхідності, він з цим сертифікатом має право отримати медичну послугу в будь-якій лікарні. При цьому ціна за медичні послуги буде однакова, як у приватній, так і в державній клініці. Якщо у пацієнта є бажання і можливість сплатити додаткові комфортабельні послуги, він зможе це зробити за допомогою приватної медстраховки. Якщо ні – він використовує кошти на своєму “сертифікаті”. Для незахищених верств населення в МОЗ розроблять окремий пакет послуг, за які людям не потрібно буде платити. Також екстрена меддопомога (виклик швидкої) залишиться безкоштовною для всіх, як пояснюють в МОЗ України.

 

Впровадження єдиної інформаційної системи охорони здоров’я. Починаючи з 2016р. в Україні будуть вводитися електронні медкарти, які будуть містити всю інформацію про діагноз і лікування пацієнта на первинному і вторинному рівні. Також, в електронні карти будуть включені всі витрати пацієнта, що дозволить ефективно їх моніторити. Схожі електронні системи вже працюють у Кіровограді, Полтаві та Херсоні, але планується, що вони охоплять всю країну.

 

Закупівля ліків і вакцин через міжнародні організації. Планується, що до 2019 року МОЗ передасть функції закупівель по більшості державних програм на користь наступних міжнародних організацій: ПРООН, ВООЗ, ЮНІСЕФ та закупівельне агентство з Великобританії Crown Agents. Цей крок повинен радикально вирішити проблему з корупцією та ефективністю у сфері держзакупівель ліків.

 

Нові регуляторні правила:

 1. Лікарські засоби допущені на ринок країн ЄС, США, Канади, Австралії, Японії, Швейцарії та ін. країн допускаються на український ринок зі спрощеної реєстрацією
 2. Відмова від цінової регуляції на фармацевтичну продукцію
 3. Скасування ліцензування імпорту
 4. Скасування корупційних бар’єрів для роздрібної та оптової торгівлі
 5. Скорочення кількості медикаментів, що закуповуються державою, і перехід до відшкодування витрат пацієнтів (реімбурсація).

 

Recent Posts

Вільям Шекспір

Чужі гріхи судити ви так ретельно любите, почніть з своїх – і до чужих не… Read More

18/04/2021

Що подарувати друзям на річницю весілля

Люди, між якими є любов і взаєморозуміння, скріплюють стосунки й народжують новий союз, а дату… Read More

13/04/2021

Авторитетність домену та його вплив на SEO просування сайту

Для якісного SEO (пошукової оптимізації, розкрутки сайту) одним з важливих показників є Авторитет домену (Domain… Read More

27/03/2021

Як вивести гроші з PayPal – основні способи

З'ясування того, як вивести свої гроші з PayPal, є одним з перших питань, які бентежать… Read More

26/03/2021

Як вибрати спідницю під свою фігуру – основні поради

Спідниця – потужний елемент жіночого гардеробу, завдяки якому будь-який наряд буде виглядати приголомшливо стильно і… Read More

25/03/2021

Основні методи лінкбілдінгу: як отримати якісні зовнішні посилання на сайт

Пошукові системи (наприклад, Google) перевіряють технічні характеристики вашого сайту, такі як швидкість завантаження, зручність навігації,… Read More

24/03/2021