Незважаючи на те, що Міністерство охорони здоров’я України ще в липні 2015 року подало на розгляд Верховній Раді пакет законопроектів щодо реформування системи охорони здоров’я, станом на 18 жовтня 2015р. вони ще не розглянуті. Що ж передбачає собою реформа медицини в Україні? Спробуємо розібратися.
За інформацією Національної Ради Реформ, ключовими складовими реформи є:
Автономізація. Бюджетна автономія медустанов, яка має на увазі, що лікарні та поліклініки перейдуть від форми бюджетних організацій до форми комунальних або держпідприємств. Організаційно-правову форму медустанови буде вибирати місцева влада, а лікарні зможуть самостійно розпоряджатися своїми коштами та навіть залучати спонсорів.
Міністр МОЗ Олександр Квіташвілі планує, що 2016 рік стане перехідним – замість фінансування ліжко-місць у лікарні буде введена оплата безпосередньо за медичні послуги. А медпрацівники отримуватимуть не фіксовану зарплату, а оплату саме за надані послуги, а також зможуть укладати контракти відразу з декількома лікарнями.
UPDATED (09/02/2017):
Одним із елементів реформи у сфері охорони здоров’я є формування госпітальних округів. Багато хто не розуміє, що таке округ, для чого він створюється, і хто вирішує долю існуючих на його території лікарень. Ось деякі пояснення від уряду:
Удосконалення першої медичної допомоги. Планується, що, умовно кажучи, кожен українець отримає “сертифікат” на певну суму. При необхідності, він з цим сертифікатом має право отримати медичну послугу в будь-якій лікарні. При цьому ціна за медичні послуги буде однакова, як у приватній, так і в державній клініці. Якщо у пацієнта є бажання і можливість сплатити додаткові комфортабельні послуги, він зможе це зробити за допомогою приватної медстраховки. Якщо ні – він використовує кошти на своєму “сертифікаті”. Для незахищених верств населення в МОЗ розроблять окремий пакет послуг, за які людям не потрібно буде платити. Також екстрена меддопомога (виклик швидкої) залишиться безкоштовною для всіх, як пояснюють в МОЗ України.
Впровадження єдиної інформаційної системи охорони здоров’я. Починаючи з 2016р. в Україні будуть вводитися електронні медкарти, які будуть містити всю інформацію про діагноз і лікування пацієнта на первинному і вторинному рівні. Також, в електронні карти будуть включені всі витрати пацієнта, що дозволить ефективно їх моніторити. Схожі електронні системи вже працюють у Кіровограді, Полтаві та Херсоні, але планується, що вони охоплять всю країну.
Закупівля ліків і вакцин через міжнародні організації. Планується, що до 2019 року МОЗ передасть функції закупівель по більшості державних програм на користь наступних міжнародних організацій: ПРООН, ВООЗ, ЮНІСЕФ та закупівельне агентство з Великобританії Crown Agents. Цей крок повинен радикально вирішити проблему з корупцією та ефективністю у сфері держзакупівель ліків.
Якщо хочеш пізнати людину, не слухай, що про неї говорять інші, послухай, що вона говорить…
Вибачення — не означає, що ти не правий, а інша людина має рацію. Це всього…
Атмосферу паперової книги, запах свіжого чорнила і паперу, що трохи залежався, складно замінити гаджетами. Але…