Categories: Технології

Судова реформа в Україні – основні моменти

Рік тому кабінет міністрів ухвалив концепцію повного перезапуску судової реформи. За словами колишнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, «це означає, що в Україні повинні бути набрані нові судді – за тим же принципом, за яким була сформована нова національна поліція України».

Реформа складається з декількох етапів, першим з яких є перезавантаження судової системи, обрання нових суддів на прозорому та незалежному конкурсі і як наслідок – формування нових українських судів.

Другий елемент реформи – формування трирівневої судової системи, яка включає місцеві суди, апеляційні суди і Верховний суд. Таким чином, з судової системи зникнуть вищі спеціалізовані суди (Вищий адміністративний, господарський і Вищий спеціалізований). До складу Верховного суду буде входити не більше 200 суддів, які поділять на п’ять підрозділів: Велика палата, касаційний адміністративний суд, касаційний суд, касаційний кримінальний суд і касаційний цивільний суд.

Проект передбачає також поступове оновлення і новий набір суддів місцевих судів, також з часом перезапускатимуть і суд з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Як було сказано, судді будуть обиратися за результатами конкурсу. Для того, щоб стати суддею, суддівський досвід не обов’язковий – подаватися можуть адвокати, науковці та правозахисники. Умовами для подачі своєї кандидатури є вища юридична освіта та стаж професійної діяльності в сфері права не менше п’яти років.

Наступний етап реформи передбачає повне позбавлення політичного впливу, як для Вищої ради юстиції, так і інших органів, які проводять контроль судової системи, обрання суддів і їх призначення. Крім цього, законопроектом передбачається позбавлення Президента повноважень створення і ліквідації судів.

Нині існуюча Вища рада юстиції буде виконувати свої колишні функції, поки не буде створено нову Вищу раду правосуддя протягом двох років. В той же час на створення оновленого Верховного Суду є всього шість місяців, а ось на реформування апеляційних судів відведено час не більше трьох років.

Відео-презентація реформи:

Стосовно суддівської недоторканності: в законі прописано низку антикорупційних механізмів для суддів, зокрема, зобов’язання щорічно подавати декларації про доходи і декларації родинних зв’язків і доброчесності. Також вводиться механізм постійного моніторингу способу життя суддів та рівня їх витрат. Однією з нових підстав для звільнення стане відмова судді довести законність джерел походження майна.

Ще однією позитивною зміною є створення інституту приватних судових виконавців. При цьому в законі вказується перелік судових рішень, які вони виконувати не можуть: рішення, за якими боржником є держава, держоргани, органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства; рішення про виселення фізичних осіб та ін. Передбачено формування відкритого Єдиного реєстру боржників і можливість реалізації арештованого майна на електронних торгах.

Етапи реформування судочинства на інфографіці:

Етапи реформування судочинства (джерело інфографіки: Український кризовий медіа центр uacrisis.org)

Оплата праці суддів

Не можна не відзначити позитивний ефект підвищення заробітної плати для суддів різних рівнів. Зараз судді низьких судів отримують лише 10 мінімальних зарплат, а високих – 13 (до слова, зараз «мінімалка» в Україні становить 1450 грн.). Передбачається, що більш високий оклад стимулює суддів не ризикувати посадою і не брати хабарі.

Таким чином, прийнята судова реформа передбачає поетапне збільшення посадових окладів суддів з 15 мінімальних зарплат з 01 січня 2017года до 30 мінімальних зарплат до січня 2020 року. Зарплата суддів апеляційного суду та Вищого спеціалізованого суду також виросте, починаючи з 25 мінімальних окладів 2017года і до 50 мінімальних окладів в 2020 році. Відповідно до закону, передбачається збільшити зарплату суддів Верховного суду з 13 до 75 мінімальних окладів до 1 січня 2017года. До базового окладу будуть доплачувати від 10% до 25% за роботу в великих містах і за вислугу років – від 15% до 80% окладу.

Тож про які ж суми йдеться? Розглянемо більш детально.

З урахуванням підвищення зарплати та різних надбавок (за вислугу років, вчений ступінь, роботу з секретними документами) суддя Верховного суду буде заробляти 252 тис., а в Києві ця сума досягне навіть 315 тис. грн.

На думку експертів, підвищення зарплатні може навіть спровокувати імміграцію суддів з сусідніх країн. Наприклад, оплата праці судді Верховного суду в Польщі становить в тричі менше, ніж буде у нас, – 105–120 тис. грн., а в Чехії, Латвії та Литві ця цифра є ще меншою.

На завершення відзначимо, що за даними соціальних опитувань, довіра народу до судів поступово зростає, тому дуже вірогідно, що в Україні все ж з’являться чесні та неупереджені суди.

Recent Posts

Опалення і гаряча вода коли треба, а не коли включать

Тепло в домі і гаряча вода в будь-який час для багатьох мешканців багатоквартирних та приватних… Read More

19/09/2020

Що краще: цифрове телебачення Т2 чи інтернет-телебачення

Сучасне життя неможливо уявити без телебачення. Воно дозволяє дізнаватися про події в Україні та світі,… Read More

02/09/2020

Гіпоалергенна подушка. Чому вона важлива?

Зараз знайдеться мало людей, в яких немає алергії на продукти або пилок рослин. Вважається, що… Read More

28/08/2020

Футбольний Інстаграм – що нового у топових футболістів

Деякі відомі футболісти ретельно приховують свої особисте життя, а інші – активно постять фотографії з… Read More

24/08/2020

Види та типи компресійних панчіх

Вироби називають компресійними, коли їх застосовують для лікування, а також профілактики порушень кровотоку в нижніх… Read More

22/08/2020

Як правильно замінити оливу у двотактному гідроциклі?

Гідроцикли – це класний плавзасіб, який може подарувати вам незліченні години приємного проведення часу на… Read More

19/08/2020