SebWeo.com
Чи думали ви коли небудь про кар’єру веб-розробника / програміста? Щоб самостійно створювати свої веб-сайти, додатки, застосунки, програми? Якщо так, то знайте, що цьому можна навчитися. І в допомогу вам я сьогодні розкажу про практичні кроки, що перевірені на практиці роками програмування. Після прочитання даної статті ви матимете дуже чіткі вказівки щодо того, як стати досвідченим веб-розробником.
Спочатку ознайомимося із невеличкою теоретичною вступною частиною, а потім вже перейдемо до практичної конкретики.
Якщо подивитися на це питання зі сторони виконуваної роботи, то веб-розробник — це програміст, який створює веб-програми, що доступні через мережу Інтернет. Ці веб-програми (сайти та додатки) мають набір функцій та особливостей, які розробник повинен створити завдяки своїм навичкам програмування.
Веб-розробка поділяється на 2 основних блоки (початківцю з самого початку потрібно обрати якусь одну спеціалізацію):
Якщо говорити відверто, то ніхто вам не забороняє поєднувати обидві ролі, і ви навіть можете стати експертом і у Front-End розробці, і у Back-End розробці (тобто, стати Full-Stack розробником). Але це дуже важко, і вам доведеться вчити набагато більше всього. Проте, роботу таких спеціалістів зазвичай краще оплачують. Отже, як ви бачите, вибір специфікації є дуже важливим і його потрібно зробити на самому початку шляху становлення веб-розробником.
Отже, як ми можемо визначити ідеального веб-розробника? У цьому є багато аспектів. По-перше, вам потрібна пристрасть до написання коду. Мережа і технології рухаються швидко, і значною частиною вашої роботи буде «рухатися разом із ними». Щоб досягти успіху, вам знадобляться навички вирішення практичних задач, і не завадять логічне та раціональне мислення. Також дуже допоможуть вам у майбутній роботі терпіння і вміння тримати голову холодною. З часом вам доведеться вивчати нові мови програмування та освоювати нові інструменти. А доступних мов програмування дуже багато, і нижче перелічено лише основні.
Щоб стати веб-розробником, вам потрібно буде писати код. А для написання коду вам знадобляться знання мови програмування. Це основа будь-якого сайту, додатку тощо. Щоб стати чудовим фронтенд програмістом, вам потрібно буде вивчити багато мов програмування, але нижче перелічено самий мінімум знань мов та інструментів:
HTML і CSS. Це не мови програмування, це інструменти розмітки, які використовуються для розробки веб-сторінок і інтерфейсів користувача. Це основа кожного веб-сайту, тому саме з цього вам потрібно буде починати.
JavaScript. Це мова програмування для коду, що виконується в браузері клієнта. Вона дуже популярна і широко використовується веб-розробниками, щоб створювати сучасні та інтерактивні інтерфейси.
JavaScript бібліотеки (фреймворки). Призначені для спрощення роботи з DOM деревом HTML розмітки та/або більш швидкої розробки веб-проектів. До найбільш популярних бібліотек/систем можна віднести наступні: jQuery, React.js (+ Next), Vue JS (+ Nuxt), Angular JS, Ember.js, тощо.
CSS фреймворки. З їх допомогою забезпечується база основних необхідних інструментів та компонентів для створення адаптивних веб-сайтів, що в першу чергу орієнтовані на мобільні пристрої. До найбільш популярних фреймворків можна віднести наступні: Bootstrap, Tailwind CSS, Materialize CSS, Foundation, тощо.
Ці мови програмування та інструменти регулярно оновлюються, тому обов’язково відслідковуйте їх нові функції та можливості.
Для оптимального оволодіння серверною частиною програмування (бекенд) програміст повинен знати наступні мови програмування:
PHP. Це найпоширеніша мова програмування, що використовується у бекенді. Була створена в 1990-х роках і на сьогодні використовується на більшості веб-сайтів. Хоча поступово витісняється іншими, більш сучасними, мовами.
SQL. Це мова програмування, що дозволяє користувачу (серверу) взаємодіяти із базами даних. До найбільш популярних систем керування базами даних (з використанням SQL) можна віднести MySQL, PostgreSQL, MongoDB, SQLite та MS SQL. Дотичні інструменти: керування базами даних через SSH, або інструменти з графічним інтерфейсом типу phpMyAdmin, HeidiSQL, Adminer, тощо.
Python. Це інтерпретована мова програмування високого рівня з дотриманням методології ООП, яка швидко набирає популярність останніми роками. Сьогодні найбільше застосовується при аналізі даних та при роботі зі штучним інтелектом (AI).
Java. Це об’єктно-орієнтована мова загального призначення. Найбільш затребувана у сфері системного програмного забезпечення. Має тісний зв’язок із мовами C та C++.
Node.js. Це середовище виконання JavaScript на сервері. Його популярність стрімко зростає і широко використовується розглянутими вище JS фреймворками та системами.
Зауважте, що деякі з цих мов програмування виконують однакову роль, і, можливо, вивчати їх усі немає гострої необхідності. Але в сучасних реаліях всі ці мови та інструменти тісно пов’язані, тож їх знання та вміння з ними працювати буде лише вітатися. Початківцям можу лише порекомендувати почати з самого «кістяка»: HTML і CSS (+ Bootstrap), JavaScript (+ jQuery) для фронтенду, та PHP і SQL для бекенду.
А тепер вже перейдемо до практичних кроків, що наблизять вас до мети становлення успішним кодером. Отже, ось ці кроки.
Рекомендації по простим, але ефективним крокам, що допоможуть при освоєнні професії програміста та веб-розробника:
Оскільки попит на сайти, програми, додатки все ще високий, для програмістів ще є чимало роботи. А нижче ви знайдете кілька порад, що допоможуть новачкові у пошуку роботи:
Чи потрібно мені спеціально закінчувати університет, щоб стати веб-розробником?
Хоча вчена ступінь у галузі ІТ завжди буде вагомим плюсом, більшість веб-розробників є самоучками. Практика навчить вас настільки ж, наскільки і хороший учитель.
Яка заробітна плата у веб-розробника?
Це може бути цифрою із дуже великим діапазоном. Все залежить від ваших знань та досвіду, конкурентності вашої мови програмування, ситуації на ринку праці. Наприклад, якщо взяти дуже грубо та середньо, то в 2025 році в Україні, кваліфіковані PHP розробники початківці можуть розраховувати на 10-15$ / годину, верстальники на 5-10$ / годину, програмісти C++, .NET — від 25$ / годину, розробники на JS фреймворках — на 20-25$ / годину.
Які найкращі якості веб-розробника?
Щоб стати веб-розробником, потрібно щоб ви щиро любили Інтернет, технології та мали сильне бажання навчатися новому. Оскільки нові інструменти та технології з’являються майже щодня, — вам постійно доведеться бути в курсі подій.
Чи потрібно веб-розробнику вивчати також і графічний дизайн?
Веб-розробка та веб-дизайн — це хоч і сильно пов’язані, але окремі професії. Навички графічного дизайну хоч і будуть плюсом для фронтенд розробників, але основним завданням має бути все ж таки написання коду.
Чи беруть у веб-розробку людей середнього віку?
Коротка відповідь: так. Навички, знання, кваліфікація, досвід мають значення, а вік — ні.
Веб-розробка — це чудова професія, оволодіти якою може кожен. І для цього не потрібно «кінчати інститути». Щоб стати професіоналом і почати захоплюючу кар’єру, вам потрібне сильне бажання навчатися. А практичні поради із сьогоднішньої статті повинні допомогти вам на шляху освоєння цього чудового шляху. Незалежно від того, чи хочете ви створювати сайти, розробляти веб-додатки, чи програми, — бажаю вам успіхів у вашій подорожі!
Масиви не лише в JavaScript є фундаментальною структурою даних, але й практично у всіх мовах…
Системний блок – це центральна частина персонального комп'ютера, що включає основні апаратні компоненти: процесор, відеокарту,…
Ніщо в сучасному світі не залишається довго незмінним. Застосовне до ремесла, це твердження означає, що…
Якщо представити життя у формі Гри, тоді кожному із нас у ній відведено свою роль.…
Тема (шаблон) — це своєрідний кістяк сайту на WordPress. І, на жаль, іноді цей «кістяк»…
Контактна форма (чи будь-яка інша) на сайті — це дуже важливий компонент. На неї покладено…