Дуже неприємно виходить, коли ви доклали багато зусиль, праці та сил, щоб створити картинку, а хтось її потім викрав та використовує на своєму сайті як свою власну. До того ж, така ситуація може зашкодити вам же, оскільки пошукові системи та звичайні користувачі можуть вважати, що ви використовуєте чужий контент, в даному випадку зображення, з інших сайтів. Але не поспішайте занепадати духом — існують засоби захисту ваших картинок від крадіжки та неправомірного використання. В сьогоднішньому уроці ми розглянемо практичні кроки, які допоможуть вам уберегтися від зловмисних дій такого гатунку, а також розберемося, чому крадіжка зображень є реальною проблемою.
Уявіть собі ситуацію, коли ви повернулися з чудової мандрівки і постите про це у своєму блозі. Опис своїх вражень ви щедро приправляєте власними фотографіями. І раптом хтось забирає ваші фотографії без дозволу і нахабно використовує їх на власному веб-сайті. Ще й не вказуючи джерело походження картинок.
Це є проблемою, і проблемою не лише непристойною, але й незаконною. Це ніби ви взяли чийсь бренд, логотип тощо і друкуєте з ними футболки, без дозволу і з метою збагачення. Адже насамперед вам потрібно подбати про відповідну ліцензію, включно з посиланням на джерело. Так прийнято діяти в епоху цифрових відносин. Проте, нажаль, не всі доброчесно слідують правилам інформаційних технологій.
Тож, якщо діяти правомірно, варто подбати про наступне:
Атрибуція і ліцензування зображень є комплексними та складними темами, які потребують окремих уроків. Але, для стислості лише зазначимо, що якщо ви не є оригінальним автором картинки, у вас немає прав використовувати її без дозволу. Це вважається крадіжкою, незалежно від того, чи ви завантажуєте зображення, а потім використовуєте на своєму сайті, чи використовуєте його на своєму сайті по лінку безпосередньо на оригінал (хотлінкінг).
Так, крадіжка картинок може мати негативний ефект на ваш веб-сайт (бізнес). Нижче розглянемо декілька причин:
Отже, про негативні наслідки та про суть незаконного використання (крадіжки) картинок ми трішки поговорили, а зараз настав час перейти до способів убереження від цього. Подібний захист у ваших інтересах, однак варто відмітити, що не існує жодного методу, який буде на 100% надійним, нажаль.
Давайте розберемо на практиці методи, які допоможуть вам у захисті своїх інтелектуальних прав, але в той же час не будуть мати негативного впливу на функціональність вашого сайту:
Водяні знаки — це один з найпопулярніших засобів боротьби з крадіжкою зображень. До водяних знаків можна віднести логотип, текст або іншу правомірну інформацію. Він дозволяє все ще «роздивитися» оригінальне зображення, але й додати явне посилання на джерело (автора). Вотермарки наносяться поверх картинки, щоб у разі її крадіжки зробити явним факт її нелегального використання. І чим помітнішим та більшим буде водяний знак, тим важче крадієві буде його позбутися.
Великі водяні знаки на зображеннях дуже популярні на сайтах, які надають картинки для комерційних цілей, наприклад, Depositphotos, Shutterstock тощо, або на сайтах приватних портфоліо. Однак, немає особливого сенсу робити велику вотермарку для картинок інформаційного штибу на своєму особистому сайті (блозі). Якщо водяний знак буде занадто великим — це може значно погіршити сприйняття картинки та її реальний вміст. Натомість, ви можете використовувати невеликий водяний знак у кутку своїх зображень (хоча такий захист і дуже легко обійти: розтягнувши зображення, обрізавши його, або просто заретушувавши водяний знак). Загалом рекомендується впроваджувати водяні знаки лише якщо ви заробляєте гроші на своїх зображеннях, або якщо ви явно не хочете, щоб інші використовували ваші художні твори без вказування вашого авторства.
Як вже згадувалося вище, хотлінкінг — це груба практика прямого посилання на чужі зображення, що шкодить вашому серверу і, в результаті, вашому сайту. Цьому можна легко покласти край. Всього-на-всього потрібно трішки проредагувати файл конфігурації сервера Apache — .htaccess
та додати кілька рядків. Але спочатку рекомендую ознайомитися детальніше із цим файлом з допомогою цього огляду. А всі операції з ним робити дуже обережно!
Як виявити хотлінкінг на свій сайт? Найпростіший спосіб — це зайти на відповідний сайт пошуку картинок (наприклад, Google Images), і в рядку пошуку ввести наступну конструкцію:
inurl:ВАШ-ДОМЕН.com -site:ВАШ-ДОМЕН.com
Після цього можна відключити HotLinking основних типів зображень (jpg, jpeg, png та gif). Для цього зайдіть на свій сервер з допомогою FTP (або ж SSH), перейдіть до кореневого каталогу, в якому розміщується ваш сайт (часто це public_html
), і знайдіть файл .htaccess
. Відкрийте його та додайте наступний код після всіх записів у нижню частину файлу:
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?ВАШ-ДОМЕН.com [NC] RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [NC,F,L]
jpg|jpeg|png|gif
— в якому перелічено типи файлів, що потребують захисту від хотлінкінгу.Після цього всі сторонні сайти з вашими картинками будуть показувати помилку Blank Referrers — порожні реферери.
Крім того, якщо ж ви хочете не блокувати повністю включення ваших картинок на інших сайтах, а показати якійсь замінник, «болванку», — наприклад, картинку з тестом “Хотлінкінг заборонено!”, — скористайтеся наступним методом. Створіть картинку з таким написом і у файлі .htaccess
використайте наступний код:
RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?ВАШ-ДОМЕН.com [NC] RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ ВАШ-ДОМЕН.com/img/stop-hotlinking.jpg [NC,R,L]
Майже на всіх сайтах використовуються повідомлення про авторські права (запис © Copyright, тощо), незалежно від того, чи усвідомлюють їх власники цю дію. Хоча більшість людей не звертають великої уваги на повідомлення про авторські права, але вони не є простою «декорацією для футера». Рекомендую ознайомитись із матеріалом по цій темі: авторське право, торговельна марка та патент щодо веб-сайтів. Коротке резюме цього огляду полягає в тому, що вказування копірайту на вашому сайті вже є доказом права власності на його вміст. Таким чином, якщо хтось спробує скопіювати ваші матеріали, вам буде легше впоратися з порушниками в законний спосіб. Але ложка дьогтю спроможна звести нанівець діжку меду: погана новина полягає в тому, що процес захисту авторських прав працює досить важко (а в деяких країнах він взагалі не працює).
Однак у багатьох випадках достатньо лише довести, що контент належить вам, щоб вжити правомірних заходів. Якщо трапилася така ситуація, ось що можна зробити:
Усі ці варіанти вимагають роботи з вашого ж боку. Вам потрібно буде активно шукати сайти, які нахабно використовують ваші картинки, і за необхідності подавати скарги. Результати найімовірніше не будуть миттєвими, але зусилля можуть бути вартими того, щоб захистити свою інтелектуальну роботу та/або художні твори.
Негативно впливає на моральний стан чиєсь зловмисне відношення до ваших творінь. Хоча і важко може бути зупинити порушників від крадіжки картинок з вашого сайту, однак є способи запобігти цьому, або ж мінімізувати шкоду від цього. Сьогодні ми розглянули три основні способи запобігання крадіжці зображень, а саме:
Який, на вашу думку, спосіб захисту зображень від крадіжки є найкращим? Можливо, ви знаєте інші дієві способи? Не соромтеся та поділіться своїми думками з цього приводу у розділі коментарів нижче. Дякую за увагу!
Переважну частку всього світового веб-трафіку займає трафік з мобільних пристроїв (включно з планшетами), тож цей…
Не варто псувати нерви через те, що світ влаштований так, а не інакше Джон Брейн…
Моделі останніх серій компанії Apple користуються великою популярністю, у тому числі iPhone 14 Pro Max,…
Якщо хочеш пізнати людину, не слухай, що про неї говорять інші, послухай, що вона говорить…
Вибачення — не означає, що ти не правий, а інша людина має рацію. Це всього…