Категорії: Здоров'я

Реформа медицини в Україні: 30 найпопулярніших питань

З першого січня 2018 року в Україні введуть нові правила надання медичної допомоги. Щоб українці не витрачали час на вичитування малозрозумілих текстів законів, у ІА ЛІГАБІЗНЕСІНФОРМ підготували огляд наданих відповідей Міністерством охорони здоров’я щодо того, як записатися до сімейного лікаря, як буде оплачуватися робота лікаря і за що потрібно буде платити в поліклініках.

 

 

  1. Чи стартувала медична реформа?

Принцип фінансування системи охорони здоров’я для первинної та екстреної допомоги зміниться з 1 січня 2018 року, з 2019-го буде впроваджуватися оплата з бюджету за спеціалізовані та високоспеціалізовані медичні послуги. А вже в 2020 році лікарям і медичним закладам почне безпосередньо платити Національна служба здоров’я.

 

  1. Чи торкнеться медреформа профілактики?

Сімейні лікарі і терапевти повинні будуть попереджати розвиток хвороби і запобігати необхідності в госпіталізації, будуть періодично обстежувати пацієнтів з підвищеним ризиком розвитку гіпертонічної хвороби, серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, бронхіальної астми, ВІЛ/СНІД, туберкульозу, раку; проводитимуть вакцинацію. Профілактику ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, гепатитів, інфекцій, що передаються статевим шляхом, вірусу Зіка проводять Центр громадського здоров’я МОЗ та його регіональні центри.

 

  1. Чи збільшаться податки на медицину?

Ні, додаткові податки на охорону здоров’я не вводитимуться. Гроші на медицину збиратимуть із загальних податків.

 

  1. Як реформа подолає хабарі при працевлаштуванні?

Більше грошей отримає та лікарня чи поліклініка, в якій будуть лікуватися більше пацієнтів. Це має змусити лікарні боротися за найкращих медиків, до яких йдуть пацієнти, збільшуючи зарплати і покращуючи умови роботи.

 

  1. Що включає в себе первинну медичну допомогу?

Сімейний лікар:

  • спостерігає за станом здоров’я пацієнтів, діагностує і лікує найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани
  • супроводжує пацієнтів з хронічними захворюваннями
  • надає невідкладну допомогу
  • направляє пацієнта до вузькопрофільного лікаря
  • проводить профілактику
  • консультує

Також може надати паліативну допомогу: оцінити ступінь болю і виписати рецепт на знеболюючий засіб.

В рамках первинної допомоги пацієнти безкоштовно отримають аналізи:

  • Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
  • Глюкози крові
  • Загальний холестерин
  • Аналізи сечі
  • Електрокардіограма (ЕКГ) в стані спокою
  • Мікроскопія мокротиння
  • Швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс

Сімейний лікар також оформляє довідки і лікарняні листи.

 

  1. Чи не буде головний лікар при широкій автономії більш схильний до корупції?

Лікарні зможуть вільно господарювати, в тому числі підписувати контракти, мати свій рахунок і встановлювати рівень зарплати.

Більше грошей отримає не той заклад, де більше ліжко-місць, а той, що надає більше якісних послуг.

Головні лікарі будуть обиратися на відкритих конкурсах за участю громадськості та представників влади. Контракт з головним лікарем підписуватимуть на обмежений термін.

 

  1. Для чого потрібна Національна служба здоров’я?

Національна служба здоров’я (НСЗУ) – центральний орган виконавчої влади, який буде підписувати контракти на закупівлю медпослуг та укладати договори з медичними закладами та лікарями-ФОП.

НСЗУ буде стежити за якістю обслуговування. Наприклад, буде втручатися, якщо замість чотиримісної палати пацієнта поклали в шестимісну, або якщо пацієнту сказали, що немає ліків, хоча гроші на їх закупівлю виділили.

Роботу самого НСЗУ контролюватимуть Рахункова палата, Державна аудиторська служба, Національне антикорупційне бюро і Нацагентство з питань запобігання корупції.

 

  1. Я анестезіолог в ЦРЛ, люблю свою роботу, ненавиджу “подяки”, маю двох дітей. Скільки я буду отримувати і як це порахувати?

З 2019 року НСЗУ буде перераховувати лікарням гроші за послуги за єдиними для всієї країни тарифами, в яких врахована оплата праці медперсоналу. За тарифом медпрацівникам будуть платити не менше 250% середньої зарплати в Україні за липень попереднього року. Якби тарифи затверджувалися в 2017 році, це було б 13400грн. без врахування податків.

У комунальних і в приватних медустановах кожен працівник буде домовлятися з керівництвом про розмір зарплати індивідуально.

 

  1. За якими принципами будуть розраховуватися єдині тарифи на медичні послуги, які декларує МОЗ?

Тариф на надання первинної медичної допомоги включає:

  • роботу лікарів та іншого персоналу;
  • комунальні витрати;
  • витратні матеріали та ліки;
  • амортизація обладнання;
  • адміністративні витрати.

 

  1. Чи будуть медичні послуги оплачуватись заздалегідь?

НСЗУ буде оплачувати надані послуги і ліки на підставі інформації, внесеної в електронну систему охорони здоров’я eHealth.

Звіт в системі eHealth буде складати лікар, де вкаже обсяг послуг, який він надав, і які ліки виписав.

Виплачувати гроші будуть в порядку черговості надходження таких звітів.

 

  1. Що таке електронна система охорони здоров’я e-Health?

Лікар, з яким пацієнт підпише декларацію, зобов’язаний зареєструвати його в системі e-Health. Туди записуються всі діагнози пацієнта, результати дослідження і рецепти ліків, прописаних лікарем. Вся інформація буде зберігатися в електронній базі, а не в медкарті пацієнта.

 

  1. Як будуть захищені персональні дані пацієнтів в E-Health, якщо їх збирають комерційні виробники програмного забезпечення?

В Україні система E-Health буде складатися з центрального компонента, який буде відповідати за централізоване зберігання і обробку інформації, і медичних інформаційних систем (МІС).

Медзаклади зможуть вибирати будь-яку інформаційну систему, яка пройшла перевірку і підключилася до центрального компоненту. За використання eHealth відповідатиме спеціально створене держпідприємство.

Центральний компонент контролюватиме НСЗУ, яка зажадає від розробників МІС строго дотримуватися вимог до конфіденційності даних, якими їх системи обмінюватися з центральним компонентом.

Система також пройде сертифікацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації.

 

  1. Що помітно зміниться для пацієнта з 1 січня 2018?

З 1 січня 2018 кожен пацієнт зможе отримувати первинну допомогу абсолютно безкоштовно.

  • Пацієнт вибере сімейного лікаря, укладе з ним декларацію і зареєструється в системі E-Health.
  • Укласти декларацію з сімейним лікарем можна в будь-який час, навіть під час першого звернення за допомогою.
  • Базові аналізи будуть безкоштовними в амбулаторії сімейного лікаря.
  • Якщо сімейний лікар буде вимагати гроші за лікування, на нього можна скаржитися в НСЗУ, а також замінити лікаря.
  • Перелік ліків, вартість яких відшкодовується за програмою “Доступні ліки”, розширять.

 

 

  1. Що зміниться для сімейного лікаря з 1 січня 2018?
  • Середня ставка в 2018 році для сімейного лікаря – 370грн на рік за кожного пацієнта.
  • Лікарю первинної ланки будуть окремо виділені гроші на аналізи для пацієнтів.
  • Лікар первинної ланки може працювати як ФОП, і тоді гроші з бюджету підуть безпосередньо на його рахунок. Також лікар може об’єднуватися з колегами в амбулаторії або центри первинної медичної допомоги, щоб витрат було менше, а доходи збільшилися.
  • Якщо лікар працює як найманий працівник, він домовляється про зарплату з керівництвом.

Якщо з сімейним лікарем, що працює в статусі ФОП, укладуть договори 2000 пацієнтів, в місяць він буде отримувати до 18 000 гривень, медсестра – до 12 000 гривень.

 

  1. Який дохід на практику буде отримувати лікар первинної медичної допомоги?

Лікар первинної ланки за кожного пацієнта буде отримувати 370 гривень/рік. Середній тариф коливається. Наприклад, якщо серед пацієнтів будуть діти до п’яти років або пенсіонери у віці старше 65, тариф буде майже вдвічі вище. Це означає, що лікар первинної ланки буде отримувати в рік близько 700 000 гривень, якщо набере максимальну рекомендовану кількість пацієнтів у 2000 чоловік. Очікується, що в 2019 році за кожного пацієнта лікар буде отримувати в середньому по 450 гривень/рік. Ця сума з кожним роком буде поступово збільшуватися.

 

  1. Як будуть фінансуватися інфекційні відділення, а також робота таких фахівців як, наприклад, патологоанатоми?

Заходи боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної та судово-психіатричної експертиз будуть фінансуватися окремо за рахунок держбюджету. Інфекційним відділенням будуть платити за надані послуги. Витрати на патологоанатомічне бюро будуть входити в загальні витрати установи, підрозділами яких воно є.

 

  1. Строки окремих змін, передбачених реформою, залишаються незмінними? Є певна відстрочка?

До 2020 року вся система охорони здоров’я повинна перейти на прямі оплати від НСЗУ лікарям і медичним закладам усіх напрямків спеціалізації.

 

  1. Хто буде ініціатором укладення договору з сімейним лікарем (лікар, пацієнт, третя особа, ЦПМСП)? Як буде організовано підписання договорів населенням? Це буде відбуватися централізовано або лікар сам буде обходити будинки?

Українець зможе вибрати будь-якого сімейного лікаря, незалежно від місця проживання або реєстрації. Якщо вас вже лікує лікар, якому довіряєте – просто підпишіть з ним декларацію, а НСЗУ буде платити йому.

Де шукати?

  1. Дізнайтеся про сімейних лікарів, які працюють в найближчих до вас амбулаторіях сімейної медицини або поліклініках.
  2. Можливо, надійного лікаря вам порадять сусіди або знайомі
  3. Інформацію про сімейних лікарів в населеному пункті або районі може надати місцевий відділ охорони здоров’я.
  4. Вибрати лікаря, до якого зручно буде добиратися, можна буде за допомогою єдиної відкритої електронної бази, прив’язаною до карти. Її створять до початку приписної кампанії.

Визначилися з лікарем. Що далі? Ви зможете підписати декларацію з сімейним лікарем, як тільки охоплений про початок приписної кампанії. Декларація діє до моменту, поки ви не вирішите змінити лікаря.

  1. Чи не суперечить реформа статті 49 Конституції?

У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Не заборонено за окрему плату надавати громадянам додаткові послуги.

На первинному рівні і при екстреній ситуації держава буде оплачувати 100% всього необхідного лікування і медикаментів. Первинна медична допомога буде покривати близько 80% всіх звернень за медичною допомогою. На вторинному і третинному рівнях держава гарантує 100% оплату медичної допомоги та ліків, необхідних для лікування та визначені програмою медичних гарантій.

 

  1. Чи буде вводитися співоплати?

З тексту законопроекту №6327 вилучили норми про співоплату частини медичних послуг. У МОЗ з цим не згодні, тому що система співоплати допомогла б надати громадянам більше послуг. Важливо повернути співоплату для спеціалізованого лікування, яке почнуть реформувати в 2019 році.

 

  1. Чи не призведе медреформа до закриття лікарень і скорочення медичних працівників?

Метою медреформи не є закриття лікарень і звільнення персоналу. Спочатку НСЗУ підпише договори з усіма лікарнями, але з часом конкуренція призведе до того, що мало завантажені лікарні, а також такі, де просто небезпечно лікуватися, будуть перепрофільовані під реабілітаційні, діагностичні центри, госпіси.

Кращі лікарні навпаки отримають хорошу техніку, туди перейде працювати більше фахівців. Без роботи можуть залишитися тільки ті лікарі, у яких не захочуть лікуватися люди. У лікаря-професіонала завжди буде потік пацієнтів і гідний рівень зарплати.

Які лікувальні установи потрібно посилити, а які перепрофілювати, вирішуватиме місцева влада.

 

  1. Чи залишаться вузькопрофільні фахівці при поліклініках?

Медзаклади самі вирішать, які фахівці їм потрібні для надання послуг, які замовляє держава. Очікується, що з часом до вузьких спеціалістів звертатимуться рідше, а ось кваліфікація сімейних лікарів буде підвищуватися.

 

  1. Чи буде сімейний лікар виїжджати на виклики пацієнтів?

Лікар буде або по телефону, або через мережу Інтернет сам вирішувати, чи є необхідність виїжджати до пацієнта.

 

  1. Як буде фінансуватися стоматологія, лабораторна служба, рентгенологи, флюорографія?

Стоматологія, крім екстреної та дитячої, не буде оплачуватися Національною службою здоров’я. Витрати на лабораторні аналізи, рентгенологію, флюорографію є частиною тарифів багатьох послуг, які оплачує НСЗУ.

 

  1. Скільки триватиме прийом одного пацієнта і робочий день сімейного лікаря?

Оптимальний формат і довжину прийому пацієнта вибирає лікар. Довжина робочого дня регулюється трудовим кодексом.

 

  1. Чи буде платити Національна служба здоров’я за послуги приватним лікарням?

Приватна лікарня також може укласти договір з НСЗУ, і їй будуть платити за послуги за однаковими для всієї країни тарифами.

 

  1. Які медичні послуги будуть платними для пацієнтів?

З початком медреформи більшість медичних послуг будуть безкоштовними для пацієнта: за них платитиме держава.

Верховна Рада щорічно буде розраховувати, скільки грошей з держбюджету піде на медицину. Чим більше грошей виділять з бюджету, тим більше безкоштовних послуг нададуть населенню.

Перша програма медичних гарантій буде прийнята в 2019 році на 2020 рік. До цього часу в уряді і парламенті повинні порахувати, скільки буде коштувати кожна послуга.

 

  1. Які медичні послуги і ліки будуть оплачуватися з держбюджету, а які – з місцевих бюджетів?

Перелік послуг, які не оплачуються державою, поки не затверджений. Органи місцевого самоврядування можуть виділяти гроші з місцевих бюджетів на закупівлю додаткових послуг, якщо це потрібно для місцевого населення, а також на техніку для медустанов або додаткові премії для лікарів.

 

  1. Хто буде оплачувати працю медичних сестер, фельдшерів?

Вартість роботи всіх медичних працівників буде закладена в тариф надання спеціалізованої та високоспеціалізованої медпослуги. НСЗУ платить гроші за надані послуги безпосередньо лікарні, а та вже оплачує з цих грошей роботу медичних працівників, в тому числі медсестер і фельдшерів.

 

  1. Чи може сімейний лікар відмовитися від пацієнта?

Лікар не може відмовитися підписувати декларацію з пацієнтом через те, що у пацієнта є хронічне захворювання, через його вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище, зареєстроване місце проживання.

Лікар має право відмовитися від ведення пацієнта, якщо той не виконує медичних приписів або правил внутрішнього розпорядку лікарні, але тільки в тому випадку, якщо це не загрожує життю хворого і його здоров’ю.

 

 

Автор: Яна Степанковська ЛIГАБiзнесIнформ

Переклад українською: SebWeo

Share

Останні пости

Авраам Лінкольн

Ми не допоможемо людям, роблячи за них те, що вони могли б зробити самі Авраам… Читати далі

15/03/2024

Як зберігати каву, щоб вона не втрачала смаку і аромату

Смак приготованого напою залежить не тільки від сорту кави, способу та ступеня прожарювання, помелу зерен,… Читати далі

11/03/2024

Габрієль Гарсія Маркес

Вік — це не те, скільки тобі років, а те, — як ти їх відчуваєш… Читати далі

10/03/2024

Короткий опис ліцензій з відкритим вихідним кодом

Якщо ви створюєте програмне забезпечення, яким хочете поділитися, або використовуєте програмний продукт, який хочете модифікувати,… Читати далі

09/03/2024

Ніл Ґейман

Люди думають, що будуть щасливі, якщо переїдуть в інше місце, а потім виявляється: куди б… Читати далі

20/02/2024

Уроки JavaScript — як почати працювати з об’єктами

Об’єкти є однією з найважливіших і найпотужніших функцій JavaScript, і в багатьох вбудованих функціях об’єкти… Читати далі

17/02/2024