Categories: Здоров'я

Розвиток сили свого голосу за допомогою простих вправ

Для багатьох людей їх голос є “годувальником”, від якого залежить їх робота і добробут. Але переважна більшість людей не використовують силу свого голосу і на 25%. Хоча людський голос – це потужний інструмент: він може не тільки захоплювати, надихати, окриляти, а й зламати волю, обеззброїти, налякати.
В одній з минулих статей ми вже писали про вдосконалення своєї дикції за допомогою практичної вправи скоромовками, а в цій статті хочемо поділитися з вами відмінним матеріалом в продовження цієї теми, який був підготовлений порталом rabota.ua.

Експерт-консультант з техніки мови та риторики Світлана Василенко спеціально для сайту rabota.ua розповіла про те, як правильно поставити звуки свого голосу за допомогою вібраційного масажу. Нижче наводимо докладний опис цих простих вправ.

Наш голос набуває особливого звучання і оксамитовості, коли ми мінімально навантажуємо голосові зв’язки і підключаємо внутрішні резонатори. Це порожнечі і точки в нашому тілі, за допомогою яких ми підсилюємо звучання голосу без додаткового напруження. «Включити» резонатори нам допомагає вібраційний масаж. Поговоримо про те, як надати голосові особливого звучання за допомогою вібраційного масажу і про вправи, які варто виконувати.

 

 

Вміння резонувати

Звук починається в гортані, при неусвідомленому використанні порожнин-резонаторів ми говоримо так, як виходить. І результат не завжди радує. При усвідомленому ж використанні резонаторів, коли ми розуміємо, як народжується звук, – проявляються персональні особливості голосу, він стає нижче, наповнюється обертонами. Також завдяки резонаторам можна поліпшити деякі звуки, наприклад, л, м, н, р, і, е, у.

Вміння користуватися резонаторами допомагає, коли пропадає голос, болить горло, а потрібно говорити довго і безперервно. Тому що ми народжуємо звук не напругою м’язів горла, а за допомогою діафрагми, що дає достатню кількість повітря, порожнин, що додають об’ємність звукам, і природних перешкод на шляху повітряного потоку, наприклад, язика чи губ.

 

 

Де знаходяться резонатори

Резонатори бувають:

  1. Фронтальні (порожнеча в центрі чола, яка знаходиться на перетині брів). Опрацьовується за допомогою звуку «м».
  2. Гайморові пазухи. Опрацьовується за допомогою звуку «м».
  3. Верхня губа. Опрацьовується за допомогою звуку «в».
  4. Нижня губа. Опрацьовується за допомогою звуку «з».
  5. Верхня частина грудної клітини. Опрацьовується за допомогою звуку «ж».

 

 

Вібраційний масаж: поради щодо виконання

Зазвичай ми не користуємося додатковими можливостями власного тіла. В результаті резонатори простоюють. Вібраційний масаж, який роблять для їх опрацювання, навчить вас використовувати резонатори на повну потужність. Він займає дуже мало часу, і його можна поєднувати з ранковими процедурами. Досить дотримуватися кількох простих правил.

Зверху вниз. Масаж робиться завжди зверху вниз, так ми поступово пробуджуємо резонатори, переходячи від невеликих верхніх до найбільшого і найважливішого – грудного.

Візуалізація. Завжди візуалізуйте те, що ви робите. У деяких випадках складно зрозуміти, що ж потрібно зробити, поки важко уявити собі картинку – звідки йде звук, хто або що міг би звучати схожим чином. І тоді, вже маючи готовий образ, приходить розуміння щодо техніки виконання.

Постава. Під час масажу тримайте підборіддя паралельно підлозі, не закривайте горло. Так повітря вільно переміщається по вашому тілу.

Спокій. Не переживайте, якщо з першого разу не виходить потрібний звук, не відчувається вібрація. М’язи не відразу готові виконати вправу.

 

 

Вправи для «включення» резонаторів

Фронтальні пазухи

Зробіть вдих, набравши повітря в живіт, і видайте на видиху найвищий звук «м», який тільки можете, імітуючи скиглення маленьких цуценят. Уявіть, що звук безперервно виходить з найвищої точки на маківці. Намагайтеся звучати на видиху так довго, наскільки це можливо. Якщо звук зірвався, краще почніть заново. Досить зробити пару раз.

Фізично ми не відчуємо вібрацію в цій точці на лобі, але все ж вона є. І додатковий масаж цієї точки допомагає «включити» резонатор на повну: під час звучання масажуйте круговими рухами точку на лобі.

 

Гайморові пазухи

Зробіть вдих животом, закрийте будь-яку ніздрю, і, видихаючи, скажіть звук «м» в ніс. Люди, які часто страждають від нежитю, зуміють вимовити цей звук відразу, іншим доведеться трохи потренуватися. Уявіть, ніби ви носом імітуєте звук пароплавного гудка. При правильному виконанні цієї вправи ви відчуєте, як вібрує крило відкритої ніздрі. При неправильному – вібрація відчувається на язиці або верхній губі.

Виконайте вправи два рази. Одночасно масажуйте пазухи круговими рухами. Можна чергувати ніздрі для цього. Масаж знімає набряклість дихальних шляхів і зменшує гугнявість.

 

 

Верхня губа

Перед початком масажу розслабте губу: згадайте, як маленькі хлопчики граються машинками і намагаються наслідувати звуки мотора, покажіть мотор і ви. Розслаблення губ дуже важливо для створення деяких звуків, наприклад, «м» і «н».

Потім зробіть вдих животом, на видиху тягніть звук «в» (повітря, проходячи під кутом в 45 градусів, потрапляє на середину губи), при правильному виконанні відчуєте вібрацію на губі, ніби вона трошки свербить. Помасажуйте місце над верхньою губою під час звучання. Повторіть два рази.

 

Нижня губа

Принцип виконання той же. Тільки на видиху тягніть звук «з» (той же принцип появи звуку, тільки повітря потрапляє на середину нижньої губи). На внутрішній поверхні губи по її центру ви відчуєте вібрацію. Якщо такого не сталося, порухайте нижньою губою і знайдіть правильне положення губ. Одночасно масажуйте точку на середині зовнішнього боку губи. Повторіть 2 рази.

 

Резонатор в грудях

Спочатку потрібно знайти місце, де відчувається вібрація, так ви зможете контролювати правильність виконання. Зробіть вдих, на видиху прикладіть руку до грудей, уявіть, що ви паровозик і повільно скажіть «чух-чух-чух» на максимально розслаблених м’язах горла і шиї (ваш голос при цьому буде дуже низьким). Точка «чух» – точка вібрації.

Саме включення резонатора відбувається так: зробіть вдих і уявіть, що на видиху ви кричите в колодязь, але при цьому вимовляєте звук «ж». Звук повинен бути безперервним, об’ємним і глибоким протягом усього видиху. В ході тренувань ви навчитеся користуватися всім доступним вам об’ємом грудної клітки і не напружувати зв’язки при говорінні, голос природним чином стане огортаючим, нижчим, оксамитовим. Вправу повторіть 2-3 рази.

 

Чергування резонаторів

Вправа «Зозуля» допомагає розширити діапазон голосу з допомогою швидкої зміни резонаторів. У гарного оратора дуже великий проміжок між найвищими і найнижчими звуками. Він може як включити зв’язки на повну і говорити на підвищених тонах, комусь щось доводячи, так і опустити голос максимально низько, розповідаючи казку. Ця вправа також вчить наше тіло швидко реагувати і змінювати звучання з найвищого на найнижче.

Робимо вдих і на видиху по черзі вимовляємо звук «м»: спочатку максимально високий, як з вправи з фронтальними пазухами, а потім максимально низький звук, як з вправи з резонатором в грудях. Не намагайтеся швидко змінювати висоту звуку, намагайтеся максимально довго тягнути його вгору, а потім максимально довго вниз. Вправа робиться з закритим ротом. Проробіть «зозулю» декілька раз.

 

Пробудження голосу

Спів із закритим ротом. Виберіть улюблену пісню і промичіть її із закритим ротом. Ця вправа з одного боку допомагає пробудженню голосу, а з іншого боку – піднімає настрій зранку.

 

 

Корисні «фішки» для голосу

Кінчики пальців відповідають за нашу мову. Розтирання кінчиків активізує частини мозку, де знаходиться мовний центр, пробуджує голосові зв’язки. Особливо якщо ви прийшли з холодної вулиці в тепле приміщення, не можете помовчати кілька хвилин, почекавши поки зв’язки нагріються, – почніть розтирати кінчики пальців. За таким же принципом працює і розтирання зовнішньої сторони вух, і розтирання долонь.

 

This post was last modified on 27/04/2020 17:13

Останні пости

Геракліт

Єдине, що постійне, — це зміни. Немає нічого постійного окрім змін. Усе плине, усе змінюється.…

23/06/2024

Іммануїл Кант

Sapere aude! Май мужність користуватися власним розумом! Іммануїл Кант  

22/06/2024

Джордж Орвелл

Уся пропаганда війни, усі крики, брехня і ненависть, йдуть завжди від людей, які на цю…

14/06/2024

Фітосвічки Вагіфлорин для підтримки здоров’я жіночої флори від Рослина Карпат

    Фітосвічки Вагіфлорин: Підтримка Здоров’я Жіночої Флори Фітосвічки Вагіфлорин від компанії Рослина Карпат є ефективним засобом…

11/06/2024

Тренування грудей з гантелями та лавкою від Youtube канала Workout Guru

Вітаю вас, друзі! Ви коли-небудь замислювалися, як покращити тренування грудей, використовуючи гантелі та лавку? Це…

05/06/2024

Що таке порт (комп’ютерний) і навіщо він потрібен?

Оскільки різні комп’ютерні програми можуть використовувати різні процеси та/або служби, для їх розрізнення операційна система…

01/06/2024