У середовищі інтернет-маркетингу багато хто, на жаль, віддає перевагу привабливим показниками, а не дійсно важливим метрикам. Занадто багато підприємців ганяються за відносно неважливими показниками. Наприклад, який толк від збільшення трафіку на сайті, якщо це зростання практично не вплинуло на прибуток? Прибуток є і завжди буде найважливішою метрикою для будь-якого бізнесу – онлайн чи офлайн. Прибуток надає сенс бізнесу.
Хоча прибуток є основним показником успішності бізнесу, він не є єдиним показником, який варто відстежувати. У сьогоднішній статті ми хочемо розглянути інші важливі показники, які потрібно відстежувати у своєму онлайн-бізнесі, а також основні методи по їх покращенню.
Чому коефіцієнт конверсії важливий? Тому що він показує, наскільки ефективно ви перетворюєте трафік на сайті в гривні. Чим вищий цей коефіцієнт, тим більше, теоретично, ви заробляєте на відвідувачах свого сайту.
Коефіцієнт конверсії, безсумнівно, важливий, хоча і він не відображає повну картину загального стану вашого бізнесу. Наприклад, існує ряд причин, за якими прибутковість може знизитися, хоча коефіцієнт конверсії покращився:
Як розраховується коефіцієнт конверсії? За простою формулою:
Коефіцієнт конверсії (у відсотках) = (всього конверсій / унікальних відвідувачів) Х 100
Як поліпшити цей показник:
Сегментування відвідувачів сайту значно покращує картину даних про коефіцієнт конверсії. Наприклад, у вас є інтернет-магазин, який отримує трафік з трьох основних джерел:
Сумарно коефіцієнт конверсії становить 1,69% (43 конверсії / 2550 відвідувачів). Однак, якщо розрахувати коефіцієнт конверсії для кожного сегментованого джерела трафіку, ми отримаємо набагато більш значущі результати:
Тепер з цією інформацією буде простіше працювати. Сегментуючи трафік, ви будете одразу ідентифікувати свої сильні сторони (реклама відмінно працює, SEO просування досить добре) і слабкі (соціальні мережі в даному прикладі працюють погано).
За даними з прикладу буде розумним збільшити бюджет на рекламу, менше витрачати на SEO, і ще менше на маркетинг через соціальні мережі.
Трафік можна сегментувати і за іншими показниками, наприклад, за демографічними даними, відвідувачам з ПК/мобільних і т.д. Розібравшись в аналітиці, ви зможете знайти й інші ідеї щодо збільшення коефіцієнту конверсії.
Як поліпшити цей показник:
Успішний бізнес знає, що існуючі клієнти приносять більше конверсії (і легше), ніж нові. Незважаючи на це, більшість компаній вкладають левову частину свого бюджету в придбання нових клієнтів. Хоча це і важливо, ефективніше буде переорієнтувати бюджет на ніші, які приносять найбільшу віддачу. Дослідження показують, що «повторні» клієнти приносять більше конверсії на 70% і коштують на 90% дешевше, ніж нові клієнти.
Щоб розрахувати цей показник, вам потрібно з’ясувати відсоток клієнтів, які купують у вас не в перший раз.
Як поліпшити цей показник:
Практично неможливо обговорювати питання про розподіл маркетингового бюджету до розрахунку коефіцієнта повернення інвестицій (ROI). ROI лежить в основі всіх бізнес-інвестицій. За кожну вкладену гривню я хочу заробити більше однієї гривні – в цьому суть рентабельності.
Наприклад, коли ви витрачаєте 1000 гривень на рекламну кампанію, яка генерує 2000 гривень, ви заробляєте 100% ROI.
Цей показник корелює з вартістю вкладень для залучення нового клієнта. Якби ви витратили 5000 гривень на залучення 25 нових клієнтів, ваша ціна за дію (CPA) склала б 200 гривень.
Якщо ви можете скоротити свої витрати за дію, тоді ви зможете збільшити свій маркетинговий бюджет. Це в перспективі дасть позитивну рентабельність інвестицій і підвищить прибутковість.
Як поліпшити цей показник:
Попередні показники залежали від показника конверсії. Реальність онлайн-бізнесу, однак, полягає в тому, що більшість відвідувачів не будуть приносити конверсії. Навіть у таких «монстрів» як Amazon коефіцієнт конверсії нижче 50%.
Вам потрібно визначити «сторінки втрати відвідувачів з сайту», щоб провести над ними роботу. Наприклад, ймовірні причини втрати відвідувачів з сайту, якщо це сторінка:
З урахуванням цієї інформації ви будете знати, де потрібно робити поліпшення на сайті.
Як можна поліпшити цей показник:
Сьогоднішній список показників – це лише верхівка айсберга бізнес-показників, які варто відстежувати. Однак ми розглянули найважливіші, і тепер ви будете точно знати, з чого починати!
Якщо хочеш пізнати людину, не слухай, що про неї говорять інші, послухай, що вона говорить…
Вибачення — не означає, що ти не правий, а інша людина має рацію. Це всього…
Атмосферу паперової книги, запах свіжого чорнила і паперу, що трохи залежався, складно замінити гаджетами. Але…