Прийоми досягнення адаптивності картинок на респонсивному сайті

В даній статті ми розглянемо основні способи, за допомогою яких ви, як власник сайту з адаптивним дизайном, зможете досягти адаптивності зображень на ньому.

Сьогодні, враховуючи різноманітність девайсів з різною шириною екрану, адаптивний дизайн є одним з найголовніших чинників успішності сайту. Якщо ваш сайт не адаптований, наприклад, до перегляду на планшеті – вважайте, що ви втратили значну частку його відвідувачів.

А складовою частиною адаптивного дизайну є адаптивні картинки, які відмінно виглядають на будь-якому пристрої.

 

Елемент HTML picture

Цей елемент дозволяє добитися адаптивності зображення, реагуючи на дані девайса: його роздільну здатність, медіа-запити і/або підтримку певного формату зображення.

Нижче представлений приклад HTML коду з цим елементом.

<picture alt="Альтернативний опис картинки">
  <source src="malenka.jpg">
  <source src="serednya.jpg" media="(min-width: 640px)">
  <source src="veluka.jpg" media="(min-width: 1280px)">
</picture>

 

Як видно з коду, в цьому прийомі використовується метод підстановки картинок на основі медіа-запитів: за замовчуванням йде картинка malenka.jpg, а якщо розмір девайса більше 640px по ширині, тоді використовується вже картинка serednya.jpg.  А для девайсів з шириною більше 1280px – veluka.jpg.

 

Недоліки даного прийому.

Елемент не підтримується в браузерах Internet Explorer і Opera Mini.

Також, як ви вже помітили, цей прийом має на увазі використання декількох копій одного зображення з різною роздільною здатністю.

P.S. Як варіант, цей прийом можна використовувати для сайтів на WordPress, де вже використовується автоматична обрізка зображення під різну роздільну здатність при його завантаженні. У цьому випадку немає потреби самостійно обрізати зображення під різні розміри.

Більше почитати про дану систему Вордпрес ви можете за цим посиланням.

 

Атрибут srcset

Іншим популярним рішенням є використання атрибута srcset в тезі img.

Цей атрибут дозволяє визначити різні джерела зображення і “підказки”, які допомагають браузеру визначити найбільш підходяще джерело картинки для відображення (наприклад, на ПК з високою роздільною здатністю, на невеликих смартфонах і т.д.).

Приклад коду.

<img src="kartinka.jpg" srcset="malenka.jpg 640w 1x, malenka-hd.jpg 640w 2x, veluka.jpg 1x, veluka-hd.jpg 2x" alt="Альтернативний опис картинки">

 

Знову, як і в попередньому прийомі, ідея атрибуту зводиться до медіа-запитів, вбудованих в HTML. Тут також потрібно створювати різні розміри зображення.

Недоліки даного прийому. Ті ж, що і для попереднього прийому.

 

Маніпуляції з картинкою через CSS

Два вищеописаних прийоми мають схожий недолік: вони використовують вбудовані в HTML медіа-запити. За різними авторитетними рекомендаціями це найкраще робити через CSS.

Суть даного прийому полягає в наступному: готується одна картинка, а адаптивність досягається обмежувачем для блоку-контейнера з картинкою. Наприклад, для картинок в CSS встановлюється максимальна ширина в 100% (тобто повністю заповнювати блок-контейнер)

img {width: 100%; max-width: 100%;}

 

а всі подальші маніпуляції проводити з блоком-контейнером через медіа-запити.

Деякі дані з цього питання ви знайдете у відповідній статті.

 

Недоліки даного прийому.

Для оптимального результату вихідна картинка повинна мати високу роздільну здатність, щоб ідеально виглядати на різних девайсах. А картинка з високою роздільною здатністю прямо впливає на швидкість завантаження сайту. Особливо це критично, якщо картинка, наприклад, з вагою в 1 Мб завантажується на телефоні з обмеженою оперативною пам’яттю і низькою швидкістю інтернету.

 

Використання іконочних шрифтів

Цей прийом набув великої популярності останнім часом. Дуже часто такі іконки використовуються, наприклад, для іконок соцмереж сайту або невеликих графічних елементів. Його суть полягає в тому, щоб там, де це можливо, використовувати не картинки, а масштабовані векторні іконки вбудовані в шрифт. В даному випадку векторні іконки не втрачають своєї якості ні при досить низькій роздільній здатності екрану, ні при досить високій роздільній здатності. Також, оскільки це шрифт, з такими картинками легко маніпулювати через CSS-стилі.

Приклади іконічних шрифтів: Font Awesome, Fontello, Elegant Icon Font і схожі.

P.S. Подібного ефекту можна досягти і без використання додаткових шрифтів – використовуючи окремо масштабовані векторні картинки в форматі SVG.

 

Обробка зображень на стороні сервера

Цей прийом полягає в тому, що картинка обробляється на сервері і віддається користувачеві виходячи, наприклад, з розмірів екрану девайса. Для таких операцій використовуються скриптові мови програмування (напр. PHP), які на стороні сервера (а не в браузері) автоматично маніпулюють з картинками.

Наприклад, скрипт Adaptive Images визначає розмір екрану користувача сайту і автоматично створює, кеширує і завантажує зображення відповідного розміру в коді HTML веб-сторінки.

Недоліки даного прийому. Достатня складність налаштування для початківців.

 

 

Висновок

Як показала практика, для досягнення оптимального результату доводиться використовувати практично всі зазначені прийоми. Але найбільш часто використовуваний метод – це Маніпуляції з картинкою через CSS використовуючи медіа-запити.

Напишіть в коментарях нижче свої прийоми і/або свої зауваження до даної статті.

Share

Останні пости

Як купити автомобіль на аукціоні?

Якщо вас цікавить питання, чи можна купити автомобіль на аукціоні, ось вам коротка відповідь: так.… Читати далі

02/12/2023

Основні критерії при виборі та купівлі телевізора

В цьому огляді ми зібрали основні поради та критерії щодо придбання телевізора, в одному місці,… Читати далі

30/11/2023

На що звернути увагу при виборі ліхтарика на батарейках

Ліхтарик на батарейках здатний допомогти у різних ситуаціях, починаючи від походів і закінчуючи аваріями. При… Читати далі

29/11/2023

Всебічний огляд Apple Watch Series 9: у чому його відмінності від інших поколінь

Остання презентація американської компанії продемонструвала декілька різноманітних новинок. Зокрема, у середині вересня 2023 року були… Читати далі

24/11/2023

Як утеплити дитину на зиму за допомогою хутряних навушників

Голова та вуха – це ті частини тіла, які найбільше потребують тепла взимку. Особливо для… Читати далі

23/11/2023

Як відбувається огляд у проктолога при різних захворюваннях і як до нього підготуватися?

Проктологія спеціалізується на лікуванні різних захворювань ануса та прямої кишки. Такі делікатні проблеми викликають біль… Читати далі

23/11/2023