Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 26.05.2024)
501190
осіб
357
літаків
326
гелікоптерів
7662
танків
14803
ББМ
12953
артилерія
814
ППО
1083
РСЗВ
17639
машин
27
кораблі і катери
Прийоми досягнення адаптивності картинок на респонсивному сайті
Опубліковано Оновлено: 14.07.2018

Прийоми досягнення адаптивності картинок на респонсивному сайті

В даній статті ми розглянемо основні способи, за допомогою яких ви, як власник сайту з адаптивним дизайном, зможете досягти адаптивності зображень на ньому.

Сьогодні, враховуючи різноманітність девайсів з різною шириною екрану, адаптивний дизайн є одним з найголовніших чинників успішності сайту. Якщо ваш сайт не адаптований, наприклад, до перегляду на планшеті – вважайте, що ви втратили значну частку його відвідувачів.

А складовою частиною адаптивного дизайну є адаптивні картинки, які відмінно виглядають на будь-якому пристрої.

 

Елемент HTML picture

Цей елемент дозволяє добитися адаптивності зображення, реагуючи на дані девайса: його роздільну здатність, медіа-запити і/або підтримку певного формату зображення.

Нижче представлений приклад HTML коду з цим елементом.

<picture alt="Альтернативний опис картинки">
  <source src="malenka.jpg">
  <source src="serednya.jpg" media="(min-width: 640px)">
  <source src="veluka.jpg" media="(min-width: 1280px)">
</picture>

 

Як видно з коду, в цьому прийомі використовується метод підстановки картинок на основі медіа-запитів: за замовчуванням йде картинка malenka.jpg, а якщо розмір девайса більше 640px по ширині, тоді використовується вже картинка serednya.jpg.  А для девайсів з шириною більше 1280px – veluka.jpg.

 

Недоліки даного прийому.

Елемент не підтримується в браузерах Internet Explorer і Opera Mini.

Також, як ви вже помітили, цей прийом має на увазі використання декількох копій одного зображення з різною роздільною здатністю.

P.S. Як варіант, цей прийом можна використовувати для сайтів на WordPress, де вже використовується автоматична обрізка зображення під різну роздільну здатність при його завантаженні. У цьому випадку немає потреби самостійно обрізати зображення під різні розміри.

Більше почитати про дану систему Вордпрес ви можете за цим посиланням.

 

Атрибут srcset

Іншим популярним рішенням є використання атрибута srcset в тезі img.

Цей атрибут дозволяє визначити різні джерела зображення і “підказки”, які допомагають браузеру визначити найбільш підходяще джерело картинки для відображення (наприклад, на ПК з високою роздільною здатністю, на невеликих смартфонах і т.д.).

Приклад коду.

<img src="kartinka.jpg" srcset="malenka.jpg 640w 1x, malenka-hd.jpg 640w 2x, veluka.jpg 1x, veluka-hd.jpg 2x" alt="Альтернативний опис картинки">

 

Знову, як і в попередньому прийомі, ідея атрибуту зводиться до медіа-запитів, вбудованих в HTML. Тут також потрібно створювати різні розміри зображення.

Недоліки даного прийому. Ті ж, що і для попереднього прийому.

 

Маніпуляції з картинкою через CSS

Два вищеописаних прийоми мають схожий недолік: вони використовують вбудовані в HTML медіа-запити. За різними авторитетними рекомендаціями це найкраще робити через CSS.

Суть даного прийому полягає в наступному: готується одна картинка, а адаптивність досягається обмежувачем для блоку-контейнера з картинкою. Наприклад, для картинок в CSS встановлюється максимальна ширина в 100% (тобто повністю заповнювати блок-контейнер)

img {width: 100%; max-width: 100%;}

 

а всі подальші маніпуляції проводити з блоком-контейнером через медіа-запити.

Деякі дані з цього питання ви знайдете у відповідній статті.

 

Недоліки даного прийому.

Для оптимального результату вихідна картинка повинна мати високу роздільну здатність, щоб ідеально виглядати на різних девайсах. А картинка з високою роздільною здатністю прямо впливає на швидкість завантаження сайту. Особливо це критично, якщо картинка, наприклад, з вагою в 1 Мб завантажується на телефоні з обмеженою оперативною пам’яттю і низькою швидкістю інтернету.

 

Використання іконочних шрифтів

Цей прийом набув великої популярності останнім часом. Дуже часто такі іконки використовуються, наприклад, для іконок соцмереж сайту або невеликих графічних елементів. Його суть полягає в тому, щоб там, де це можливо, використовувати не картинки, а масштабовані векторні іконки вбудовані в шрифт. В даному випадку векторні іконки не втрачають своєї якості ні при досить низькій роздільній здатності екрану, ні при досить високій роздільній здатності. Також, оскільки це шрифт, з такими картинками легко маніпулювати через CSS-стилі.

Приклади іконічних шрифтів: Font Awesome, Fontello, Elegant Icon Font і схожі.

P.S. Подібного ефекту можна досягти і без використання додаткових шрифтів – використовуючи окремо масштабовані векторні картинки в форматі SVG.

 

Обробка зображень на стороні сервера

Цей прийом полягає в тому, що картинка обробляється на сервері і віддається користувачеві виходячи, наприклад, з розмірів екрану девайса. Для таких операцій використовуються скриптові мови програмування (напр. PHP), які на стороні сервера (а не в браузері) автоматично маніпулюють з картинками.

Наприклад, скрипт Adaptive Images визначає розмір екрану користувача сайту і автоматично створює, кеширує і завантажує зображення відповідного розміру в коді HTML веб-сторінки.

Недоліки даного прийому. Достатня складність налаштування для початківців.

 

 

Висновок

Як показала практика, для досягнення оптимального результату доводиться використовувати практично всі зазначені прийоми. Але найбільш часто використовуваний метод – це Маніпуляції з картинкою через CSS використовуючи медіа-запити.

Напишіть в коментарях нижче свої прийоми і/або свої зауваження до даної статті.

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *