
SQL-ін’єкції: теоретична частина необхідних знань
Захист сайту від хакерів, ботів та онлайн-вразливостей – це багатогранна та кропітка робота. А серед великої кількості аспектів безпеки сайту, які потрібно враховувати, одне з найвищих сходинок посідає захист бази даних загалом, і від атак SQL-ін’єкцій, зокрема. Якщо ви турбуєтесь про захист своїх (та/або користувачів) даних, вам потрібно опрацювати даний напрямок роботи по кібербезпеці. Вам цікаво, як захистити свій сайт від SQL-ін’єкцій? Тоді продовжуйте читати, і ми розглянемо найбільш необхідні теоретичні знання по даному напрямку.
Що таке атака SQL-ін’єкцій?
Через атаку SQL-ін’єкцій (SQLi
) хакери вставляють SQL-запити до бази даних, щоб отримати доступ до особистих, конфіденційних або приватних даних. Надалі, з викраденою інформацією вчиняються зловмисні дії, зокрема розкриття або компрометація з залученням програм-вимагачів, тощо. Крім того, зловмисники можуть видаляти або змінювати інформацію з баз даних, до яких отримують доступ. Відповідно, годі й говорити, що така хакерська діяльність є незаконною.
На сучасних сайтах хакерів найбільше цікавить доступ до даних з розділів, де відвідувачі вводять свою особисту інформацію, включно з чутливими даними. Через SQL-ін’єкції проводиться підробка фінансових записів і транзакцій. Фактично, успішна атака на базу даних дозволяє хакеру стати адміністратором сайту, захоплюючи великий обсяг контролю. Хоча SQL-ін’єкції застосовуються вже понад два десятиліття, цей метод зламу і досі залишається ефективним і неймовірно популярним хакерським інструментом для незаконного збору даних. Незважаючи на те, що технології не стоять на місці, вам варто знати про певні кроки, що допоможуть вам уберегтися від даних зловмисних дій. Тож, поінформований – озброєний.
Основні 3 типи SQL-ін’єкцій (SQLi)
SQL-ін’єкції – це тип атаки, при якому зловмисник вставляє (ін’єктує) шкідливий SQL-код у запит до бази даних, щоб маніпулювати нею та отримати несанкціонований доступ до даних. Найбільше атаки SQL-ін’єкцій застосовуються там, де можна «поживитися» великою кількістю даних користувачів, включно з фінансовими даними. Сюди можна віднести: урядові сайти, сайти брендів, промисловості, університетів, фінансових установ, відеоігор та подібних структур. Існує основні три типи SQL-ін’єкцій, які хакери можуть використовувати для зламу сайту:
- Внутрішньоканальна (in-band), класична SQL-ін’єкція (включно з SQL-ін’єкцією на основі помилок та union об’єднань).
- Позамережева (out-of-band) SQL-ін’єкція.
- SQL-ін’єкції виводу/сліпі (inferential/blind) (включно зі сліпими ін’єкціями на основі булевих (логічних) значень та сліпих SQLi на основі часу).
Кожен тип SQL-ін’єкції використовує свою, відмінну від інших, схему для вставки вразливості у вашу базу даних, а потім вилучення з неї інформації.
Як запобігти та уберегтися від SQL-ін’єкцій?
Вам потрібна відповідь на питання: «Як уникнути атак SQL-ін’єкцій на своєму сайті?». Тоді продовжуйте читати і впроваджувати найбільш ефективні практики.
Існує кілька кроків, які ви можете зробити, щоб захистити свої дані в базі від хакерів. Щоб захистити свою базу даних, вам потрібно почати із загального убезпечення вашого сайту. Майже на увазі основи, такі як:
1. Слідкувати за оновленнями та виправленнями.
- Якщо безпека вашого сайту застаріла, це автоматично робить його більш вразливим до атак SQL-ін’єкцій. Переконайтеся, що ви маєте актуальні оновлення всіх технічних складових свого сайту (наприклад, версію PHP, CMS, плагінів, версію сервера баз даних – MySQL, Postgres, MongoDB, Microsoft SQL Server, Oracle Database, тощо), щоб підтримувати базову безпеку сайту.
- Увімкнути брандмауер (фаєрвол веб-застосунків, WAF). Web Application Firewall (WAF) – це спеціалізований захисний екран для вебдодатків, що діє як фільтр між вашим сайтом та інтернетом. Його головне завдання – аналізувати HTTP-трафік у реальному часі та блокувати шкідливі запити ще до того, як вони досягнуть сервера. Брандмауер може забезпечити додатковий рівень безпеки для вашого веб-сайту.
- Регулярно сканувати свій сайт на наявність вразливостей. Це допоможе вам краще контролювати загальну безпеку сайту.
2. Захистити свою базу даних SQL.
Після базових речей настав час зосередитися на захисті самої бази даних SQL.
- Використовуйте інструменти для моніторингу SQL, щоб контролювати будь-які потенційні вразливості у вашій базі даних.
- Обов’язково дотримуйтесь концепції підготовлених SQL-запитів – це вважається головним методом захисту від SQLi. Оскільки дані передаються окремо від самої команди запиту, зловмисник не може вставити шкідливий код в поле для даних. Підготовлений SQL-запит – це шаблон запиту, який ви відправляєте базі даних для компіляції лише один раз, а потім можете багаторазово виконувати з іншими, різними даними. Увіть собі бланк анкети, в якій ви заповнюєте порожні поля:
Ім'я: [______], Місто: [______]
Ви надсилаєте цю “анкету” (SQL-шаблон із плейсхолдерами ?
) базі даних. Вона аналізує її, перевіряє синтаксис і готує план виконання:
INSERT INTO users (name, city) VALUES (?, ?);
А після цього ви просто надсилаєте дані для заповнення полів замість плейсхолдерів, наприклад,
['Іван', 'Київ'], потім ['Марія', 'Львів'], і т.д.,
а база даних швидко вставляє їх у вже готовий, скомпільований шаблон.
Це і є концепція підготовлених SQL-запитів. Це швидко та безпечно.
3. Посилити безпеку доступу до сайту та даних.
Захист даних, що зберігаються на вашому веб-сайті, а також посилення контролю за тим, хто має до них доступ, є критично важливим, якщо ви хочете запобігти шкідливим атакам SQL-ін’єкцій. Ось що вам слід зробити:
- Санітизуйте (Sanitize), замикайте (Escape) та перевіряйте (Validate) введені користувачем дані. Ніколи не покладайтеся на отримані з сайту дані, завжди дотримуйтеся цього принципу SEV. Це зменшить ризик отримання недійсних даних до вашої бази даних, що применшить вірогідність успішних SQL-ін’єкцій.
- Контролюйте доступ до критичних розділів вашого сайту (адмінка, інструмент керування базою даних, тощо). Тільки ті люди, яким абсолютно необхідний даний доступ, повинні мати його.
- Шифруйте будь-які конфіденційні дані. Ви можете використовувати один або всі з основних способів шифрування конфіденційних даних для бази даних: на рівні застосунку (ваш застосунок, наприклад на PHP, шифрує дані перед тим, як записати їх у базу даних, і розшифровує після зчитування); на рівні самої бази даних (наприклад, через вбудовані функції
AES_ENCRYPT()
таAES_DECRYPT()
для шифрування стовпців); та на рівні файлової системи (наприклад, шифрується весь розділ диска, на якому знаходяться файли бази даних).
Поширені запитання та відповіді (ЧаПи) щодо SQL-ін’єкцій
Що станеться, якщо я не захищу свій сайт від атак SQL-ін’єкцій?
На жаль, нездатність захистити сайт від SQL-ін’єкцій може означати порушення конфіденційності ваших даних, а також даних ваших користувачів чи клієнтів. Хакери можуть використовувати цю інформацію для крадіжки особистих даних, шахрайства, програм-вимагачів та багатьох інших зловмисних дій. Окрім втрати даних, такий злам коштуватиме вам часу та грошей, і може призвести до втрати грошей будь-ким, чиї дані були скомпрометовані в результаті інциденту. Серйозне порушення конфіденційності даних також може потенційно призвести до юридичних проблем.
Який найкращий інструмент/додаток для захисту мого сайту від SQL-ін’єкцій?
Найкращий інструмент насправді залежатиме від ваших конкретних потреб. Можливо, у вас уже налаштовано певний рівень безпеки, і тепер вам просто потрібно доповнити це захистом бази даних або моніторингом SQL. Або вам може знадобитися комплексне рішення. Виконайте кроки, описані в даному посібнику, щоб точно визначити, яке рішення найкраще підійде саме вам.
Замість висновку
Успішний захист вашого сайту від SQL-ін’єкцій (SQLi
) вимагає багаторівневого підходу до безпеки сайту. Вам, як власнику сайту, важливо ретельно охопити всі аспекти. З цим не варто поспішати, зважуючи вибір правильного рішення для безпеки сайту. Але застосування кращих практик захистить не лише вашу SQL базу даних, але й ваш сайт загалом. І теоретична основа з даної статті повинна вам у цьому допомогти.
Дякую за увагу!