Плагіни є невід’ємною частиною функціонування WordPress, адже за їх допомогою можна досягти практично необмеженої розширюваності платформи. З іншого боку, не всі плагіни однаково корисні, і рано чи пізно настане ситуація, коли вам потрібно буде відключити/видалити якийсь плагін. В сьогоднішньому уроці я хочу показати вам, як видалити плагін у WordPress, щоб і сліду не залишилося від нього ні в системі, ні в базі даних.
Однією з основних і важливих причин видалення є те, що плагін викликає проблеми з сайтом. Він може утворювати дірки в безпеці, що може поставити під загрозу дані всього вашого сайту. Можливо, між активною темою та плагіном виникає конфлікт. Або розробники припинили подальшу розробку та супровід плагіну, і він більше не сумісний з останніми версіями WordPress.
Дехто видаляє плагіни в WordPress, тому що більше їх не потребує. Можливо, вам вже не потрібна його функціональність, ви знайшли заміну або навіть просто не злюбили його.
Якщо ви використовували велику кількість плагінів на своєму WordPress сайті, а зараз всі вони відключені/видалені, на сервері може залишитися багато сміття, а ваша база даних може роздутися. Вам корисно буде знати, як начисто видалити все те, в чому більше немає потреби.
Більшість цих проблем можна вирішити, просто відключивши плагін (деактивувавши його). Але потенційно скомпрометовані файли залишатимуться на вашому сервері. І їх треба позбутися. В результаті стикаємось з необхідністю видалення плагіна з сайту на WordPress.
Користувачі WordPress часто плутають деактивацію плагіна з його видаленням. Зрештою, обидві дії відключають плагін з вашого сайту, то ж яка різниця, вірно? Ні, це не зовсім так.
Деактивація плагіна – це відключення плагіна. Плагін більше не буде активним на вашому сайті, а це означає, що всі його функції більше не працюватимуть.
В Майстерні сайту в розділі Плагіни, ви можете не тільки активувати його (наприклад, після встановлення, щоб він міг працювати), але й деактивувати.
Деактивація плагіна не призводить до видалення файлів (з сервера) та налаштувань плагіна для вашого сайту (з бази даних). Ви можете повторно активувати плагін у будь-який час.
Однак, видалення (або деінсталяція) плагіна призведе до видалення файлів плагіна з вашого сайту. Або принаймні більшість плагінів так зроблять.
Видалити плагін з панелі адміністратора (Майстерні) ВордПрес дуже просто. Перейдіть до меню Плагіни — Встановлені плагіни. Тут ви побачите весь перелік встановлених плагінів.
Щоб видалити плагін, вам спочатку потрібно його деактивувати – для цього натисніть кнопку Вимкнути під назвою плагіна, або встановіть прапорець поруч із такими плагінами і виберіть пункт Вимкнути в розкривному меню Масові дії (Bulk actions).
Коли цей процес завершиться, вам буде доступна функція видалення плагіна – просто повторіть попередні кроки, тільки цього разу вибравши Видалити зі списку, або під назвою плагіна.
У багатьох випадках при видаленні плагіна WordPress видаляються папки та файли, створені ним у каталозі /wp-content/plugins/
на вашому сервері. Правда, деякі плагіни не видаляють створені ними файли (наприклад, плагіни резервного копіювання не видаляють раніше створені бекапи). Ймовірно, ви захочете очистити зайві файли на вашому сервері. Це знизить навантаження на ваш сервер та звільнить деякий простір на дисковому сховищі.
Крім того, деякі плагіни не тільки приєднуються до вашого сайту через файли, але й через базу даних – створюючи нові таблиці та/або додаючи дані до вже існуючих таблиць. В основному це нормальна поведінка, вам не потрібно про це турбуватися.
Однак, при видаленні деякі плагіни не видаляють відповідні таблиці та записи з бази даних. У деяких випадках це пов’язано з тим, що розробники хочуть зберегти налаштування користувача на випадок перевстановлення плагіну. З цієї чи іншої причини, але це призводить до того, що ваша база даних може засмітитися і почати негативно впливати на продуктивність сайту, а також збільшуючи час обробки запитів.
Якщо ви початківець WordPress або мало що знаєте про файлову структуру ВордПрес, вам не потрібно турбуватися про це. Немає необхідності на 100%, повністю, видаляти всі файли плагіна. Ймовірність того, що не видалені файли та таблиці бази даних негативно вплинуть на ваш сайт досить мала.
Однак, якщо для вашого сайту критично важлива кожна 0,1 секунда швидкості сторінки, яку ви можете втратити, очищення файлової системи та бази даних може бути саме тим рішенням, яке вам потрібно.
FTP — це один із найзручніших способів видалення цих файлів із вашого сервера. Раніше ми публікували розширену інструкцію по роботі з FTP, рекомендую з нею ознайомитися.
Після підключення по ФТП до свого серверу, ви побачите структуру каталогів вашого сайту зліва, а вашого комп’ютера – справа. Перейдіть на сервер в /wp-content/plugins/
і знайдіть файли потрібного плагіна. Назва папки плагіна зазвичай чимось схожа на його назву, хоча це і не завжди так. Наприклад, плагін для e-mail розсилок називається MailPoet Newsletters, а каталог файлів називається wysija-newsletters
.
Перш ніж видалити папку з плагінами, ви можете зробити резервну копію – для цього завантажте папку з плагіном на свій локальний комп’ютер. Щоб видалити плагін, натисніть правою кнопкою у FileZilla на папці плагіна і виберіть Видалити (Delete).
Коли ви побачите запит на підтвердження видалення, натисніть Так (Yes). Ось і все, тепер плагін видалено повністю.
Хоча файлами можна легко маніпулювати через FTP, робота з базою даних може бути трохи складнішою. Нижче наведено рекомендації для просунутих користувачів. Якщо ви тільки початківець ВордПрес, ми не рекомендуємо вам виконувати нижченаведені дії. Однак, якщо вам дійсно потрібно, щоб ваш сайт був чистим, ось як це зробити.
УВАГА! Спершу зробіть резервну копію вашого сайту. Щоразу, коли ви збираєтеся щось там робити з базою даних WordPress, спочатку зробіть резервну копію. Щось піде не так, таблиці бази даних можуть бути видалені і ваш сайт перестане завантажуватися.
Недосвідченим користувачам ВордПрес рекомендую використовувати тільки перевірені плагіни для таких цілей, наприклад, плагін Advanced Database Cleaner. Вам може здатися дивним використовувати плагін, щоб позбутися плагіну, але цей плагін зробить втручання у вашу базу даних настільки простою справою, що воно того варте.
Деякі недобросовісні плагіни можуть залишати свої дані у вашій базі даних навіть після їх видалення. Як впоратися з файлами ми вже розглянули, а як бути із записами в БД?
Для початку зайдіть у phpMyAdmin на своєму сервері. Про те, як користуватися даним інструментом, ми писали в огляді Коротке ознайомлення з інструментом для баз даних – phpMyAdmin. Рекомендую ознайомитись. Відкрийте базу даних свого сайту. Як правило, плагіни називають свої таблиці більш-менш зрозуміло. Деякі з них іменовані впізнавано, а деякі не дуже, і плюс можуть розміщуватися в інших таблицях. Все той же приклад із плагіном e-mail розсилок: у базі даних використовується не префікс виду mailpoet
, а wysija
.
Як знайти таблиці бази даних, які відносяться до певного плагіна?
Якщо ви не можете знайти таблиці в базі даних, закріплених за певним плагіном, спробуйте наступне. Відкрийте файловий менеджер (наприклад, Total Commander або схожий) і скористайтеся функцією пошуку. Позначте галочку З текстом та впишіть CREATE TABLE
.
Оскільки ми знаємо, що для того, щоб створити таблицю, плагіну доведеться використовувати саме цю конструкцію в SQL запиті, так ми і знайдемо «засекречену» назва таблиці.
Відкрийте знайдений(і) файл(и) з допомогою текстового редактора, наприклад, Notepad++ і також скористайтеся пошуком:
На прикладі того ж плагіна (MailPoet) бачимо, що таблиці в базі даних мають префікс wysija
.
Якщо вам не потрібен якийсь плагін, видаліть його дані з бази даних. Для цього позначте потрібні таблиці та виберіть Знищити з меню Вибрані.
І, нарешті, прокляття користувачів WordPress – шорткоди. Насправді шорткод є фантастичним способом розширення функціональності платформи. Однак одна з проблем з ними полягає в тому, що якщо ви колись перестанете використовувати плагін (навіть деактивувавши його, а не видаливши), шорткод перестане працювати. І тоді ви матимете неробочий шорткод, який відображатиметься на вашому сайті у вигляді простого тексту, наприклад [shortcode display="horizontal" count="25]…[/shortcode]
.
Щоб виправити це, знову скористайтесь phpMyAdmin. Відкрийте програму та перейдіть до розділу Пошук та введіть запит (початкові символи шорткоду). Наприклад, для прикладу що вище, ви можете шукати за символами [shortcode
, тому що це префікс шорткоду, який є незмінним.
Як правило, ви знайдете використання цього шорткоду в таблиці posts
у стовпці post_content
(тут міститься основний контент публікацій). Ви можете видалити шорткод з бази даних, натиснувши кнопку Змінити ліворуч від відповідного рядка таблиці та видалити. Або ви можете вручну перейти до публікацій та сторінок у Майстерні WordPress та через редагування контенту статті/сторінки видалити шорткод. На щастя, в більшості випадків шорткоди використовуються не в кожному пості, а лише в деяких, тому це не повинно завдати вам незручностей.
Якщо ви встановлюєте плагіни на свій сайт WordPress, є ймовірність, що вам потрібно буде деактивувати або видалити їх. Через різні причини: чи то для усунення несправностей або просто для відключення їх функціональності. На щастя, більшість плагінів повністю видаляють свої дані (і файли, і дані в БД) після видалення плагіну. Але не всі розробники плагінів такі правильні, і може виникнути ситуація, коли на вашому сервері та базі даних залишиться багато сміття після таких плагінів.
Головне, що ви знаєте, як правильно видалити плагін WordPress, повністю і без сліду. Інформація з сьогоднішнього уроку буде вам корисна, якщо, наприклад, раніше ви встановили багато плагінів, а потім деактивували/видалили їх. Адже відомо, що очищення зайвих даних із таблиць бази даних, наведення порядку у файловій системі, позитивно позначиться на продуктивності сайту.
Дякуємо, що читаєте наш блог!
Сьогоднішній огляд присвячений людям, для яких важливе питання конфіденційності в Інтернеті, та хто цінує свої…
Вперше про бренд Pro Plan почули у 1986 році, коли він став частиною американської компанії…
Страх покарання гірше самого покарання (Покарання — завжди щось конкретне, і воно все ж краще,…
Якщо ви плануєте розмістити веб-сайт в мережі Інтернет, дуже важливо знайти для нього швидкий і…
Навчання за кордоном вже давно асоціюється з якісною освітою, новими можливостями та безліччю перспектив. Але…
Вибір майстра для ремонту та перетяжки меблів – завдання, яке потребує вдумливого підходу. Адже від…