Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 06.04.2025)
923670
осіб
370
літаків
335
гелікоптерів
10554
танків
21972
ББМ
25786
артилерія
1124
ППО
1354
РСЗВ
43050
машин
28
кораблі і катери
Як програмісту навчитися правильному навчанню у сучасному світі
Опубліковано

Як програмісту навчитися правильному навчанню у сучасному світі

 

 

Ніщо в сучасному світі не залишається довго незмінним. Застосовне до ремесла, це твердження означає, що після здобуття певних професійних навичок, не факт що наступні 10-15 років ви буде робити одне і те ж. Сьогодні не лише професії постійно змінюються, але також і сам підхід до їх навчання. Це робить навчання та здатність адаптуватися до змін, мабуть, найважливішою навичкою в цьому новому світі. Отже, про це варто поговорити!

 

Як було: традиційний підхід до навчання

Ще зовсім нещодавно традиційний підхід до навчання був домінуючим: в більшості випадків у вас був викладач, який читав лекцію, ставив домашнє завдання, а потім перевіряв, чому ви навчилися. Але тут було багато неефективних моментів, адже ви були простим пасивним слухачем, і не були глибше залучені до предмета.

Багато хто почав компенсувати ці прогалини самонавчанням. Однак і тут практично все зводилося до простого запам’ятовування ключової інформації. І багато чого залежало від ваших докладених зусиль. Проте, водночас, самостійне навчання відкривало багато можливостей для вдосконалення, і це надало поштовху до появи більш сучасних підходів до процесу навчання.

 

Як є і буде: новий підхід до навчання

Допоки ви навчаєтесь у школі, чи здобуваєте професійну/вищу освіту, теоретично у вас повинно бути достатньо часу для засвоєння нової інформації. Однак, коли ви вже виходите на роботу, навчання часто відходить на другий план. Тож, якщо ви хочете продовжувати вдосконалювати свої професійні навички, вам потрібно буде переглянути свій підхід до навчання. І, можливо, замість традиційних методів навчання, доцільнішим буде спробувати сучасні підходи до цього, які доведені останніми науковими дослідженнями.

Наступний розділ присвячено обговоренню цих, більш сучасних, методів навчання. Поговоримо про те, як і чому вони працюють, щоб ви могли їх застосувати і вдосконалити свої навички навчання.

 

Як програмісту вдосконалити процес навчання: 4 практичні прийоми

Спочатку зроблю зауваження: хоча ефективність цих методів науково доведена, деякі з них вам можуть не підійти. Оскільки кожен по-різному сприймає та обробляє інформацію, рекомендую спробувати на собі всі ці методи. І дуже важливо, щоб ви давали своєму мозку добре відпочити після навчання і здобуття нової інформації!

 

1. Занотовуйте все важливе, що вивчаєте

Завдяки портативним пристроям (наприклад, ноутбукам і планшетам) межі простору та часу можливого навчання значно розширилися. Ви навіть можете записувати лекції на свій телефон, а пізніше в зручний момент ще раз прослухати їх. Тож використання переваг сучасних технологій може допомогти вам при вивченні нового предмету. Однак, не завжди все нове краще за старе. Наприклад, хоча і друкувати на ноутбуці можна набагато швидше, ніж робити це вручну, — але це не завжди буде ефективним. Тут ви будете просто записувати почуте. Але з іншого боку, студенти, які роблять записи від руки, повинні бути дещо вибірковими у цьому, — щоб «зекономити» собі сили і не писати усе підряд. Ведення нотаток вручну може вам здатися «застарілим», але вченими показано чітку кореляцію між цим і збільшенням обсягу запам’ятовування. Тож, ось кілька порад, які допоможуть вам ефективніше робити нотатки/записи:

  1. Не намагайтеся записати все почуте, зосередьтеся на найважливіших моментах
  2. Розробіть свою систему скорочень, повторюваних термінів, абревіатур, що дозволить вам записати більше інформації
  3. Якщо якийсь предмет дається вам важко, — докладайте до нього більше зусиль, і робіть більше записів/нотаток

Як програмісту навчитися правильному навчанню

Одних лише записів недостатньо, щоб повністю засвоїти нову інформацію. Пізніше вам все одно доведеться повертатися до своїх записів, перечитувати їх та аналізувати. Але це вже буде мати позитивний ефект у навчанні. А далі розглянемо деякі прийоми, що допоможуть вам у кращому запам’ятовуванні.

 

2. Не намагайтеся одразу все осягнути і навчитися всьому

Сьогодні є тенденція сприймати багатозадачність в якості позитивного вміння. Те саме стосується і навчання. Наприклад, коли люди вперше знайомляться з програмуванням. Вони часто намагаються вивчати кілька мов одночасно, щоб повисити свою конкурентоспроможність, стати більш затребуваними, або взятися за специфічні проекти. Як показує практика, — у більшості випадків такий підхід не працює, оскільки вони намагаються взяти на себе занадто багато за раз. Не має такого поняття, як «багатозадачність»: людина все-рівно вирішує одночасно лише одну задачу, але якщо їх багато, — то просто швидко переключає увагу між ними. Іншими словами, ви беретеся лише за одну справу за один раз, але не приділяєте їй достатньої уваги. У навчанні є відповідна модель, яка має назву «чотири етапи компетентності» (Сходи компетентності), що характеризує лінійне проходження через чотири стадії при вивченні одного предмета:

  1. Коли ти не знаєш того, чого не знаєш
  2. Коли ти починаєш розуміти масштаби того, чого ти не розумієш
  3. Коли ти починаєш бути компетентним в навичках або завданнях, які вивчаєш
  4. Коли ти розумієш щось настільки добре, що тобі не потрібно думати про його виконання (рішення знаходяться автоматично)

 

Якщо ми застосуємо цю модель до процесу навчання, четвертий етап означає професійне оволодіння предметом. Однак, щоб дійти до нього, потрібно приділяти час навчанню та практиці. Однією з ключових переваг навчання поза школою є те, що вам, ймовірно, не доведеться «навалювати» на себе кілька предметів одночасно. Це означає, що ви можете приділяти всю свою увагу вивченню одного предмета за раз, а це дозволить вам досягати прогресу швидше.

 

3. Уявіть, що ви навчаєте когось іншого

При розробці програмного забезпечення існує ефективний метод налагодження (зневадження) під назвою «Метод каченяти» (rubber duck, гумова качка). Суть якого полягає у делегуванні проблем вашого коду уявному помічникові, наприклад, — неживій гумовій качечці… Ви також можете спробувати і справжню качку посадити перед монітором, але навряд чи вона буде тихо сидіти, поки ви розповідаєте їй про свій код 😊 Тут основна ідея методу полягає в тому, що намагаючись пояснити комусь свій код, ви самі швидше з’ясуєте, чому код не працює. Це звучить смішно, але це доволі дієвий спосіб, — як казав Альберт Ейнштейн: «Якщо ви не можете пояснити цього шестирічній дитині, ви самі цього не розумієте». Навчаючи когось іншого, ви мимоволі змушуєте себе максимально спрощувати кожну концепцію. А це своєю чергою веде вас самого до кращого розуміння предмета. На практиці вам не потрібна гумова качка, це може бути і реальна людина, але бажано дотримуватись загальних порад:

  1. Спробуйте пояснити тему так, ніби ваш слухач перший раз її чує
  2. Важливі будь-які питання, які можуть виникнути у слухача, оскільки це показує ступінь розуміння теми
  3. Звертайте особливу увагу на будь-які нюанси, які ви самі не можете до пуття пояснити

З практичного досвіду можу вам сказати, що дуже часто ви будете стикатися з темами, які не зможете добре пояснити. Головне — не розчаровуватися, а взяти їх до відома і пізніше попрацювати з ними.

Як програмісту навчитися правильному навчанню

 

4. Перевіряйте самі себе, тестуйте чому ви навчилися

Будь-які тести можуть наводити жаху. І тестування знань теж сюди відноситься. Хоча тести і видаються небезпечними, однак вони є корисним інструментом у навчанні. Вони можуть показати ваші сильні та слабкі знання.

Спробуйте створити свої власні тести: сам процес складання тесту по певному предметові змусить вас «освіжити в пам’яті» найважливіші його аспекти. Кожен вчитель хоче знати, що його учні повністю зрозуміли те, чого він їх навчав. Однак неможливо одночасно поставити учням тисячу питань, — тут потрібна вибірковість. Це подібно до першого прийому, коли конспектування вручну змушує вас краще осягнути предмет. Теж саме і з створенням своїх тестів:

  1. Не готуйте безліч запитань, обмежтеся стандартною кількістю (10-20)
  2. Запитання вашого тесту повинні охоплювати всі найважливіші частини предмета
  3. Попросіть когось більш досвідченого дати оцінку вашим запитанням

 

Якщо у вас є наставник, його допомога може бути неоціненною в цьому процесі. Коли підготуєте свій власний тест, — пройдіть його, але будьте чесними. Так ви зможете виявити ділянки, над якими ще варто попрацювати.

 

 

Замість висновку

Можливо це і схоже на каламбур, але навчитися правильному навчанню — це ключ до успіху на шляху кожного програміста. Часи, коли навчання в інституті готувало вас до всього, з чим доведеться мати справу у вибраній кар’єрі, минули. Зараз більшість сучасних галузей завдяки розвитку технологій зазнають дуже швидких змін. Якщо ви знаєте, як адаптуватися до цих змін, ви посядете перше місце. Відмовтеся від простого запам’ятовування та спробуйте більш сучасні та ефективні підходи, наприклад:

  • Занотовуйте все важливе, що вивчаєте
  • Не намагайтеся одразу все осягнути і навчитися всьому
  • Уявіть, що ви навчаєте когось іншого
  • Перевіряйте самі себе, тестуйте чому ви навчилися

 

Якщо вам є чим поділитися по даній темі, — для вас є розділ коментарів нижче. Дякую за увагу!

 

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Швидкий доступ по сайту SebWeo
Пригости мене кавою