Реформа прокуратури в Україні
Новий закон про прокуратуру було прийнято ще 14 жовтня 2014, але він вступив у дію лише 15 липня 2015р.
Законом передбачено важлива зміна: прокуратура позбавляється функції загального нагляду, а її повноваження обмежуються виключно можливістю здійснювати дії щодо представлення інтересів громадянина або держави в суді. Це передбачає, що органи прокуратури більше не зможуть безпосередньо втручатися в діяльність громадян, приватних підприємств, порушуючи кримінальні справи і закриваючи їх, за домовленістю.
На нову прокуратуру будуть покладені такі функції:
- підтримання державного обвинувачення в суді
- представництво інтересів громадянина або держави в суді у визначених законом випадках
- нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство
- нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Відповідно до прийнятого закону нова прокуратура матиме 5 рівнів:
- Генеральна прокуратура
- Регіональні прокуратури
- Місцеві прокуратури
- Військові прокуратури
- Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Найпершою реорганізація торкнеться місцевих прокуратур: за чотири місяці з 638-ми районних прокуратур мають бути створені 178 місцевих (шляхом об’єднання і укрупнення). А кількість фахівців має скоротитися з 8000 до 5000.
Всі діючі працівники повинні будуть пройти тести, і тільки ті, хто набере більше балів, потраплять до місцевих прокуратури.
Поряд з цим, Генеральна прокуратура оголосила 20 липня про проведенні чотирьохетапного конкурсу на посади 700 місцевих прокурорів. За словами заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе, у всіх буде можливість спробувати себе і потрапити в нову структуру:
Не тільки наші працівники, а й будь-який юрист з п’ятирічним стажем, що не пропрацював ні дня в прокуратурі, зможе брати участь у конкурсі.
Привертає увагу також і нова зарплата місцевого прокурора – в середньому 15.000грн.
Перший етап тестування прокурорів планується запустити до кінця серпня 2015 року, але вже на сьогоднішній день подано більше 6000 заявок на керівні посади в нових місцевих прокуратурах.
Претендентів очікує 4-х етапний відбір:
- 1-й етап: Тестування на знання законодавства (професійний тест)
- 2-й етап: Тестування загальних здібностей
- Третій етап: Тестування особистісних характеристик
- 4-й етап: Співбесіда