Categories: Технології

Як підключитися до свого серверу по SSH

Якщо ви використовуєте CMS для свого сайту, тоді за допомогою панелі управління ви досить легко можете змінити деякі функції і зовнішній вигляд вашого сайту. Якщо у вас є клієнт протоколу передачі файлів (FTP), ви навіть можете редагувати основні файли платформи. Однак жоден з цих інструментів не дозволяє безпосередньо взаємодіяти з вашим сервером і керувати ним.

Ось тут-то і з’являється Secure Shell Access (SSH). SSH – це протокол, як і FTP, який дозволяє вам підключатися до вашого сервера і вносити зміни. У сьогоднішній статті ми детально поговоримо про те, що таке SSH, як він працює і коли він корисний. Потім ми розглянемо на практиці, як підключитися до свого сервера за допомогою SSH.

Що таке SSH (і навіщо він потрібен)

Є кілька способів доступу і взаємодії з вашим сайтом. Ви можете увійти в свою панель управління, щоб внести зміни на свій сайт, використовуючи інструменти, що надаються платформою за замовчуванням. Якщо ви хочете піти ще далі, ви можете підключитися до свого сайту через FTP і управляти своїм сайтом більш прямим способом. Цей метод дозволяє отримувати доступ до файлів і папок сайту, завантажувати і змінювати функціональні файли.

Однак є й інший, ще більш прямий спосіб взаємодії з вашим сайтом. Він називається Secure Shell (SSH) і багато в чому схожий на FTP. Різниця в тому, що він надає вам велику ступінь контролю, і, як правило, не вимагає графічного інтерфейсу. Використовуючи SSH, ви можете взаємодіяти з файлами і сервером вашого сайту за допомогою команд, які надають вам повний доступ до конфігурації вашого сервера. Це те, що не можна зробити за допомогою FTP.

Майте на увазі, що не всі хостинг-провайдери нададуть вам доступ до сервера по SSH. Наприклад, бюджетні плани будь-якого загального хостингу майже ніколи не включають цю опцію. Адже якщо ви внесете будь-які зміни на такому сервері, ви також зачепите безліч інших веб-сайтів. Як правило, якщо ви використовуєте віртуальні приватні сервери (VPS, VDS) або виділені сервери, у вас також повинен бути і доступ по SSH.

Хоча SSH трохи більш просунутий, ніж FTP, вам не потрібно бути розробником, щоб використовувати його. Однак ви повинні бути знайомі з командним рядком і знати, як шукати точні команди, необхідні для виконання певних дій. Володіючи цими знаннями, вам залишається тільки навчитися налаштовувати SSH для свого сервера.

Як підключитися до сервера за допомогою SSH

Навчитися підключатися до сервера хостингу за допомогою SSH досить просто, навіть якщо спочатку це може здатися страшним. Ми зараз розглянемо весь цей процес. Коли ми закінчимо, ви зможете безпосередньо взаємодіяти з сервером вашого сайту.

Крок №1: Завантажте і налаштуйте SSH-клієнт

Якщо ви використовуєте OS X або дистрибутив Linux, ви зможете встановити SSH-з’єднання з вашим сервером за допомогою командного рядка (терміналу).

Користувачам Windows потрібно завантажити розширений додаток командного рядка, такий як Cmder або виділений SSH-клієнт. В сьогоднішньому уроці ми будемо використовувати PuTTY, простий додаток з відкритим вихідним кодом, популярний і простий у використанні. Завантажте останню версію клієнта PuTTY. Після того, як ви встановите цю програму, ви можете запустити її та перейти до наступного кроку.

Крок №2: Налаштування доступу до вашого сервера по SSH

Коли ви вперше запускаєте PuTTY, клієнт запитає, куди ви хочете підключитися. Як і у випадку з FTP, вам потрібно ввести ім’я хоста і вказати номер порту:

На цьому етапі клієнт не запитує у вас облікові дані. Це він зробить трохи пізніше. А поки вам потрібно вказати хост (або IP-адреса) вашого сервера.

Після цього натисніть кнопку Open.

Тепер ваш сервер запросить у вас інформацію про ваш обліковий запис, починаючи з вашого імені користувача (login), а потім пароля.

У більшості випадків ваші ім’я користувача та пароль будуть такими ж, які ви використовуєте для входу на панель управління хостингом. Якщо вони не працюють, подивіться в панелі управління хостингом на розділ SSH Access, який повинен містити більш докладні інструкції.

Коли ви успішно підключилися до свого облікового запису, ви можете одразу почати вводити команди. Давайте подивимося, як працює цей процес.

Крок №3: Взаємодія з сервером через командний рядок

Якщо ви знайомі з командним рядком, ви знаєте, що він дозволяє вам робити практично все, що ви хочете. За допомогою правильних команд ви можете переміщати файли, видаляти папки, створювати нові каталоги, змінювати права доступу користувачів і багато іншого.

Доброю новиною є те, що немає ніякої хитрості при використанні командного рядка. У більшості випадків вам просто потрібно знати команди для потрібних дій. Наприклад, одразу після входу на сервер через SSH ви повинні знаходитися в кореневій папці сервера. Якщо ви хочете дізнатися, які файли і каталоги в ньому містяться, все, що вам потрібно зробити, це набрати ls і натиснути Enter.

Синім кольором підсвічуються папки, а білим кольором – прості файли. Якщо ви хочете отримати доступ до певної папки, ви можете використовувати команду cd {назва_папки}, наприклад, cd images (для переходу в папку images).

Тепер на початку вашого командного рядка буде вказано, що ви перейшли в нове місце. Звідси ви можете повернутися в попередній каталог, набравши cd, без будь-яких додаткових команд.

Це всього лише кілька основних прикладів того, що ви можете зробити тут. Для більш просунутої інформації про те, як взаємодіяти з вашим сервером за допомогою командного рядка, вам доведеться звернутися до пошукових систем.

За посиланням ви знайдете перелік найголовніших команд, які використовуються по SSH.

Короткий висновок

Панель інструментів сайту на CMS і FTP є потужними інструментами. Однак вони не дозволяють вносити зміни безпосередньо на сервер, на якому розміщений ваш сайт. Для цього вам потрібно використовувати протокол, який надає більш високий ступінь доступу і контролю, наприклад, SSH (Secure Shell, мережевий протокол прикладного рівня).

Якщо ваш хостинг надає доступ до сервера по SSH, далі вам потрібно виконати всього кілька кроків:

  • Завантажте і налаштуйте SSH-клієнт, наприклад такий як PuTTY.
  • Увійдіть на свій сервер через SSH.
  • Взаємодійте з вашим сервером за допомогою командного рядка.

Залишилися питання щодо використання SSH для взаємодії з вашим сервером? Не соромтеся задавати їх в розділі коментарів нижче.

Дякуємо за увагу!

Recent Posts

Опалення і гаряча вода коли треба, а не коли включать

Тепло в домі і гаряча вода в будь-який час для багатьох мешканців багатоквартирних та приватних… Read More

19/09/2020

Що краще: цифрове телебачення Т2 чи інтернет-телебачення

Сучасне життя неможливо уявити без телебачення. Воно дозволяє дізнаватися про події в Україні та світі,… Read More

02/09/2020

Гіпоалергенна подушка. Чому вона важлива?

Зараз знайдеться мало людей, в яких немає алергії на продукти або пилок рослин. Вважається, що… Read More

28/08/2020

Футбольний Інстаграм – що нового у топових футболістів

Деякі відомі футболісти ретельно приховують свої особисте життя, а інші – активно постять фотографії з… Read More

24/08/2020

Види та типи компресійних панчіх

Вироби називають компресійними, коли їх застосовують для лікування, а також профілактики порушень кровотоку в нижніх… Read More

22/08/2020

Як правильно замінити оливу у двотактному гідроциклі?

Гідроцикли – це класний плавзасіб, який може подарувати вам незліченні години приємного проведення часу на… Read More

19/08/2020