Що таке ареометр та як їм правильно користуватися
Якщо ви якийсь час займаєтеся приготуванням домашніх міцних чи не міцних алкогольних напоїв, ви вже знаєте, що в даному процесі можуть бути несподіванки. У вас може не виходити правильно розрахувати пропорції, або ви не зовсім впевнені в правильності процесу бродіння. Ось де на допомогу приходить ареометр, — він може врятувати становище (і вашу печінку).
В сьогоднішньому огляді ми поговоримо про те, що таке ареометр, як їм правильно користуватися і який краще підібрати. Візьміть за звичку використовувати ареометр під час кожної партії, щоб визначати, чи закінчилося бродіння, підтримувати стабільні результати та вимірювати міцність напоїв.
Що таке ареометр?
Ареометр – це прилад, який використовується для визначення питомої ваги. Він працює на основі закону Архімеда, принципу витіснення (гідростатичної підйомної сили), згідно з яким тверде тіло витісняє свою власну вагу в рідині, в якій воно плаває.
Ви розташовуєте ареометр в рідині, і він занурюється на певну глибину, яка залежить від щільності рідини. Відмічаючи, як глибоко він занурюється, ви визначаєте щільність рідини.
Ареометри можна розділити на два основні класи: визначення рідини, що важча за воду і рідини легше води. В стандартній шкалі ареометра, відомої як шкала питомої ваги, дистильована вода дорівнює 1.000 (початкова точка вимірювання). Рідини легші за воду оцінюються нижче 1.000 питомої ваги, а рідини важчі за воду мають питому вагу вище 1.000.
Ареометри, завдяки своїй функціональності, мають широку сферу практичного застосування, наприклад:
- Ареометр для молока (лактометр)
- Ареометр для спирту (для вимірювання міцності напою – спиртомір)
- Ареометр для нафтопродуктів (денсиметр)
- Ареометр для вимірювання концентрації розчиненого цукру (цукромір)
Функція ареометра
Ареометр складається з тонкої скляної або пластикової трубки, закритої з обох кінців градуйованою або надрукованою шкалою, відкаліброваної за питомою вагою. Один кінець труби має форму цибулини і навантажений баластом з дрібного свинцевого дробу або сталевого дробу. Баласт змушує інструмент вертикально плавати в рідині, як поплавок.
Коли ареометр поміщають в посудину з рідиною, питома вага проби рідини показується на позначці, яка збігається з точкою на шкалі ареометра. Залежно від того, яка метрика використовується, прилад реєструє у скільки разів зважувана рідина важча або легша води. Крім зчитування значень питомої ваги, шкали ареометра можуть бути відкалібровані за шкалою Боме (градус щільності рідини), Брікса (відсоток чистої сахарози, цукру), алкоголю (вимір питомої ваги до і після рідкої ферментації), щільності нафти (градус API) та іншим.
Як виміряти вміст спирту ареометром
Якщо ви займаєтеся домашнім самогоноварінням в якості хобі, знання процентного вмісту алкоголю може виявитися корисним. Як для того, щоб знати, чого очікувати від кінцевого продукту, так і для відстеження прогресу в процесі ферментації.
Нижче представлено практичний посібник з використання ареометра для вимірювання щільності продукту, і перетворенню цих вимірювань в більш звичний відсоток спирту.
Крок №1: Дезінфекція та підготовка
У виробництві домашнього алкоголю, санітарія має вирішальне значення. Немає нічого гіршого зараженого напою. Продезінфікуйте все устаткування, яке ви будете використовувати – ареометр і все, що ви будете використовувати для відбору проби. І, звичайно ж, ретельно вимийте руки.
Крок №2: Вимірювання
Помістіть в пробовідбірник із зразком продукту щойно продезінфікований ареометр. Пробовідбірник повинен бути заповнений настільки, щоб ареометр міг вільно плавати. Переконайтеся, що ареометр вільно плаває і не торкається стінок мірної ємності.
Зніміть показання ареометра з нижньої частини меніска. Меніск – це вигнута поверхня рідини, викликана поверхневим натягом. Запишіть отримані результати і дату проведення вимірювання.
Потім ви можете повернути зразок з мірної ємності у велику варку, за умови, що все обладнання було оброблено і продезінфіковано належним чином.
Крок №3: Розрахунок вмісту спирту
Оскільки щільність спирту відрізняється від щільності суміші цукру і води (початкова щільність), ви можете розрахувати процентний вміст спирту, вимірявши початкову питому щільність і кінцеву питому щільність.
На цьому кроці пора перетворити показання питомої ваги в корисне число градусів. Відсоток алкоголю можна визначити за формулою:
Міцність напою (%) = (Початкова щільність – Кінцева щільність) * 131,25.
131,25 – це спеціальне магічне число.
Отже, якщо на початку продукт мав щільність 1,505, а після бродіння – 1,007, ваш алкоголь буде міцністю приблизно в 65,36%.
Знову ж таки, це тільки приблизне значення, воно втрачає точність зі збільшенням вмісту алкоголю.
Якщо вам потрібно вимірювати міцність алкоголю, тоді вам простіше буде використовувати спеціальний ареометр – спиртомір. Він має просту і доступну шкалу значень, і вам не потрібно буде займатися математичними обчисленнями.
Що потрібно враховувати при використанні ареометра
- Скло ареометра може розбитися, тому при роботі з ним будьте обережні і намагайтеся не брати його мокрими руками.
- Зберігайте ареометр в міцному футлярі, з яким він зазвичай продається.
- Існують різні ареометри, які розраховані на різну міцність. Так, наприклад, ареометри для алкоголю з набагато більш високою міцністю, не підходять для пива, вин і медовухи.
- Перед перевіркою показань протестуйте ареометр на дистильованій воді (водопровідна вода не підійде). Ви будете знати, чи точно показує прилад. Нагадаємо, що вода буде мати щільність близько 1,000.
- Температура вимірюваної рідини повинна бути приблизно 20°C.
Пам’ятайте: надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров’ю!