Що таке Чорне СЕО (Black Hat SEO) — вся потрібна інформація
Коротке визначення Чорного SEO
Чорне СЕО (або Чорна оптимізація) — це будь-яка практика, метою якої є намагання покращити рейтинг сайту на сторінках результатів пошуковиків, але яка суперечить офіційним інструкціям та правилам цих пошукових систем.
Метою оптимізації сайту під вимоги пошукових систем є представлення цього ресурсу надійним джерелом, яким захочуть користуватися люди та поважатимуть пошукові системи. Це називається СЕО-оптимізацією, білим SEO, або ж просто SEO — всі схвалені способи покращення рейтингу. Однак, якщо є біле, — то є і чорне. Існують менш «легальні» способи досягти високих рейтингів, які експерти називають Чорним SEO, чорною оптимізацією або ж SEO в чорному капелюсі (Black Hat SEO). Зацікавились? Тоді продовжуйте читати далі і дізнайтесь більше!
Що таке Чорне СЕО?
Чорне СЕО — це будь-яка практика, яка порушуючи інструкції пошукової системи намагається цим самим покращити рейтинг певного сайту на сторінках пошукових результатів. Ця тактика пошукової оптимізації може призвести до покращення результатів ресурсу, але зазвичай призводить і до покарання (бану, штрафу) з боку пошукових систем. Незалежно від того, використовуєте ви її свідомо чи ні. До найбільш поширених методів чорної пошукової оптимізації належать переповнення ключовими словами, маскування інформації (cloaking, клоакінг) та купівля посилань (link farming). Але є й інші методи, які розглянемо нижче.
Найбільш поширені тактики чорної пошукової оптимізації
Отже, що можна віднести до чорних методів SEO просування? Їх багато, але давайте розглянемо дев’ять основних, що використовуються більшістю недоброчесних СЕО компаній.
- Перенасичення ключовими словами (keyword stuffing)
- Клоакінг (cloaking)
- Купівля посилань (link farming)
- Прихований текст (hidden text)
- Наживка і підміна (bait-and-switch)
- Крадіжка контенту (article spinning, спінінг статей)
- Створення фейкової мережі блогів (PBN)
- Створення дорвеїв (doorway) під певне ключове слово
- Спамінг в коментарях (spam comments)
Тактика перенасичення ключовими словами
Тактика надлишку ключових слів передбачає невгамовне додавання ключових фраз на сторінку, щоб підвищити її рейтинг. Це включає «масове» розміщення ключових слів у контенті сторінки, атрибутах посилань та мета-тегах. Додавати ключові слова до цих областей можна і навіть потрібно, але якщо їх кількість лежить в межах розумного. Перенасичуючи сторінку ключовими словами, спеціаліст «чорного просування» намагається покращити рейтинг сторінки, оскільки ключові слова допомагають пошуковим системам зрозуміти, про що йдеться у вашому контенті. Проте, такий підхід вже не працює (за словами самих пошукових систем), і робить ваш текст неприродним і схожим на спам.
Альтернативний «білий» метод: використовувати ключові слова органічно, не більше 3-5 раз в контенті, один раз у заголовку, і не більше одного разу у мета-описі.
Тактика маскування контенту (клоакінг)
Клоакінг — це специфічна тактика чорної оптимізації, при якій контент маскується і значно різниться між версією для пошукового робота та версією для користувачів (справжній контент на сторінці). Ця тактика є спробою допомогти пошуковим системам вище ранжувати сторінку, але водночас показуючи користувачам щось зовсім інше.
До цієї тактики також можна віднести і маніпулювання із розміткою схеми (Schema Markup). Розмітка схеми дозволяє пошуковим системам краще зрозуміти, про що йдеться у вашому вмісті, і може використовуватися при формуванні розширених фрагментів у результатах пошуку. В якості прикладу маніпулювання розміткою схеми можна навести публікацію на сайті підроблених відгуків про товар і «накручування» позитивних оцінок (зірочок).
Альтернативний метод: створювати якісний контент з чітким його описом в мета-тегах, і пошукові системи природно з часом винагородять це. Адже їх метою є забезпечити користувачів найкращими відповідними результатами.
Тактика купівлі посилань (ферма лінків)
Ферма посилань — це веб-сайт (або кілька), який створений і функціонує для створення бази штучних посилань. Ці сайти посилаються на інші сайти, яким вони хочуть допомогти підвищити рейтинг у результатах пошуку. Збільшуючи кількість посилань на адресата, тим самим планується допомогти йому стати більш «цитованим» (на якого багато посилаються). Якщо пошукова система бачить, що існує багато зовнішніх ресурсів із URL-адресами адресата, вона вважатиме його авторитетним і надійним джерелом. Однак подібні сайти зазвичай мають низькоякісний вміст із безліччю посилань, тому ефект може бути геть зворотнім: пошукові системи виявлять це і знизять рейтинг.
Однак, можлива і більш природна ситуація: якщо ви успішний блогер, до вас почнуть звертатись компанії, які запропонують розміщувати зворотні посилання (або ж цілі огляди) за матеріальну компенсацію. Так робити можна, але не потрібно це приховувати від пошукових систем, бо вони і так це побачать. Важливо чітко вказувати, якщо посилання має рекламне походження. Наприклад, можна зробити це за допомогою атрибутів nofollow (rel="nofollow"
) та/або sponsored (rel="sponsored"
). За це пошукові системи вас не покарають.
Альтернативний метод білого СЕО: публікуйте корисний та інформативний контент, який природним чином буде стимулюватиме бажання посилатися на нього.
Тактика використання прихованого тексту
Прихований текст додається на веб-сайти, щоб допомогти органічно збільшити обсяг ключових слів на сторінці. Цей оптимізований текст буде невидимим (прихованим) для користувачів, але боти прочитають його. Використовуючи стилі CSS, наприклад display: none
, opacity: 0
, font-size: 0
, або ж роблячи так, щоб колір оптимізованого тексту зливався із фоном, досягається його прихованість. Але подібний текст може погіршити взаємодію з користувачем (UX), а пошукова система позначить його як оманливий. Алгоритми пошукових систем нелегко обдурити, і сайт може бути покараний за маскування і нерелевантний контент.
Альтернативний «білий» метод: ви повинні вставляти ключові слова природним чином і максимально підходящими до даної сторінки та її контенту.
Тактика наживки і підміни, зловмисного шахрайства (bait-and-switch)
Ця тактика полягає в початковому «розкручуванню» сторінки, а після того як вона займе високі позиції в рейтингу, — в заміні її контенту. Наприклад, спочатку для привернення уваги пишеться цікавий користувачам контент, а потім змінюється вміст на щось не пов’язане з початковою темою сторінки. Це може бути зроблено навмисно, щоб обдурити користувача та щоб пізніше «засипати» його рекламою, зловмисним програмним забезпеченням або чимось схожим.
Альтернативний метод: чітко поясніть, на що може розраховувати користувач, натиснувши на посилання вашого сайту в результатах пошуку. Переконайтеся, що мета-дані сторінки, її назва, опис та ключові слова відповідають загальному вмісту сторінки.
Тактика крадіжки контенту (спінінг статей)
Ще однією популярною тактикою недоброчесного СЕО є неправомірне використання чужого контенту, — крадіжка статей. Вона подібна до плагіату і передбачає копіювання статей, опублікованих на інших ресурсах. Погано, коли це робиться простим копіпастом (Ctrl+C
-> Ctrl+V
) всього вмісту без найменших коригувань, але й може характеризувати повторне використання унікальних тем та ідей, і навіть «ліниве» перефразування цілих абзаців. А останнім часом «чорним сеошникам» в цьому ще й почали допомагати сервіси на основі штучного інтелекту. Чому це погано? Пошукові системи не люблять дубльований контент і карають сайти за це. Крім того, автор оригінальної роботи може звернутись до суду через фактичну крадіжку матеріалів, що захищені авторським правом.
Альтернативна тактика: зрозуміло, що майже неможливо писати на теми, про які ще ніхто не писав. Незалежно від того, про що ви пишете, ймовірно вже є десятки статей із такими ж ідеями. Тому варто додавати до своїх статей своєрідний «власний почерк», стиль та манеру письма, щоб вирізняти їх з-поміж інших. Також постійно перевіряйте свої тексти на плагіат — в мережі є чимало відповідних інструментів.
Тактика створення фейкової мережі блогів (PBN)
Павутина або мережа приватних блогів (PBN — Private Blog Networks) — це група сайтів, що посилаються один на одного. Така мережа створюється, щоб умисно підвищити авторитет певного домену та рейтинг кожного сайту мережі в пошуковій системі. Наприклад, можна створити мережу з кількох сайтів, що націлені на певну нішу, і публікувати там якісний і тематичний контент. Якщо зробити все правильно, можна домогтися того, що всі ці сайти будуть в ТОПі, і фактично будуть «конкурувати» один з одним. Такий собі вибір без вибору. Цю тактику можна віднести до тактики створення ферми посилань, хоча тут і є певні розбіжності. Єдине, що їх поєднує, — негативне відношення до цього пошукових систем, що може призвести до накладання штрафу.
Альтернативний спосіб: звичайним буде те, що ви можете володіти кількома сайтами на одну тематику. Але це не повинно перетворитися на мережу «закритого клубу», сайти якого спрямовують трафік лише між собою. Є більш органічні способи отримання зворотних посилань на свій сайт.
Тактика створення дорвеїв — цільових сторінок під певне ключове слово
Дорвеї — це сторінки (або ж цілі веб-сайти), що спеціально створюються під певне ключове слово, здобуття для нього високого рейтингу та спрямування користувачів до необхідного (іншого) контенту. Наприклад, в автоматичному режимі створюється оптимізований контент (частіше, малоінформативний), який переспрямовує користувачів на рекламну, наприклад, сторінку. Цю тактику не слід відносити до тактики маскування (клоакінгу), оскільки тут все «прозоро» і використовуються «білі методи СЕО», хоча і залучаються користувачі до чогось непов’язаного та небажаного.
Альтернативна SEO тактика: як ви вже зрозуміли, тактика дорвеїв не схвалюється пошуковими системами і може спричинити шкідливі наслідки. Однак, нажаль, немає альтернативи використанню дорвеїв, тому ви повинні просто уникати цієї тактики. Щось подібне до цього — це якісне перелінкування на сайті.
Тактика використання спаму в коментарях
Якщо ви володієте сайтом, то з дуже високою ймовірністю ви вже познайомилися зі спамінгом у своїх формах коментування.
Спамінг «чорними сеошниками» робиться з метою отримати багато безкоштовних зворотних посилань з багатьох різних сайтів. Хоча цей метод може бути ефективним, найчастіше такі коментарі (і посилання) просто позначаються як спам і отримують заборону на публікування.
Альтернативна тактика: вам слід уникати додавання коментарів лише для отримання зворотного посилання на свій сайт. В рідких випадках можна посилатись на сторонній сайт лише якщо це буде корисним доповненням чи порадою по темі статті.
Чому варто уникати чорної пошукової оптимізації?
СЕО в чорному капелюсі може дати деяке покращення в короткостроковій перспективі, як-от збільшення трафіку або вищий рейтинг, але будьте готові до того, що досить скоро пошукова система покарає за це. Оскільки пошукові системи постійно вдосконалюються, вони все легше знаходять прояви використання чорної пошукової оптимізації. Якщо пошукова система покарає сайт за це, йому потім буде дуже важко оговтатись і повернути втрачене. Ба більше, його може бути навіть взагалі виключено із індексу пошуковика. А це означає відсутність трафіку, клієнтів і потенційного доходу.
Можливо чесними методами SEO і важче досягти високих рейтингів, проте ці результати будуть більш ефективними, і навіть в довгостроковій перспективі. «Біле СЕО» вбереже ваш сайт від санкцій, штрафів і бану пошукової системи, натомість відвідувачі сайту будуть йому більше довіряти.
Замість епілогу
SEO просування може мати вирішальне значення для зростання та успіху вашого сайту. Однак дуже важливо не перетинати ту тонку межу між офіційно схваленим СЕО та тактиками, які відносяться до Чорного СЕО. Сьогодні ми розглянули основні тактики, що відносяться до «пошукової оптимізації у чорному капелюсі», і які бажано уникати.
Чи була для вас корисною наведена вище інформація? Чи є у вас побажання, чи доповнення по даній темі? Дайте всім знати про це у розділі коментарів нижче. Дякую за увагу!