Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 01.03.2024)
414680
осіб
345
літаків
325
гелікоптерів
6610
танків
12582
ББМ
10106
артилерія
691
ППО
1000
РСЗВ
13206
машин
25
кораблі і катери
5 фільмів про маніпуляції – добірка
Опубліковано

5 фільмів про маніпуляції – добірка

Чи часто ви замислюєтеся про те, як спритно умами мільйонів маніпулює телебачення, як формується «думка більшості» і як виявити маніпуляції в звичайних побутових ситуаціях або ділових відносинах?

 

Про це піде мова в добірці, створеній у The Point.

Можливо, в деяких епізодах ви впізнаєте себе і зможете подивитися на ситуацію з боку. Визначте свої слабкі сторони і надалі будете більше керуватися логікою, а не піддаватися емоціям під час прийняття важливих рішень. Безумовно, кіно – не панацея, але все ж непоганий посібник по тому, як вести себе з маніпуляторами в тому числі. А, можливо, ви виявите маніпулятора в собі. І в цьому теж сила кінематографа.

 

 

  1. «Сповідь небезпечної людини» (Confessions of a Dangerous Mind)

«Коли ведеш два різні життя, легко забути, на який ти стороні». В основі стрічки – автобіографія Чака Берріса, відомого в 1960-х американського продюсера телевізійних шоу. Через фінансові труднощі він став працювати на ЦРУ, вбиваючи тих, кого уряд США вважав ворогами.

«Сповідь небезпечної людини» – це розповідь про телевізійні успіхи Берріса, якому свого часу допомогла його друга таємна кар’єра, але вона ж і стала причиною докорів сумління головного героя.

І тільки слова випадкової дівчини на черговій вечірці звучать для Берріса, як голос розуму: «Ви з «Гонг Шоу», вірно? І ви найпідступніший і огидний чоловік на телебаченні. Як ви смієте спотворювати світ своїм ницим поглядом на людство? Знущатися над нещасними самотніми людьми, спраглими уваги, знищувати їх? Це нестерпно. Люди гідні хоч краплі поваги і співчуття. Хто ви такий? Що ви зробили, щоб виділитися з натовпу?».

А ось слова вже самого Чака з його майбутньої автобіографії, яку він пише на друкарській машинці в готельному номері: «…З моєї вини телеефір засмічений беззмістовними дурманними передачами. На довершення до цього я вбив 33 людини».

Програми Берріса стали рейтинговими завдяки тому, що на сцені талант-шоу почали з’являтися не таланти, а фріки з екстравагантною зовнішністю або ті, у кого ні слуху, ні голосу. Глядач легко підсів на безглузді номери з примітивними гегами, адже при вигляді диваків в «ящику» аудиторія вважає себе цілком навіть нормальної в порівнянні з ними. Але чи так це насправді?

 

 

  1. «Афера доктора Нока» (Knock)

В основу фільму лягла вільна адаптація п’єси Жюля Ромена «Нок, або Торжество медицини». Колишній шахрай Нок тікає від «колег» за океан, стаючи судовим лікарем… без ліцензії. Але їм керують добрі наміри – Нок хоче реалізувати свій талант знаходити спільну мову з людьми, що незабаром дозволяє йому легко увійти в довіру пацієнтів, і, звичайно, заробити гроші.

Він все схоплює на льоту, гортаючи медичний довідник, експериментує і щодня відточує мистецтво переконання на пацієнтах, яких, до речі, Нок називає клієнтами. «Потрібно надати життям людей медичний сенс», – говорить він місцевим фармацевту і бачить великі перспективи розвитку медичної галузі в провінції Сен-Моріс, де Нок працює вже як ліцензований лікар.

«Афера доктора Нока» більшою мірою комедія, ніж драма. Але комедійний кут подачі був обраний режисером швидше для того, щоб підкреслити абсурдність ситуацій, в яких опиняються головні герої завдяки доктору Ноку. Шахрай або психолог? Адже, з іншого боку, він змусив повірити в себе не одного пацієнта, чим змінив життя населення цілого міста на краще.

 

 

  1. «Талановитий містер Ріплі» (The Talented Mr. Ripley)

Фільм знятий за мотивами однойменного роману Патриції Гайсміт. А повна назва фільму така: «Загадковий, млосний, втаємничений, сумний, самотній, заклопотаний, знічений, люблячий, музично обдарований, інтеліґентний, прекрасний, ніжний, чуттєвий, переслідуваний, пристрасний, талановитий містер Ріплі». Цих епітетів цілком достатньо, щоб описати акторську майстерність і харизму містера Ріплі.

Герой Метта Деймона називається Томом Ріплі, однокурсником сина власника суднобудівної компанії, з яким нещодавно познайомився. Бізнесмен просить Тома поїхати в маленьке італійське місто, де зараз живе його син, щоб повернути того додому. За успішно виконане доручення Ріплі отримає винагороду в тисячу доларів. Однак спокуса велика – потрапивши у вищий світ, Ріплі все складніше вийти з образу, тому його обман стає все більш витонченим. Але чи зможе вчинений Томом ненавмисний злочин пробудити в ньому совість або змусить погрузнути у брехні ще більше?

 

 

  1. «Спіймай мене, якщо зможеш» (Catch Me If You Can)

Педіатр, адвокат, пілот – і все це одна людина. Френк Ебігнейл, який занадто рано подорослішав через розлучення батьків, а його боротьба за виживання і самостійність переросли у велику авантюру. Впевнений в своїх силах майстер перевтілень легко змінює образи і спритно дурить досвідченого агента ФБР по боротьбі з шахрайством.

Підроблені документи, вкрадені мільйони доларів, фальшиві чеки і біографії. Таке досьє в результаті стає приводом до 12 років позбавлення волі, але вирок знову пом’якшують таланти Френка.

 

 

  1. «12 стільців» (1971)

Екранізація однойменного роману Ільфа і Петрова, написаного в далекому 1928-му. Але історія не втрачає своєї актуальності і до цього дня. Ім’я Остапа Бендера стало відомим завдяки його «великим комбінаціям»: він домагається бажаного шляхом хитрого обману, впливом на почуття і такими прийомами, як підміна понять і посилання на авторитети. Люди купуються на його лестощі і пропозиції нібито взаємовигідного обміну.

 

 

«Спеціальні» і «вигідні» пропозиції від брендів, рекламні ролики, які апелюють до наших почуттів, а насправді хочуть продати те, що, ймовірно, нам і не потрібно, бесіда з банківським працівником, який пропонує взяти іпотеку – не помічали за всім цим подібні маніпулятивні прийоми, як і у «ідейного борця за грошові знаки»? Можете перевірити себе, коли наступного разу будете купувати три товару за ціною одного.

 

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *