Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 15.03.2024)
428420
осіб
347
літаків
325
гелікоптерів
6758
танків
12949
ББМ
10580
артилерія
717
ППО
1017
РСЗВ
13993
машин
26
кораблі і катери
Що таке DNS (система доменних імен) і як вона працює
Опубліковано Оновлено: 12.04.2019

Що таке DNS (система доменних імен) і як вона працює

Крім доменного імені, кожен сайт має і IP-адресу, і ці дані ідентифікують (розрізняють) його серед всіх інших сайтів в мережі. Це означає, що, теоретично, ви можете відкривати будь-який сайт, використовуючи його IP-адресу, а не доменне ім’я.

Щоб зрозуміти, як IP-адреси і домени пов’язані один з одним, вам необхідно познайомитися з системою доменних імен (DNS). У сьогоднішній статті ми детально поговоримо про те, що таке DNS і як він працює, розглянемо кілька важливих термінів, пов’язаних з системою доменних імен.

 

 

Основи системи доменних імен (DNS)

Ви вже знаєте, що для відкриття якогось сайту, потрібно відкрити браузер, потім ввести в адресний рядок домен потрібного сайту і натиснути Enter. Після цього завантажиться потрібна вам сторінка. Це досить простий процес, який працює швидко, незважаючи на те, що в Інтернеті існує майже 1,7 мільярдів веб-сайтів.

Кожен з цих сайтів також має свою унікальну IP-адресу, яку можна використовувати замість домену. Ці IP-адреси відповідають серверам, на яких розміщується той чи інший сайт. Коли ви реєструєте новий домен, йому присвоюється конкретна IP-адреса. Система доменів дозволяє не запам’ятовувати складний набір цифр і крапок.

З іншого боку, ваш браузер не знає автоматично, яке доменне ім’я веде до якої IP адреси. Спочатку браузер повинен перевірити DNS, щоб дізнатися, яка адреса відповідає його домену. Тобто, система доменних імен (DNS) – це система, в якій зберігається інформація про те, які домени з якими IP-адресами пов’язані між собою.

Зберігання всієї цієї інформації занадто складне для одного комп’ютера. Тому, дана система опирається на децентралізовану систему з великим числом компаній, які використовують свої власні сервери. Наприклад, великі пошукові системи, такі як Google і Bing, використовують свої DNS-сервера. Такі сервери має і більшість реєстраторів доменних імен. Ваш Інтернет-провайдер (Internet Service Provider – ISP), ймовірно, також використовує свій DNS-сервер, і тоді маршрутизатори налаштовуються на його використання за замовчуванням.

Така різноманітність власників DNS-серверів призводить до того, що при зміні записів DNS домену, ця інформація повинна «поширитися» по всіх DNS-серверах у світі. Ось чому, коли реєструється новий домен, вас попереджають про те, що ця процедура може зайняти до 24 годин.

В ідеалі більшість DNS-серверів повинні працювати однаково, але є переваги використання загальнодоступного сервера, якщо, наприклад, ваш інтернет-провайдер блокує певні веб-сайти. Наприклад, ви можете використовувати в налаштуваннях роутера загальнодоступний сервер від Google, який має свої DNS: 8.8.8.8 і 8.8.4.4.

 

 

Важливі терміни, що пов’язані з DNS

Якщо ви коли-небудь захочете зареєструвати домен, перенести його на інший сервер або направляти з нього на інший сайт, вам доведеться мати справу з DNS. Існує безліч термінів, з якими ви можете зіткнутися при цьому, а чимало з них можуть здатися вам надто заплутаними. Тому давайте розглянемо найпопулярніші і побачимо, що вони собою представляють.

 

  1. ‘A’ записи

Приклад ‘A’ запису:

Тип (type) Хост (host) Значення (value)
A запис (A Record) @ (тут значення)

 

Коли ви пов’язуєте доменне ім’я з тією чи іншою IP-адресою, ви створюєте так званий А запис. Як ви вже знаєте, ці записи лежать в основі DNS. Без них користувачі не зможуть знайти ваш сайт через його домен.

 

 

  1. Записи CNAME

Приклад запису CNAME:

CNAME Record www (тут значення)

 

Тут все стає трохи складніше. Записи CNAME вказують користувачам не на певний IP-адреса, а на інші доменні імена.

Наприклад, у вас може бути запис CNAME, який пов’язує {DOMEN}.com з www.{DOMEN}.com. Це означає, що користувачі зможуть отримати доступ до вашого сайту незалежно від того, чи використовують вони www в адресі сайту, що в свою чергу, залежить від певної IP-адреси сайту, якщо налаштований A запис.

Технічно, ви також можете налаштувати URL свого сайту використовуючи як www, так і без www, використовуючи A записи, щоб користувачі потрапляли на один і той же веб-сайт. Однак ви завжди повинні прагнути використовувати доменне ім’я за замовчуванням або «канонічне», щоб пошукові системи не карали вас за дубльований контент (оскільки це вважається різними сайтами).

 

 

  1. Записи ‘MX’

Записи MX мають справу з електронною поштою. У більшості випадків, коли ви купуєте хостинг, ви також отримуєте доступ до безкоштовних облікових записів електронної пошти. У цих випадках ваш хостинг, ймовірно, подбає про налаштування записів MX для вас. Вони просто вказують поштові сервери, які будуть отримувати вхідні листи і куди їх потім направляти.

Якщо ваш хостинг-провайдер або реєстратор домену не пропонує хостинг електронної пошти, ви завжди можете налаштувати записи MX, що вказують на різні поштові сервери.

 

 

  1. «Сервер імен» (‘Nameserver’)

У більшості випадків люди використовують термін «сервер імен» замість терміну DNS-сервер. Якщо бути точним, сервери імен – це комп’ютери з програмним забезпеченням DNS. Коли ви реєструєте домен, в більшості випадків реєстратор доменних імен призначає йому свої неймсервери, якими він керує.

Іншими словами, сервери імен пов’язують інформацію про ваш домен зі службою, яку ви використовували для реєстрації, чи то хостинг-компанію, чи то реєстратор доменних імен. При перенесенні домену на інший сервер вам також необхідно змінити його сервери імен і почекати деякий час, щоб ці зміни вступили в силу. Тобто, щоб дані про це оновилися на всіх DNS-серверах у світі.

 

 

  1. «Час життя» ( ‘Time-to-Live’ – TTL)

TTL – це параметр, який повідомляє серверам імен (неймсерверам), як часто слід оновлювати записи DNS. Наприклад, якщо ви зміните свій A запис і ваш TTL встановлено на дві години, він не почне поширювати оновлення до закінчення цього терміну. Більшість сучасних реєстраторів дозволяють вам встановлювати свої настройки TTL в низьких межах, таких як 1 або 5 хвилин.

На практиці вам не потрібен низький час TTL для A записів і CNAME – принаймні в більшості випадків, — оскільки ці дані змінюються не часто. Однак існують ситуації, коли встановлення низького часу TTL може виявитися корисним, тому така гнучкість зручна для досвідчених користувачів.

 

 

 

Короткий підсумок

DNS є великою частиною того, що дозволяє нам інтуїтивно орієнтуватися в Інтернеті (використовуючи доменні імена, а не набір цифр і крапок IP-адреси). Якщо у вас є свій сайт, вам буде корисно розуміти, як працює ця система. Наприклад, ця інформація стане вам в нагоді при реєстрації доменів та/або зміні хостингу, оскільки дана процедура має на увазі використання DNS.

Деякі важливі терміни, які пов’язані з DNS:

  • A Записи: ці записи пов’язують ваше доменне ім’я з IP-адресою.
  • CNAME Записи: ці записи дозволяють вказувати домени з використанням інших URL-адрес.
  • MX Записи: цей тип запису дозволяє отримувати вхідні електронні листи для вашого домену.
  • Сервери імен (неймсервери): це DNS-сервери вашого реєстратора доменних імен або хостинг-провайдера.
  • Час життя (TTL): за допомогою цього параметра ви можете налаштувати частоту оновлення конфігурації DNS.

 

 

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *