Що таке стабілізатор напруги та для чого потрібен?
Насамперед потрібно сказати, що стабілізатор напруги — це дуже важлива річ, необхідна в кожному будинку.
Це електроприлад, призначений для подачі постійної напруги, яка не залежатиме від коливань напруги, що надходить з мережі. Він захищає обладнання від стрибків напруги (зниження напруги, перенапруги). Далі у статті детальніше розглянемо основні моменти на цю тему. Також рекомендуємо ознайомитися з оглядом рейтингу топ-10 стабілізаторів, якщо ви хочете підібрати і купити найкращий прилад.
Теоретичні моменти важливості стабілізаторів
Електроенергія, що виробляється на електростанціях, циркулює по мережах передачі та розподілу електроенергії та постачається споживачам. Споживачами в даному випадку вважаються прилади та обладнання, що працює від електрики. Всі електричні пристрої призначені для роботи при заданих параметрах за напругою та частотою (наприклад, 220В ± 5-10% при частоті 50 Гц).
Але не завжди отримана електроенергія може забезпечувати стабільність зазначених номінальних параметрів, зважаючи на коливання, при яких напруга може виходити за рамки номінального значення. І це може викликати небажані та потенційно небезпечні умови для користувачів. Коливання напруги можуть бути “швидкими” і зникати за кілька мілісекунд (наприклад, при ураженні електроліній блискавкою) або “повільними”, тривалість яких може тривати кілька секунд, хвилин або навіть годин (з різних причин). Ці коливання призводять до поломки електричного обладнання чи приладів.
Типовими ситуаціями, коли напруга може коливатися поза номінальними межами, є:
- Електроенергія подається по слабких розподільчих лініях та на далекі відстані (наприклад, у віддалені сільські райони)
- Споживачі розташовані поблизу розподільної станції і тому піддаються підвищенню напруги
- При використанні установок високої потужності (насоси, ліфти, потужна побутова електроніка тощо)
- Поблизу великих промислових підприємств, на яких запуск пристроїв високої потужності може спричинити зниження напруги
Для чого потрібен стабілізатор напруги?
Стабілізатор напруги – це електричний пристрій, який подає постійну напругу на електроприлади та електроніку. Стабілізатори напруги можуть розпізнавати коливання напруги та регулювати їх для забезпечення стабільної вихідної напруги. Тривалий період перенапруги часто призводить до пошкодження ізоляції та скорочення загального терміну служби приладів. Тривала знижена напруга також має негативний вплив, оскільки може призвести до перегріву електроприладів та погіршення їх роботи.
Таким чином, стабілізатор діє як захисний буфер між вашим обладнанням та електромережею, постійно відстежуючи та стабілізуючи коливання напруги, що виникають в електромережі. Це гарантує, що ваше обладнання отримає постійний стабілізований діапазон напруги, що забезпечить його безперебійну роботу та тривалий термін служби.
Стабілізатор коригує напругу двома основними операціями: при зниженому підвищує до номінального рівня, а при підвищеному знижує до номінального рівня. Ці операції виконуються або вручну, або автоматично.
До чого призводять стрибки напруги:
- Тривалий негативний вплив на обладнання
- Ушкодження ізоляції проводів
- Зниження номінального терміну служби приладу
- Зниження продуктивності та поломка обладнання
- Споживання великих струмів, які надалі призводять до перегріву
- Помилки в роботі електроніки
- Збої в системі та втрата даних
- Інші негативні фактори
Які типи основних стабілізаторів:
Стабілізатори напруги проектуються на основі пристроїв, для яких вони будуть використовуватись, та їх особливостей. Вони доступні або як окремі блоки для побутової техніки або як великий стабілізуючий блок для всього будинку:
- Магістральні стабілізатори
- Стабілізатор для кліматичної техніки (наприклад, кондиціонерів)
- Цифровий стабілізатор (ЖК/LED-телевізори, саундбари)
- Стабілізатор для побутової техніки (холодильник, комп’ютер, мікрохвильова піч, пральна машина, духовка)
Що врахувати перед покупкою стабілізатора напруги?
Перед покупкою стабілізатора напруги необхідно врахувати кілька факторів. Ці фактори включають тип і потужність, необхідну для споживача, значення можливих коливань, що виникають у місці встановлення, діапазон роботи стабілізатора, тип установки (монтажу) та інші. Нижче наведено основні питання, які слід враховувати, перш ніж купувати стабілізатор:
- Врахувати номінальну потужність споживача (за даними паспорта або з посібника користувача).
- Врахувати, що номінал стабілізатора може вказуватися в кВА (кіловольт-амперах), а також у кВт (кіловатах). Якщо номінал пристрою вказаний у кіловатах, необхідно враховувати коефіцієнт потужності.
- До номіналу стабілізатора рекомендується додати запас міцності, зазвичай це 10–15 відсотків.
- Кількість фаз, необхідних для пристрою. Вихідна напруга стабілізатора має залишатися не більше 220В (у разі однофазного живлення), а при трифазному живленні — в діапазоні 380В.
- Інші супутні фактори
Замість висновку
Коливання напруги є звичайним явищем наших ліній електропередач. Вони шкодять електроприладам: для прикладу, комп’ютеру, телевізору, кондиціонеру, холодильнику та іншому цінному обладнання. Ретельно підібраний стабілізатор може позбавити вас цієї проблеми. Стабільне та безперервне джерело напруги, яке не залежить від коливань вхідної напруги – це ключова особливість ефективності та надійності для користувача. Зниження продуктивності, втрата даних, збої в системі, несправності та поломка обладнання, побутових приладів та домашні незручності – це лише кілька прикладів потенційного негативу, спричиненого нестабільним електропостачанням. А використання стабілізаторів напруги дозволить впоратися із цим завданням.