Використання касових апаратів в Україні – основні моменти
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає правове регулювання застосування реєстратора розрахункових операцій (РРО) підприємствами різних груп. Внесення змін до вищезазначеного закону було прийнято 1 липня 2015 року та набуло чинності 23 липня того ж року.
Отже, кого ж торкнулися зміни в законодавстві? В першу чергу, це ті підприємства, які мають обіг понад 1 млн. грн. Якщо ж інтернет-магазин, кур’єрська служба або інше підприємство сфери послуг має обіг менше 1 мільйона і не є платником ПДВ – використання РРО не є обов’язковим.
Як працювати за новими умовами:
- Якщо товар чи послуга оплачені через Інтернет, і товар фізично передається покупцеві (або послуга передбачає безпосередню зустріч продавця та покупця (наприклад, якщо клієнт сплачує в Інтернеті за стрижку в салоні), то застосування РРО та видача фіскального чека потрібні; якщо ж передача товару чи послуги віртуальна – то ні.
- Якщо інтернет-магазин виписує рахунок зі своїми офіційними реквізитами, а покупець оплачує рахунок у відділенні банку, то застосування РРО не потрібно ні для банку, ні для магазину.
- Щоб уникнути продажу контрабанди та неофіційного товару раніше було потрібно вести товарний облік і показувати джерело походження товару, але цю норму скасували для тих, хто не є платником ПДВ.
- Для апаратів самообслуговування і терміналів поповнення рахунку вимога видачі фіскального чека була відстрочена до 1 січня 2016 року.
- Для терміналів, які можуть тільки видавати гроші, РРО не потрібно.
- Передача грошей кур’єром, поштовою службою та іншими службами також вимагає використання РРО.
- Щоденні звіти про проведені операції як і раніше потрібно робити, але їх вже не потрібно зберігати в книгах обліку розрахункових операцій.
- Закон дозволяє виробникам товарів не видавати фіскальні чеки на свої товари (але якщо тільки вони не є магазином або закладом громадського харчування, і лише за умови існування на підприємстві каси, яка видає касові ордери).
Вимоги до експлуатації РРО:
РРО повинен бути підключений до інформаційної системи Державної фіскальної служби (ДФС) і передавати дані про здійснені операції на сервер міністерства.
РРО встановлюється і пломбується виключно авторизованими ЦСО (центрами сервісного обслуговування) виробника, і ними ж потім обслуговується.
Для інтернет-магазинів найбільш популярними є такі види РРО, як касовий апарат, фіскальний реєстратор і переносний (мобільний) реєстратор. РРО тепер можна не тільки придбати, але і взяти в оренду, лізинг. Якщо ж він зламався, або ж на підприємстві відсутня електрика, ви зобов’язані повідомити про це в ЦСО і в органи Державної фіскальної служби. В такому випадку ви можете вести облік за допомогою касових книг, але не довше сім днів. Використання РРО тепер дозволяється аж до закінчення терміну його роботи відповідно до рекомендацій виробника.
Порушення і штрафи:
Максимальний штраф обмежений 100% вартості проданих з порушеннями товарів. До порушень відносяться: проведення через РРО неповної вартості товару або послуги, невидача покупцеві фіскального чека, використання РРО в нефіскальному режимі, невідповідність реальних залишків грошей в касі звітності з РРО та ін.
Повний текст Закону тут.