Підступна війна росії проти України. Орієнтовні втрати ворога
(станом на 14.06.2024)
524060
осіб
359
літаків
326
гелікоптерів
7936
танків
15234
ББМ
13818
артилерія
849
ППО
1101
РСЗВ
18854
машин
28
кораблі і катери
Коли прийшов час сказати «Прощай» невдалому проекту
Опубліковано

Коли прийшов час сказати «Прощай» невдалому проекту

Найбільш яскрава властивість Інтернету полягає в його відкритості – для кожного, хто хоче створити свій сайт або веб-проект. Будь-яка людина, яка має в своєму розпорядженні чудову ідею, має всі шанси реалізувати свою задумку і стати конкурентом Google. Залишається лише найголовніше: мати здатність і прагнення створити щось цінне.

Кожен день Інтернет здатний обдарувати удачею будь-який проект з чудовою ідеєю. Однак сувора правда полягає в тому, що не всім проектам так щастить, і більшість нових проектів зазнають невдачі.

 

 

У цій статті ми розглянемо поради для «молодих» проектів, яким не пощастило. Адже закрити невдалий проект теж потрібно вміти. Врахуйте, що мова в даній публікації не йде про закриття всього бізнесу, а тільки про закриття одного невдалого напрямку бізнесу (проекту).

 

Коли прийшов час закрити проект

Ось кілька причин, які можуть змусити вас закрити свій проект:

 

Зайве навантаження на службу підтримки проекту

Навіть якщо вашим продуктом користуються всього кілька користувачів, ці користувачі теж потребують підтримки. Чи володієте ви достатньою кількістю персоналу для надання послуг з підтримки користувачів? Якщо потрібно виправляти баги – чи є у вас технарі для їх виправлення? Служба підтримки повинна завжди працювати, поки продовжує працювати ваш проект. Але іноді всі зусилля з підтримки користувачів і проекту можуть стати просто непідйомними. Якщо, наприклад, вам не вистачає часу і на розвиток проекту і на виправлення помилок, – в проекті починається витік дорогоцінного часу і ресурсів.

Якщо продукт не заробляє гроші (принаймні, достатньо, щоб покрити витрати на його підтримку) – він стає збитковим для бізнесу.

 

 

Зайве навантаження по технічній частині

Якщо бізнес не може дозволити собі ресурси, необхідні для розробки проекту, проект перетворюється в тягар, і, можливо, його потрібно буде закрити. Але дуже часто проект, який в даний час є фінансово збитковим, в майбутньому зможе не тільки покрити ці витрати, але і почати приносити істотний прибуток.

Вам потрібно буде врахувати всі плюси і мінуси і від продовження проекту, і від його закриття, і прийняти рішення на перспективу.

Якщо витрати на технічну підтримку проекту (проектування, написання коду, тестування, налагодження і т.п.) все більше зростають і перспектив виходу в плюс не видно, – значить настав час закрити проект.

 

 

Отже, ви зважили всі свої варіанти і вирішили, що найкраще, що ви можете зробити для проекту – це закрити його. Як закрити невдалий проект?

В першу чергу подумайте про користувачів свого проекту: висловіть їм свою подяку і вдячність. Витратьте достатньо часу, щоб підготувати якісний прес-реліз і з його допомогою зверніться до користувачів вашого продукту. Уявіть собі, що закриття проекту – це розрив в особистих відносинах. Ви говорите користувачам про те, що ви більше не можете продовжувати контакти з ними, і вам доведеться розлучитися. Будьте готові до можливих проявів розчарування або гніву з їх боку, але пам’ятайте, що вони зляться не на вас особисто, а через те, що втрачають ваші продукти (до яких могли звикнути).

 

 

План по реалізації процесу закриття проекту

Ніхто не може спланувати все до найменших деталей, оскільки завжди є ймовірність випадковості, але якщо ви добре підготуєтесь, з цим процесом ви зможете впоратися краще.

Нижче представлено 10 кроків для закриття. Хоча кожен проект унікальний і має свої нюанси, ці кроки забезпечать більш легкий перехід.

 

 

Від 1 до 6 місяців до дати закриття

  1. Попередьте користувачів про майбутнє закриття

Це буде ваша перша публічна дія, і ви повинні повідомити про це якомога швидше після ухвалення остаточного рішення, щоб у користувачів було достатньо часу для прийняття цього факту. Мінімально необхідний час для такого повідомлення – один місяць.

 

  1. Запропонувати можливі рішення

Якщо у вас є яка-небудь інформація, яка може полегшити перехід, не соромтеся пропонувати її – можливо ви знаєте і зможете порекомендувати гідні аналоги, які забезпечать більш комфортне розставання. Навіть при закритті ніколи не піддавайте користувачів ризику, – цілком ймовірно, що вам потрібна буде їх підтримка при запуску нового проекту.

 

  1. Відключення підписки / реєстрації / покупки

Як тільки ви оголосите про свої наміри закрити проект, відключіть можливість нових реєстрацій. Можливо, що інтерес до вашого продукту і трафік будуть збільшуватися після випуску прес-релізу, але якщо ви не вимкнете цей функціонал, обслуговування нових користувачів тільки ускладнить перехідний процес. По-друге, деякі користувачі могли пропустити ваше оголошення про закриття, і відключений функціонал підписки/реєстрації буде їм додатковим нагадуванням.

 

  1. Зупинка всіх промо-акцій продукту

Якщо ви використовували промо-сторінки (промо-сайти) або онлайн-рекламу для просування продукту, прийшов час їх припинити, оскільки вони більше не потрібні. Можливо, ви використовували email-розсилку – значить її потрібно закрити. На промо-сторінках можна замінити текст, а для промо-сайтів встановити редирект.

 

  1. Оновлення даних для служби підтримки

Якщо у вас є онлайн-підтримка, поновіть її, щоб включити інформацію про закриття, і опишіть відповідні питання-відповіді щодо процесу переходу.

 

1 тиждень до дати закриття

  1. Надіслати нагадування по електронній пошті

Якщо хтось із користувачів забув, що ваш проект закривається, нагадування про це електронною поштою дасть їм потрібний час для дії.

 

1 день до дати закриття

  1. Надіслати остаточне нагадування

Дайте користувачам останній шанс вжити заходів. Краще іноді трохи перестаратися, ніж пустити все на самоплив. Крім того, ваші попередні електронні листи могли потрапити в папку зі спамом.

 

Після дати закриття

  1. Вирішити фінансові питання

Не залишайте непогашених боргів. Якщо у вас є зобов’язання перед користувачами (наприклад, за невикористані підписки), вирішіть в першу чергу ці питання.

 

  1. Заміна (видалення) адрес електронної пошти і URL-адрес

Виходячи зі своїх реалій, ви можете або підтримувати старі домени, або зробити редирект на свій інший сайт. Подібним чином потрібно буде зробити й зі своїми контактними даними, а саме з адресами електронної пошти, які були пов’язані зі старим продуктом.

 

  1. Закрити застарілі акаунти

Закрийте всі сторінки, які були пов’язані зі старим продуктом (наприклад, різні профілі в соціальних мережах). Тут можна вчинити так само, як і в попередньому пункті. Пам’ятайте, що навіть закриття проекту не звільняє вас від обов’язку давати користувачам свого продукту вичерпну інформацію для фідбеку.

 

 

Чи є життя після закриття?

Дуже часто проекти не закриваються в прямому сенсі, але продовжують функціонувати у фоновому режимі без якої б то не було підтримки і подальшої розробки. Цей метод можна застосовувати до великих проектів, або, наприклад, коли проект продається і поглинається іншим.

Це досить привабливо – ви ставите користувачів до відома про те, що припиняєте розробку і супровід проекту, і дозволяєте проекту працювати далі в фоновому режимі, не витрачаючи на нього занадто багато ресурсів. Але, повторюся, цей метод можна застосовувати тільки для великих проектів, які вже завоювали якусь нішу.

Якщо ви припините підтримку і розвиток продукту, будьте готові до все більшої кількості розчарованих користувачів, які, в кінцевому підсумку, можуть завдати шкоди всьому вашому корпоративному іміджу та/або іншим продуктам. Зважена оцінка кожного боку свого рішення щодо подальшої долі проекту життєво необхідна, але якщо ви дійсно не можете дозволити собі технічні ресурси для підтримки проекту, його закриття – це, напевно, найкращий варіант.

 

 

Напишіть тут свою думку/питання

Ваша пошта не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *