Уміння говорити «Ні» може бути дуже цінним в наш час. Якщо для вас відмова є чимось нестерпним, будьте готовим до того, що вам доведеться вирішувати чужі проблеми, а не свої. Не вміючи говорити «Ні», ви ризикуєте займатися чужими справами, витрачаючи на це занадто багато енергії, сил і часу. Для деяких людей вимовити «Ні» дуже важко, і вони відчувають почуття провини, неспокою, хвилюються, коли змушені відмовляти. І таких людей дуже багато. Якщо ви помічаєте, що і вам важко відмовляти іншим, тоді вам потрібно почати тренуватися. Коли ви навчитеся говорити «НІ» іншим людям, то зрозумієте, що це не так вже й важко, як думали раніше. А тоді прийде і розуміння того, що для всіх бути однаково хорошим не виходить. Адже відмовляючи, ми не хочемо когось спеціально образити, а лише прагнемо раціонально використовувати свої сили та енергію.
У даній статті наведено 5 простих способів, як сказати «Ні» і нікого при цьому не образити.
Зачекайте
Перший простий спосіб полягає в тому, що ви відкладаєте момент прийняття рішення на невеликий період. Якщо, наприклад, ваш колега по роботі просить про якусь послугу, а ви відчуваєте, що зараз зовсім не готові її виконати, попросіть «тайм-аут» для вирішення проблеми. Тим самим ви виграєте для себе час. Можливо, вже завтра колега самостійно вирішить свою проблему. Або у вас з’явиться час, і ви самі захочете допомогти.
Межі ваших можливостей
Другий спосіб сказати «Ні» – позначити межі своїх повноважень і можливостей. Іноді важко виконати чиєсь прохання з огляду на те, що вона вам явно не під силу. У такому випадку відразу дайте чітко зрозуміти, що ви не та людина, яка потрібна прохачу. Якщо ви знаєте того, хто зможе йому допомогти, обов’язково порекомендуйте його. Тим самим ви і реально допоможете, і не візьмете на себе непідйомну проблему.
Відмова у вигляді компліменту
Якщо вам не хочеться ображати прохача, а допомогти не можете, піднесіть свою відмову як комплімент. Використовуйте такі фрази, як: «Мені дуже приємно, що ти звернувся до мене, але …», «Прекрасна ідея, але …», «Чудова думка, але …». В цьому випадку ви повинні врахувати, що такі компліменти повинні бути абсолютно щирими і вам потрібно самому в них вірити. Також, відмовляйте ввічливо, в доброзичливій манері. Грубість та агресія тут зовсім недоречні.
Розкажіть про причину відмови
Іноді достатньо лише пояснити людині причину вашої відмови. І не потрібно вдаватися в сотню подробиць, достатньо однієї, але вагомої причини. Багатьом людям дійсно невтямки, чому їм можу відмовити і вони з легкістю звертаються за чужою допомогою. Наприклад, якщо дитину в дитинстві сильно балували і ні в чому не відмовляли, цій людині складно повірити в те, що хтось може сказати їй «Ні». У цьому випадку використовуйте такі фрази, як «Я б із задоволенням, але ….», «Дуже хочу тобі допомогти, але …» і так далі. Не потрібно вигадувати якісь фантастичні історії, адже у кожного з нас легко знайдеться достатньо вагомих причин сказати «Ні».
Просто скажіть «Ні»
Коли у вас просять про щось складне, ви можете просто сказати «Ні», а не вигадувати складні варіанти відмови. Ви будете здивовані, але в більшості випадків реакція прохача навіть наполовину не така жахлива, як ви могли її собі уявити. Єдине, що вам потрібно – це внутрішня рішучість відмовити. Ви повинні самого себе запитати: «А чого я хочу, мені це потрібно?». Без внутрішньої рішучості відмовити ви не переконаєте прохача, а з нею – він цілком може вам відповісти «Ну ні, так ні» і ні крапельки на вас не образитись.
Так, люди повинні допомагати один одному, але ця допомога не повинна перетворюватися в експлуатацію одних іншими. Відмовляйте тільки тоді, коли дійсно не можете допомогти. Або відчуваєте, що вас хочуть поексплуатувати.
А навчившись говорити «Ні», у вас з’явиться більше часу для самого себе і тих речей, які по-справжньому важливі особисто для вас!